PRAWO W FIRMIE

Podatkowy Polski ad Tylko ryczat czyli rewolucja w rozliczaniu przychodw z najmu lokali mieszkaniowych 2222 2021 4x3Polski Ład wprowadza poważne zmiany w rozliczaniu przychodów z najmu lokali mieszkalnych. Już od 1 stycznia 2022 roku najem trzeba rozliczać jedynie w formie ryczałtu, bez prawa do odliczania kosztu.

Ronie grono przyszych przedsibiorcw zainteresowanych modelem franczyzowym w swoim biznesie 2021 4x3Franczyza dla Polaków oznacza prowadzenie własnego biznesu pod szyldem znanej, większej marki. Respondenci charakteryzowali franczyzę jako sprawdzony i dobry sposób na start w biznesie przy wsparciu rozpoznawalnego podmiotu.

piwo kraftowe 400 300Planowane na kolejne lata podwyżki akcyzy na piwo wywołują niezadowolenie większości Polaków. Ich zdaniem podatek akcyzowy, którym obłożono ten trunek, już teraz jest stosunkowo wysoki, a motywacje władz stojące za jego zwiększeniem są nieprzekonujące.

BBBB

Zmiany w podatkach 2022 Na zmianach podatkowych zaplanowanych w Polskim adzie zyskaj nieliczni strac wszyscy 4x3Na zmianach podatkowych w Polskim Ładzie stracą prawie wszyscy przedsiębiorcy. Negatywnie odczują je także osoby mało zarabiające ponieważ zwiększenie obciążeń dla firm przełoży się na wzrost cen. Obniżka podatków nie zrekompensuje im wyższych wydatków na zakup towarów pierwszej potrzeby. Części dochodów pozbawione zostaną także osoby, które poza działalnością gospodarczą albo umową o pracę, wynajmują prywatne mieszkania.

Crowdfunding Internetowe zbirki pienidzy na biznes czeka rewolucja 2021 4x3Crowdfunding inwestycyjny czekają spore zmiany. Już nie milion euro, a docelowo aż pięć będzie można zebrać na rozwój swojego startupu z wykorzystaniem internetowych platform.

Workation czyli praca czona z wakacjami Gdzie si wybra by prac zdaln poczy z atrakcyjnym wypoczynkiem 2021 4x3Jak połączyć pracę i odpoczynek? Odpowiedź jest prosta – workation, czyli wakacje połączone z pracą zdalną. Pomimo luzowania obostrzeń, wciąż wiele firm pracuje w formule home office – dlaczego więc tego nie wykorzystać i pracować np. z tropikalnej plaży?

Handel 2021 Pandemia nakrcia wysyp podrabianych towarw Eksperci Ten rok moe by gorszy ni poprzedni 4x3Głównym powodem wzrostu liczby przestępstw była pandemia. W tym czasie większość zakupów przeniosła się do Internetu, a tam łatwiej jest sprawcom ukrywać pewnego rodzaju działania i nabierać konsumentów na tzw. podróbki, uważają eksperci.

Gdy pracownik jest dunikiem take dla pracodawcy moe to by duy problem 2021 4x3Co dziesiąty Polak ma długi, a większość z nich to osoby w wieku produkcyjnym, które na co dzień pracują. Pracownik dłużnik może być dla firmy dużym problemem.

Nowa normalno Zapracowany jak polski rodzic na home office 2021 4x3Opieka nad dziećmi uczącymi się w trybie zdalnym, łączona z koniecznością wykonywania obowiązków służbowych, wywołała nie tylko dodatkowy stres, ale także szereg komplikacji w organizacji życia zawodowego.

Ochrona danych osobowych kade pokolenie Polakw ma inne preferencje co do RODO 2021 4x3Dla najmłodszych pracowników kluczowe jest odpowiednie zabezpieczenie danych od strony technologii, a mniej ważne szkolenia. Dla starszch pracowników z kolei kluczowe jest zatrudnienie specjalistycznej firmy zewnętrzenej, która zagwarantuje profesjonalizm przy zabezpieczaniu danych.

