PRAWO W FIRMIE

powrót 400 x 300Niemal co drugi pracownik spotkał się z presją pracodawcy na szybki powrót do pracy w biurze - i to nawet w pierwszym okresie gdy ze względów epidemicznych było to niebezpieczne. Presja ta zresztą jest do teraz.

hulajnogi porzucone 400 x 300Niemal 80 proc. osób pracujących zdalnie przez koronawirusa przyznaje, że muszą przeznaczać więcej czasu na pracę niż zwykle, a przełożeni nie mają żadnych zahamowań, by ze sprawami służbowymi dzwonić lub mejlować o dowolnej porze doby. Jak wiele rzeczy w Polsce, dobra idea home office szybko przybiera patologiczne kształty...

KORONA neoBHP 2020 4x3Praca biurowa w dobie trwającej, nie wiedzieć ile jeszcze, pandemii będzie wyglądała inaczej. Co do tego, nie mamy wątpliwości. Nad pracodawcami i osobami zarządzającymi przestrzenią biurową wisi ogromny projekt pod hasłem "Sterylność". Każdy, kto chce otworzyć biuro dla pracowników, musi wdrożyć go szybko i z niebywałą dokładnością.

Karta podarunkowa 2020 4x3Dane rynkowe wskazują, że w ostatnim czasie ceny towarów i usług konsumpcyjnych istotnie wzrosły. To bez wątpienia odbija się na kondycji domowych budżetów. Dlatego w ramach Tarczy Antykryzysowej z kwoty 1000 do 2000 złotych, wzrósł limit zwolnienia z PIT od wartości konkretnych świadczeń finansowanych ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Krystian Maj KPRM 400 x 300Projekt pod nazwą: Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS- Cov - 2, obejmie pięć filarów: bezpieczeństwo pracowników, finansowanie przedsiębiorstw, ochronę zdrowia, wzmocnienie systemu finansowego i program inwestycji publicznych.

 

praca mobilna 400 300Komputer i telefon służbowy to podstawowe narzędzia do wykonywania pracy zdalnej, która zyskuje na powszechności w czasach pandemii. Poza doskonałą łącznością z samym pracodawcą i współpracownikami, niezbędne jest zapewnienie bezpieczeństwa - zarówno pracy w sieci, jak i w zupełnie innym środowisku. Praca spoza biura nie zwalnia bowiem pracodawcy z obowiązku dbania o zdrowie pracownika i warunki jego pracy.

mikrorachunek inFakt 400 x 300Od nowego roku wpłaty do Urzędu Skarbowego będą dokonywane na nowe mikrorachunki podatkowe. Będzie to dotyczyło nie tylko osób prowadzących działalność gospodarczą, ale także wynajmujących mieszkanie czy też prowadzących tzw. działalność bez rejestracji.

galeria handlowa pusta 400 na 300W połowie przyszłego roku na polskim rynku pojawi się blisko trzy miliony kupujących nowego typu - przedsiębiorców z uprawnieniami konsumenckimi. Co to oznacza dla e-sklepów?

4x3 0000IMG 9918Od 7 września br. weszły w życie zmiany w Kodeksie pracy. Nowe regulacje dotyczą dyskryminacji i równego traktowania, mobbingu, świadectwa pracy oraz przedawnienia roszczeń ze stosunku pracy, a także szczególnych uprawnień pracowników, w tym w zakresie urlopów.

samochod3Od nowego roku będą obowiązywały bardziej przyjazne przepisy dotyczące taksówkarzy i korporacji taksówkowych. Niższe będą opłaty za licencję - a przy zamianie samochodu na nowy w ogóle zostaną zlikwidowane.

mały zusOsoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, zobowiązane do płacenia z tego tytułu składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne, od stycznia 2019 roku mogą skorzystać z nowej formy ich opłacania. Jeśli tylko i przychód wyliczony w skali całego 2018 roku nie przekroczył 63 tys. zł, składki te mogą wyliczać nie od minimalnej podstawy ustalanej dla wszystkich, ale od faktycznie osiągniętego przychodu - rozwiązanie to znane jest pod nazwą mały ZUS dla małych firm. By jednak móc płacić w 2019 roku mały ZUS trzeba pilnie - do 8 stycznia - dopełnić formalności.

