Zdrowie 2021 Pandemia pogbia problemy Polakw ze wzrokiem 4x3W 2020 roku 65 proc. Polaków nie było u okulisty. Tymczasem co czwarty Polak ocenia stan swoich oczu źle lub bardzo źle. Równocześnie bardzo dużo czasu spędzamy przed ekranami.

 

Oczy łatwo przeoczyć – to narząd mały, a na dolegliwości z nim związane łatwo przymknąć oko. Jednak wzrok to najważniejszy ze zmysłów w życiu człowieka, a paradoksalnie niewielkie niedogodności oczu mogą wywrzeć na nie trwały, negatywny wpływ.

Oczy obciążone nad miarę

W czasie pandemii oczy mają szczególnie ciężko – wciąż pracujemy przy komputerze, jednak w dużo gorszych warunkach oświetleniowych. Wolny czas spędzamy natomiast głównie przed ekranami: ponad 4 godziny dziennie ze smartfona lub tabletu korzysta 44% Polaków, a co trzeci z telewizji. W połączeniu z 8 godzinami poświęconymi na komputerowe home office dla oczu jest to ogromne obciążenie.

 

oczy zdjęcie inf pras Opłakany stan oczu Polaków
Fot. materiały prasowe URSAPHARM Poland 

 

Wymuszona przez pandemię praca zdalna przy użyciu komputera bardzo niekorzystnie wpływa na nasze oczy, które stworzone są do patrzenia w dal. Niestety większość z nas nie zdaje sobie sprawy ze skutków tego rodzaju zachowań i najzwyczajniej nie dba o oczy. Statystyki mówią, że połowa Polaków powinna nosić okulary, w tym w wielu przypadkach także właśnie podczas korzystania z komputera. Do najczęstszych wskazywanych przez Polaków problemów spowodowanych nadmiernym wpatrywaniem się w ekrany należy wysuszenie oczu oraz dolegliwości takie jak pieczenie, swędzenie czy podrażnienie oczu, czyli tak zwany zespół suchego oka. Problem ten pojawia się już u nastolatków korzystających przez wiele godzin z komputera. Wszyscy powinniśmy nauczyć się traktować nasze oczy z troską i zgłaszać się do okulisty na rutynowe badanie narządu wzroku, zanim zaobserwujemy niepokojące objawy – mówi okulista dr n. med. Agnieszka Nowosielska.

Co czwarty Polak źle widzi

Nie dziwi więc, że stan oczu Polaków nie jest najlepszy. Co czwarty z nas ocenia go źle lub bardzo źle. Oprócz wad wzroku i niewyraźnego widzenia, skarżymy się na łzawienie (59%), szczypanie i pieczenie oczu (53%), zaczerwienienie i przekrwienie oczu (47%) czy uczucie suchości (35%).
Objawy te mogą wskazywać np. na zespół suchego oka, który często jest wynikiem długotrwałej pracy przy komputerze, przybierając postać przewlekłą. Z tego względu powinno się stale dbać o nawilżanie oczu i regularnie stosować krople do oczu. Należy starannie dobrać odpowiedni produkt, unikając kropli zawierających konserwanty. Substancje konserwujące mogą bowiem pogłębiać uszkodzenie delikatnej rogówki oka – powiedział Michał Członkowski, kierownik marketingu firmy URSAPHARM Poland dystrybutora nawilżających kropli Hylo Dual.

Co trzeci nie dba

Tymczasem, co trzeci Polak przyznaje, że nie dba wystarczająco o oczy, skazując się na utratę komfortu. Faktem jest również, że zespołu suchego oka nie wolno lekceważyć, ponieważ może być objawem zapalnych chorób reumatycznych.
Wszystkie niepokojące objawy należy skonsultować z lekarzem, aby ustalić przyczynę schorzenia i wdrożyć odpowiednie leczenie. Tym bardziej niepokoi, że w zeszłym roku aż 64% Polaków nie było u okulisty.

Badanie zostało przeprowadzone przez instytut IQS w grudniu 2020 roku.

RENATA KŁOSIŃSKA