Cyberbezpieczestwo 2021 Kupcy detaliczni cyfryzuj si na czym eruj internetowi przestpcy 4x3Rozwój technologiczny, zmiany nawyków zakupowych klientów oraz pandemia COVID-19 wymusiły wśród kupców detalistów istotne zmiany w podejściu do procesu sprzedaży. Dla funkcjonowania i rozwoju sklepów niezbędna stała się cyfryzacja. Niestety, jest ona także pożywką dla hakerów.

Dugi 2021 awiej dzi zosta bankrutem ni wyj na swoje jako wierzyciel 4x3Konsumenci i mali przedsiębiorcy dostali prawne możliwości wyjścia z trudnej sytuacji finansowej. Mowa o nowej upadłości konsumenckiej z 2020 roku, która cieszy się coraz większą popularnością.

Biznes w zamroonych branach 2021 Jak otrzyma i na co wyda subwencje z Tarczy Finansowej 2 0 4x3Przedsiębiorcy z 45 branży mogą do 28 lutego ubiegać się o subwencje z Tarczy Finansowej 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju. Osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mogą otrzymać nawet 324 tys. zł., a firmy z sektora MŚP – 3,5 mln zł.

Zarzdzanie kadrami Pracujcy zdalnie potrzebuj informacji zwrotnej od przeoonego teraz bardziej ni przedtem 2021 4x3Dobra komunikacja w zespole oraz na linii przełożony – pracownik to podstawa funkcjonowania każdego biznesu. W czasie pandemii, gdy wiele projektów jest realizowanych zdalnie przez rozproszone zespoły, nabiera ona jeszcze większego znaczenia. Mówiąc najkrócej - feedback na wagę złota!

Home office 2021 Polacy chc staego zwikszania zakresu pracy zdalnej ale wcale nie s w Europie najbardziej pod tym wzgldem postpowi 4x3Ponad połowa pracowników w Polsce oczekuje zwiększenia możliwości pracy zdalnej w przyszłości. W porównaniu z innymi narodami plasuje nas to w połowie europejskiej stawki - daleko za Hiszpanami czy Rumunami.

Nowa normalno Wikszo osb pracujcych zdalnie wykazuje si wiksz wydajnoci 2020 II fala 4x3Bardziej produktywni na home office niż w tradycyjnym biurze jest branża informatyczna, pracownicy obsługi klienta oraz zajmujący się sprzedażą i marketingiem.

Pracodawcy prawo pracy naduucia home office umowa o prac 2020 II fala 4x3Mniej niż połowa pracujących zdalnie ma to uregulowane w pisemnej umowie o pracę. Nic dziwnego, że pracodawcy bez skrupułów kontaktują się z pracownikami w sprawach służbowych o dowolnej porze doby, także poza formalnymi godzinami pracy. Psychologowie: to zacieranie granic między życiem zawodowym a prywatnym, niebezpieczne dla zdrowia psychicznego!

powrót 400 x 300Niemal co drugi pracownik spotkał się z presją pracodawcy na szybki powrót do pracy w biurze - i to nawet w pierwszym okresie gdy ze względów epidemicznych było to niebezpieczne. Presja ta zresztą jest do teraz.

hulajnogi porzucone 400 x 300Niemal 80 proc. osób pracujących zdalnie przez koronawirusa przyznaje, że muszą przeznaczać więcej czasu na pracę niż zwykle, a przełożeni nie mają żadnych zahamowań, by ze sprawami służbowymi dzwonić lub mejlować o dowolnej porze doby. Jak wiele rzeczy w Polsce, dobra idea home office szybko przybiera patologiczne kształty...