pit11Od 1 stycznia 2019 r. obowiązuje przepis, który nakazuje płatnikom przekazanie PIT-11 i podobnych deklaracji w bardzo krótkim terminie – do 31 stycznia 2019 r. Będzie to duże wyzwanie dla firm, zwłaszcza małych, ale i dla fiskusa, który przejmuje na siebie obowiązek wypełniania PIT za większość podatników. „Jeżeli jesteś pracodawcą lub inną osobą, która wypłaca świadczenia, pamiętaj, aby podczas składania PIT-11, PIT-8C, PIT-R wpisać prawidłowy identyfikator podatkowy PESEL albo NIP swojego pracownika lub innego podatnika. Dzięki temu udostępnimy mu poprawny PIT-37 i/lub PIT-38 za rok 2018” – przypomina Ministerstwo Finansów.

 

swieta w firmiePrzedsiębiorcom grudzień kojarzy się z kosztami, bo koniec roku to ostatni moment na obniżenie podatku. Właściciele firm zapraszają więc pracowników na świąteczną kolację, obdarowują ich prezentami, a także dokonują „pospiesznych” zakupów, które uchronią przed przyszłoroczną zmianą przepisów podatkowych. Na co w grudniu powinny zwrócić uwagę ponad 3 miliony polskich firm – radzą księgowi Tax Care.

ehandelWedług danych Komisji Europejskiej, 63 proc. sklepów działających w UE stosowało geoblokowanie, uniemożliwiając zakupy klientom z pozostałych krajów wspólnoty. Od 3 grudnia sklepy internetowe nie mogą ukrywać produktów przed internautami z innych krajów UE ani blokować ich zakupu. Kupujący mają – przynajmniej teoretycznie – powody do radości. A co ze sprzedawcami? Jak zakaz geoblokowania wpłynie na polski e-handel?

pit11Termin wysyłania PIT-11 za rok 2018 zbliża się nieuchronnie i dużo szybciej niż w latach ubiegłych. Wraz z nowym rokiem wprowadzone zostaną zmiany, które mogą uprzykrzyć życie wielu przedsiębiorcom. Jak pokazuje badanie przeprowadzone na zlecenie e-file, firmy obawiają się, że problematyczna może być dla nich nowa data i forma dostarczania dokumentów.

podatkiChoć wszyscy podkreślają ogromną wagę działalności firm rodzinnych dla tempa wzrostu gospodarczego w Polsce, to często ogranicza się to do wyrazów uznania, a nie ułatwiania rozwoju. Powoli się to jednak zmienia. Są w końcu przepisy umożliwiające przetrwanie firmy osoby fizycznej po śmierci jej właściciela. Likwidacji doczekał się absurd podatkowy: przepisy PIT od samego początku funkcjonowania podatku dochodowego od osób fizycznych nie pozwalają zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów pracy członków rodziny.

plnW 2018 roku zwiększyło się spektrum rozwiązań w zakresie obowiązkowych składek ZUS jakie muszą płacić przedsiębiorcy. W trakcie roku przybyła ulga na start, z której już można korzystać. Uchwalono też przepisy, które od początku 2019 r. pozwolą płacić małym firmom mały ZUS – naliczany nie od wysokiej podstawy wymiaru, ale faktycznie osiąganych przychodów.

Wysokość składek opłacanych na ubezpieczenia społeczne to według przedsiębiorców największa bolączka prowadzenia biznesu w Polsce – wynika z Badania Polskiej Mikroprzedsiębiorczości 2018. W obecnym systemie prawnym istnieją jednak różne możliwości rozliczania się z ZUS-em.
– Składki ZUS mogą być bardzo odczuwalne dla przedsiębiorców, ale jak widać istnieje kilka rozwiązań, dzięki którym można je obniżyć. To szczególnie istotne przede wszystkim z punktu widzenia osób, które rozpoczynają działalność gospodarczą i mogą skorzystać z ulgi na start lub małego ZUS – podpowiada Aneta Socha-Jaworska, ekspert kadrowo-płacowy w firmie inFakt. I dodaje:  – Droga, która pozwoli przedsiębiorcy na maksymalną oszczędność od momentu zarejestrowania działalności gospodarczej, to skorzystanie kolejno: z ulgi na start, tzw. małego ZUS-u, następnie ZUS-u wyliczanego od przychodu, a na końcu z dużego ZUS-u.