Drukuj

hhh

Nowa normalno Przez pandemi Polacy odwykli od restauracji i brana duej bdzie wchodzi z kryrzysu 2021 4x3Z końcem kwietnia, po pół roku zamknięcia, rząd podjął decyzję o częściowym zniesieniu obostrzeń dla gastronomii. Od 15 maja zaczęły działać ogródki a 28 maja nastąpiło pełne otwarcie. Jednak odwiedzających brakuje.

 

Analiza została przeprowadzona przez placeme w oparciu o dane lokalizacyjne z telefonów komórkowych, na próbie 3 mln urządzeń w okresie od stycznia 2020 do czerwca 2021 roku.

Pustki mimo otwarcia

Otrzymane dane o ruchu w lokalach gastronomicznych nie są optymistyczne. Jeszcze na tydzień przed pierwszym lockdown’em lokale odnotowały spadek ruchu o niemal 30 proc. w porównaniu do okresu przed pandemią a częściowe otwarcie restauracji 18 maja przywróciło ruch do poziomu nadal o 5 proc. niższego niż przed zamknięciem.

 

restauracje 2 Graf. materiały prasowe Placeme


15 maja 2021 roku otwarte zostały ogródki gastronomiczne a dwa tygodnie później - także lokale, co wpłynęło na zwiększenie liczby odwiedzających te miejsca. Najwięcej zyskały w tym czasie kawiarnie, gdzie ruch wzrósł o niemal 30 proc.

 

restauracje1Graf. materiały prasowe Placeme


- Wygląda na to, że konsumenci najbardziej tęsknili za kawą. Dodatkowo zmianom w obostrzeniach sprzyjała dobra pogoda, co zachęcało do spędzania czasu poza domem - mówi Weronika Czaplewska menadżerka strategiczna i operacyjna w placeme, firmie specjalizującej się w usługach typu location intelligence. Ponadto skok w ruchu wynika również z udostępnienia odwiedzającym także powierzchni wewnątrz lokali, co siłą rzeczy pozwoliło placówkom przyjąć więcej gości, a tym samym zwiększyć swój dochód - dodaje ekspertka placeme.

Powoli w górę

IV tydzień maja 2021 roku przyniósł wzrósł ruchu o ponad 7 proc., a w następnym lokale odnotowały kolejne ponad 25,2 proc. więcej odwiedzających.
- Z danych, które zebraliśmy wynika, że ruch w gastronomii rośnie, jednak nadal nie wrócił do poziomu sprzed pandemii - mówi Weronika Czaplewska z placeme.

SANDRA WOJNAROWSKA

Analizujemy wszystko co ważne dla Twojego portfela oraz praw i obowiązków. Jeśli polubisz nas na Facebooku, każdy nowy artykuł wyświetli się na Twojej stronie zaraz po publikacji; w ten sposób nic ważnego nie umknie Twojej uwadze. Kliknij więc w ten tekst, zznajdziesz się na taszym fanpage i u gór zostanie Ci do kliknięcia boksik "polub"!