KORONA neoBHP 2020 4x3Praca biurowa w dobie trwającej, nie wiedzieć ile jeszcze, pandemii będzie wyglądała inaczej. Co do tego, nie mamy wątpliwości. Nad pracodawcami i osobami zarządzającymi przestrzenią biurową wisi ogromny projekt pod hasłem "Sterylność". Każdy, kto chce otworzyć biuro dla pracowników, musi wdrożyć go szybko i z niebywałą dokładnością.

Karta podarunkowa 2020 4x3Dane rynkowe wskazują, że w ostatnim czasie ceny towarów i usług konsumpcyjnych istotnie wzrosły. To bez wątpienia odbija się na kondycji domowych budżetów. Dlatego w ramach Tarczy Antykryzysowej z kwoty 1000 do 2000 złotych, wzrósł limit zwolnienia z PIT od wartości konkretnych świadczeń finansowanych ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Krystian Maj KPRM 400 x 300Projekt pod nazwą: Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS- Cov - 2, obejmie pięć filarów: bezpieczeństwo pracowników, finansowanie przedsiębiorstw, ochronę zdrowia, wzmocnienie systemu finansowego i program inwestycji publicznych.

 

praca mobilna 400 300Komputer i telefon służbowy to podstawowe narzędzia do wykonywania pracy zdalnej, która zyskuje na powszechności w czasach pandemii. Poza doskonałą łącznością z samym pracodawcą i współpracownikami, niezbędne jest zapewnienie bezpieczeństwa - zarówno pracy w sieci, jak i w zupełnie innym środowisku. Praca spoza biura nie zwalnia bowiem pracodawcy z obowiązku dbania o zdrowie pracownika i warunki jego pracy.

mikrorachunek inFakt 400 x 300Od nowego roku wpłaty do Urzędu Skarbowego będą dokonywane na nowe mikrorachunki podatkowe. Będzie to dotyczyło nie tylko osób prowadzących działalność gospodarczą, ale także wynajmujących mieszkanie czy też prowadzących tzw. działalność bez rejestracji.

galeria handlowa pusta 400 na 300W połowie przyszłego roku na polskim rynku pojawi się blisko trzy miliony kupujących nowego typu - przedsiębiorców z uprawnieniami konsumenckimi. Co to oznacza dla e-sklepów?

4x3 0000IMG 9918Od 7 września br. weszły w życie zmiany w Kodeksie pracy. Nowe regulacje dotyczą dyskryminacji i równego traktowania, mobbingu, świadectwa pracy oraz przedawnienia roszczeń ze stosunku pracy, a także szczególnych uprawnień pracowników, w tym w zakresie urlopów.

samochod3Od nowego roku będą obowiązywały bardziej przyjazne przepisy dotyczące taksówkarzy i korporacji taksówkowych. Niższe będą opłaty za licencję - a przy zamianie samochodu na nowy w ogóle zostaną zlikwidowane.

mały zusOsoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, zobowiązane do płacenia z tego tytułu składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne, od stycznia 2019 roku mogą skorzystać z nowej formy ich opłacania. Jeśli tylko i przychód wyliczony w skali całego 2018 roku nie przekroczył 63 tys. zł, składki te mogą wyliczać nie od minimalnej podstawy ustalanej dla wszystkich, ale od faktycznie osiągniętego przychodu - rozwiązanie to znane jest pod nazwą mały ZUS dla małych firm. By jednak móc płacić w 2019 roku mały ZUS trzeba pilnie - do 8 stycznia - dopełnić formalności.

pit11Od 1 stycznia 2019 r. obowiązuje przepis, który nakazuje płatnikom przekazanie PIT-11 i podobnych deklaracji w bardzo krótkim terminie – do 31 stycznia 2019 r. Będzie to duże wyzwanie dla firm, zwłaszcza małych, ale i dla fiskusa, który przejmuje na siebie obowiązek wypełniania PIT za większość podatników. „Jeżeli jesteś pracodawcą lub inną osobą, która wypłaca świadczenia, pamiętaj, aby podczas składania PIT-11, PIT-8C, PIT-R wpisać prawidłowy identyfikator podatkowy PESEL albo NIP swojego pracownika lub innego podatnika. Dzięki temu udostępnimy mu poprawny PIT-37 i/lub PIT-38 za rok 2018” – przypomina Ministerstwo Finansów.

