Majwka 2021 PINTA i Lidl wybrali najlepsze piwa piwowarw domowych 4x3W weekend 3 i 4 września podczas Cieszyńskiej Jesieni Piwnej odbyła się premiera piwa, które w Cieszynie uwarzyły dwa browary z południa Polski.

 

„Kellerski”, czyli piwo w historycznym stylu Kellerbier, to efekt trzech stuleci piwowarstwa – tradycji, doświadczenia i technologii XIX, XX i XXI wieku.

Piwo zostało uwarzone współcześnie, ale metodami klasycznymi - „jak kiedyś”, w otwartych kadziach fermentacyjnych Browaru Zamkowego Cieszyn.

Dwa różne jubileusze

Zarówno dla Cieszyna, jak i dla PINTY wspomniana premiera to powód to wspólnego świętowania swoich jubileuszy – odpowiednio 175 lat i 10 lat działalności. To idealny moment, aby połączyć siły kraftowego symbolu piwnej rewolucji w Polsce z rzemieślniczą historią sięgającą połowy XIX wieku. Wszak od 1846 roku nieprzerwanie działa cieszyński browar.
- Wracamy do korzeni. Tworzymy tu i teraz, ale metodami takimi, jak kiedyś – w otwartych kadziach fermentacyjnych ulokowanych w piwnicach we Wzgórzu Zamkowym. Z ekipą PINTY znamy się nie od dziś i o takim piwie rozmawialiśmy już dawno temu. Dziś, przy okazji urodzin obu browarów, w końcu mogliśmy zmaterializować nasze plany – powiedział Dominik Szczodry, główny piwowar Browaru Zamkowego Cieszyn.

 

cieszyn Ziemowit Fałat i Dominik Szczodry

Fot. Ziemowit Fałat i Dominik Szczodry - mat. prasowe PINTA

 

Współautorem receptury jest Ziemowit Fałat - To niesamowity projekt, w którym możemy się przenieść w głąb XIX wieku, wykorzystując tradycyjne i klasyczne metody warzenia oraz fermentacji w otwartych piwnicznych kadziach. Tak kiedyś powstawało piwo, i tak wyglądały Kellerbiery, czyli piwa piwniczne. Świeże, niefiltrowane, dostępne wprost z browaru – powiedział Ziemowit Fałat, współtwórca PINTY i główny piwowar.

"Kellerski" już w detalu

Oficjalna premiera piwa „Kellerski” podczas Cieszyńskiej Jesieni Piwnej obyła się 3 września na terenie zabytkowego Browaru Zamkowego Cieszyn. Od tego momentu będzie ono także dostępne w punktach detalicznych i gastronomicznych w butelkach 0,5 l oraz petainerach 30 litrów i 15 litrów.
Kellerbier to tradycyjny bawarski styl piwny dolnej fermentacji. Piwo jest niefiltrowane, mętne, nisko wysycone o bursztynowej barwie. Historycznie zbliżone do piwa marcowego. Style różnią się jednak sposobem podania, poziomem dojrzałości i profilem chmielowym.

PATRYCJA MICHALSKA

Analizujemy wszystko co ważne dla Twojego portfela oraz praw i obowiązków. Jeśli polubisz nas na Facebooku, każdy nowy artykuł wyświetli się na Twojej stronie zaraz po publikacji; w ten sposób nic ważnego nie umknie Twojej uwadze. Kliknij więc w ten tekst, zznajdziesz się na taszym fanpage i u gór zostanie Ci do kliknięcia boksik "polub"!