Konsumenci i mali przedsiębiorcy dostali prawne możliwości wyjścia z trudnej sytuacji finansowej. Mowa o nowej upadłości konsumenckiej z 2020 roku, która cieszy się coraz większą popularnością.
Czytaj więcej: Długi 2021. Ławiej dziś zostać bankrutem niż wyjść na swoje jako wierzyciel?
Bardziej produktywni na home office niż w tradycyjnym biurze jest branża informatyczna, pracownicy obsługi klienta oraz zajmujący się sprzedażą i marketingiem.
Czytaj więcej: Nowa normalność. Większość osób pracujących zdalnie wykazuje się większą wydajnością
Mniej niż połowa pracujących zdalnie ma to uregulowane w pisemnej umowie o pracę. Nic dziwnego, że pracodawcy bez skrupułów kontaktują się z pracownikami w sprawach służbowych o dowolnej porze doby, także poza formalnymi godzinami pracy. Psychologowie: to zacieranie granic między życiem zawodowym a prywatnym, niebezpieczne dla zdrowia psychicznego!
Niemal 80 proc. osób pracujących zdalnie przez koronawirusa przyznaje, że muszą przeznaczać więcej czasu na pracę niż zwykle, a przełożeni nie mają żadnych zahamowań, by ze sprawami służbowymi dzwonić lub mejlować o dowolnej porze doby. Jak wiele rzeczy w Polsce, dobra idea home office szybko przybiera patologiczne kształty...
Praca biurowa w dobie trwającej, nie wiedzieć ile jeszcze, pandemii będzie wyglądała inaczej. Co do tego, nie mamy wątpliwości. Nad pracodawcami i osobami zarządzającymi przestrzenią biurową wisi ogromny projekt pod hasłem "Sterylność". Każdy, kto chce otworzyć biuro dla pracowników, musi wdrożyć go szybko i z niebywałą dokładnością.
Czytaj więcej: A gdy już odmrożą firmę. Praktyczne rady, jak przygotować biuro na powrót pracowników
Dane rynkowe wskazują, że w ostatnim czasie ceny towarów i usług konsumpcyjnych istotnie wzrosły. To bez wątpienia odbija się na kondycji domowych budżetów. Dlatego w ramach Tarczy Antykryzysowej z kwoty 1000 do 2000 złotych, wzrósł limit zwolnienia z PIT od wartości konkretnych świadczeń finansowanych ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.
Projekt pod nazwą: Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS- Cov - 2, obejmie pięć filarów: bezpieczeństwo pracowników, finansowanie przedsiębiorstw, ochronę zdrowia, wzmocnienie systemu finansowego i program inwestycji publicznych.
Komputer i telefon służbowy to podstawowe narzędzia do wykonywania pracy zdalnej, która zyskuje na powszechności w czasach pandemii. Poza doskonałą łącznością z samym pracodawcą i współpracownikami, niezbędne jest zapewnienie bezpieczeństwa - zarówno pracy w sieci, jak i w zupełnie innym środowisku. Praca spoza biura nie zwalnia bowiem pracodawcy z obowiązku dbania o zdrowie pracownika i warunki jego pracy.
Czytaj więcej: W czasach pandemii pracodawca powinien szczególnie chronić nasze dane osobowe. Jak?
Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, zobowiązane do płacenia z tego tytułu składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne, od stycznia 2019 roku mogą skorzystać z nowej formy ich opłacania. Jeśli tylko i przychód wyliczony w skali całego 2018 roku nie przekroczył 63 tys. zł, składki te mogą wyliczać nie od minimalnej podstawy ustalanej dla wszystkich, ale od faktycznie osiągniętego przychodu - rozwiązanie to znane jest pod nazwą mały ZUS dla małych firm. By jednak móc płacić w 2019 roku mały ZUS trzeba pilnie - do 8 stycznia - dopełnić formalności.