 

swieta w firmiePrzedsiębiorcom grudzień kojarzy się z kosztami, bo koniec roku to ostatni moment na obniżenie podatku. Właściciele firm zapraszają więc pracowników na świąteczną kolację, obdarowują ich prezentami, a także dokonują „pospiesznych” zakupów, które uchronią przed przyszłoroczną zmianą przepisów podatkowych. Na co w grudniu powinny zwrócić uwagę ponad 3 miliony polskich firm – radzą księgowi Tax Care.

ehandelWedług danych Komisji Europejskiej, 63 proc. sklepów działających w UE stosowało geoblokowanie, uniemożliwiając zakupy klientom z pozostałych krajów wspólnoty. Od 3 grudnia sklepy internetowe nie mogą ukrywać produktów przed internautami z innych krajów UE ani blokować ich zakupu. Kupujący mają – przynajmniej teoretycznie – powody do radości. A co ze sprzedawcami? Jak zakaz geoblokowania wpłynie na polski e-handel?

pit11Termin wysyłania PIT-11 za rok 2018 zbliża się nieuchronnie i dużo szybciej niż w latach ubiegłych. Wraz z nowym rokiem wprowadzone zostaną zmiany, które mogą uprzykrzyć życie wielu przedsiębiorcom. Jak pokazuje badanie przeprowadzone na zlecenie e-file, firmy obawiają się, że problematyczna może być dla nich nowa data i forma dostarczania dokumentów.

podatkiChoć wszyscy podkreślają ogromną wagę działalności firm rodzinnych dla tempa wzrostu gospodarczego w Polsce, to często ogranicza się to do wyrazów uznania, a nie ułatwiania rozwoju. Powoli się to jednak zmienia. Są w końcu przepisy umożliwiające przetrwanie firmy osoby fizycznej po śmierci jej właściciela. Likwidacji doczekał się absurd podatkowy: przepisy PIT od samego początku funkcjonowania podatku dochodowego od osób fizycznych nie pozwalają zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów pracy członków rodziny.

plnW 2018 roku zwiększyło się spektrum rozwiązań w zakresie obowiązkowych składek ZUS jakie muszą płacić przedsiębiorcy. W trakcie roku przybyła ulga na start, z której już można korzystać. Uchwalono też przepisy, które od początku 2019 r. pozwolą płacić małym firmom mały ZUS – naliczany nie od wysokiej podstawy wymiaru, ale faktycznie osiąganych przychodów.

Wysokość składek opłacanych na ubezpieczenia społeczne to według przedsiębiorców największa bolączka prowadzenia biznesu w Polsce – wynika z Badania Polskiej Mikroprzedsiębiorczości 2018. W obecnym systemie prawnym istnieją jednak różne możliwości rozliczania się z ZUS-em.
– Składki ZUS mogą być bardzo odczuwalne dla przedsiębiorców, ale jak widać istnieje kilka rozwiązań, dzięki którym można je obniżyć. To szczególnie istotne przede wszystkim z punktu widzenia osób, które rozpoczynają działalność gospodarczą i mogą skorzystać z ulgi na start lub małego ZUS – podpowiada Aneta Socha-Jaworska, ekspert kadrowo-płacowy w firmie inFakt. I dodaje:  – Droga, która pozwoli przedsiębiorcy na maksymalną oszczędność od momentu zarejestrowania działalności gospodarczej, to skorzystanie kolejno: z ulgi na start, tzw. małego ZUS-u, następnie ZUS-u wyliczanego od przychodu, a na końcu z dużego ZUS-u.