Stara miłość nie rdzewieje! W przeciągu zaledwie kilku lat nowe technologie zdołały połączyć ze sobą tysiące osób na całym świecie i ułatwić im znalezienie swojej drugiej połówki. Bez wątpienia - dziś niemal wszystko można załatwić za pomocą kilku kliknięć, jednak istnieją stare formy komunikacji, za którymi tęsknimy i które chcemy na nowo wprowadzić do naszego życia.
Niemal 80 proc. badanych, po blisko roku trwania pandemii, nadal doświadcza ataków paniki, które trudno im opanować, a siedmiu na dziesięciu ankietowanych odczuwa więcej stresu, niż przed pandemią.
Umiejętności cyfrowe stopniowo przestają być atrybutem młodego pokolenia. Kiedy w 2007 roku na rynku pojawił się pierwszy smartfon, seniorzy początkowo pozostawali w tyle za młodymi. Jednak z biegiem lat stopniowo nadrabiali te zaległości.
Czytaj więcej: Cyfryzacja 2021. Smartfon seniorom nieobcy. Pokoleniowa luka cyfrowa staje się mitem
Rosnące zainteresowanie najmem, generowane zwłaszcza przez najmłodsze na rynku pracy Pokolenie Z, spowoduje, że w najbliższej dekadzie rynek najmu w Polsce sprofesjonalizuje się, wzorem innych rynków starej Europy.
Świadczenia pozapłacowe oferowane przy rekkrutacji pracowników stały się już niemal standardem. Ciągle pojawiają się nowe, ale w związku z tym coraz większego znaczenia nabiera możliwość swobodnego wyboru przez pracownika z zakładowego menu bonusów.
W 2020 roku 65 proc. Polaków nie było u okulisty. Tymczasem co czwarty Polak ocenia stan swoich oczu źle lub bardzo źle. Równocześnie bardzo dużo czasu spędzamy przed ekranami.
Czytaj więcej: Zdrowie 2021. Pandemia pogłębia problemy Polaków ze wzrokiem
Zadecydowana większość Polaków aktualnie nie ma warunków do pracy zdalnej w trybie normalnym a nie wyjątkowym, także ze względu na nieprzystosowanie przepisów oraz samej infrastruktury firm. Poprawę sytuacji fachowcy widzą w przyspieszeniu procesów automatyzacji i robotyzacji u pracodawców.
Czytaj więcej: Nowa normalność. W pracy zdalnej wspomagać nas mają roboty i sztuczna inteligencja
Niemal połowa Polaków ufa ubezpieczycielom, ale ponad jedna trzecia jest przeciwnego zdania. W tej drugiej grupie najwięcej jest osób z wyższym i ze średnim wykształceniem, a także najlepiej zarabiających. Przeważnie są to mieszkańcy dużych miast. I trzeba dodać, że częściej brak zaufania wykazują mężczyźni niż kobiety.
Rok temu wielu Polaków musiało zupełnie zmienić swój tryb życia i przystosować się do pracy zdalnej. Od początku pandemii home office wywoływał mieszane uczucia oraz budził wiele obaw, zarówno wśród pracowników, jak i pracodawców. Dodatkowo, brak regulacji prawnych tylko rozognia temat.
Problem ze znalezieniem pracy mogą mieć również pracownicy biur podróży, socjologowie, filozofowie czy politolodzy. Eksperci wskazują, że nadwyżkowe zawody to pochodna popularności humanistycznych kierunków studiów.
Czytaj więcej: Barometr Zawodów 2021. Uczelnie produkują za dużo ekonomistów dla rynku pracy
Norweski rynek hipoteki odwróconej, gdyby porównać go z Wielką Brytanią lub Stanami Zjednoczonymi, wciąż jest rynkiem młodym. Jak pandemia zmieniła rynek hipoteki odwróconej w Norwegii? Czy takie same zmiany można dostrzec w Polsce?
Ostatni rok zmienił wiele priorytetów w branży nieruchomości, zwłaszcza dla tych, którzy w nie inwestują. Na próbę została wystawiona elastyczność głównie najemców i właścicieli. Zmieniły się również potrzeby i oczekiwania inwestorów, których w 2021 roku czeka większa ostrożność w procesach decyzyjnych.
Czytaj więcej: Nieruchomości. Jak rok 2021 zmieni podejście do potrzeb i oczekiwań inwestorów?
Za przyjęciami urodzinowymi, weselami, chrzcinami czy komuniami w gronie rodziny tęskni 37 proc., a za spotkaniami w większej grupie znajomych 38 proc. z nas w tym najwięcej seniorów powyżej 70-tego roku życia (57 proc.).
Mogłoby się wydawać, że czas powszechnej izolacji zadziała jedynie na naszą niekorzyść. Prawda jest jednak całkiem inna! Jak się okazuje, brak możliwości przemieszczania się skutecznie zmobilizował Polaków do podjęcia nowych wyzwań.
Czy przejście na home office zmieniło nasze nawyki jako pracowników? Czy może to mieć wpływ na bezpieczeństwo firmy?
Pojawienie się szczepionki to szansa na to, żeby w 2021 roku do hoteli zaczęli wracać goście, a branża powoli zaczęła odbudowywać to, co na skutek pandemii straciła.
Czytaj więcej: Nowa normalność. Szczepionka daje nadzieję, że znów będziemy podróżować