Od 1 stycznia 2019 r. obowiązuje przepis, który nakazuje płatnikom przekazanie PIT-11 i podobnych deklaracji w bardzo krótkim terminie – do 31 stycznia 2019 r. Będzie to duże wyzwanie dla firm, zwłaszcza małych, ale i dla fiskusa, który przejmuje na siebie obowiązek wypełniania PIT za większość podatników. „Jeżeli jesteś pracodawcą lub inną osobą, która wypłaca świadczenia, pamiętaj, aby podczas składania PIT-11, PIT-8C, PIT-R wpisać prawidłowy identyfikator podatkowy PESEL albo NIP swojego pracownika lub innego podatnika. Dzięki temu udostępnimy mu poprawny PIT-37 i/lub PIT-38 za rok 2018” – przypomina Ministerstwo Finansów.
Przedsiębiorcom grudzień kojarzy się z kosztami, bo koniec roku to ostatni moment na obniżenie podatku. Właściciele firm zapraszają więc pracowników na świąteczną kolację, obdarowują ich prezentami, a także dokonują „pospiesznych” zakupów, które uchronią przed przyszłoroczną zmianą przepisów podatkowych. Na co w grudniu powinny zwrócić uwagę ponad 3 miliony polskich firm – radzą księgowi Tax Care.
Według danych Komisji Europejskiej, 63 proc. sklepów działających w UE stosowało geoblokowanie, uniemożliwiając zakupy klientom z pozostałych krajów wspólnoty. Od 3 grudnia sklepy internetowe nie mogą ukrywać produktów przed internautami z innych krajów UE ani blokować ich zakupu. Kupujący mają – przynajmniej teoretycznie – powody do radości. A co ze sprzedawcami? Jak zakaz geoblokowania wpłynie na polski e-handel?
Termin wysyłania PIT-11 za rok 2018 zbliża się nieuchronnie i dużo szybciej niż w latach ubiegłych. Wraz z nowym rokiem wprowadzone zostaną zmiany, które mogą uprzykrzyć życie wielu przedsiębiorcom. Jak pokazuje badanie przeprowadzone na zlecenie e-file, firmy obawiają się, że problematyczna może być dla nich nowa data i forma dostarczania dokumentów.
Choć wszyscy podkreślają ogromną wagę działalności firm rodzinnych dla tempa wzrostu gospodarczego w Polsce, to często ogranicza się to do wyrazów uznania, a nie ułatwiania rozwoju. Powoli się to jednak zmienia. Są w końcu przepisy umożliwiające przetrwanie firmy osoby fizycznej po śmierci jej właściciela. Likwidacji doczekał się absurd podatkowy: przepisy PIT od samego początku funkcjonowania podatku dochodowego od osób fizycznych nie pozwalają zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów pracy członków rodziny.
W 2018 roku zwiększyło się spektrum rozwiązań w zakresie obowiązkowych składek ZUS jakie muszą płacić przedsiębiorcy. W trakcie roku przybyła ulga na start, z której już można korzystać. Uchwalono też przepisy, które od początku 2019 r. pozwolą płacić małym firmom mały ZUS – naliczany nie od wysokiej podstawy wymiaru, ale faktycznie osiąganych przychodów.
Wysokość składek opłacanych na ubezpieczenia społeczne to według przedsiębiorców największa bolączka prowadzenia biznesu w Polsce – wynika z Badania Polskiej Mikroprzedsiębiorczości 2018. W obecnym systemie prawnym istnieją jednak różne możliwości rozliczania się z ZUS-em.
– Składki ZUS mogą być bardzo odczuwalne dla przedsiębiorców, ale jak widać istnieje kilka rozwiązań, dzięki którym można je obniżyć. To szczególnie istotne przede wszystkim z punktu widzenia osób, które rozpoczynają działalność gospodarczą i mogą skorzystać z ulgi na start lub małego ZUS – podpowiada Aneta Socha-Jaworska, ekspert kadrowo-płacowy w firmie inFakt. I dodaje: – Droga, która pozwoli przedsiębiorcy na maksymalną oszczędność od momentu zarejestrowania działalności gospodarczej, to skorzystanie kolejno: z ulgi na start, tzw. małego ZUS-u, następnie ZUS-u wyliczanego od przychodu, a na końcu z dużego ZUS-u.