Drukuj

cupra 400 x 300Dźwięk trzaskającego drewna, ocierających się o siebie kamieni czy tańczącego wiatru na kawałku miedzi – między innymi takie odgłosy były inspiracją dla brzmienia CUPRY Born. Zespół inżynierów i projektantów zmierzył się z wyzwaniem przekazania emocji poprzez elektryczne brzmienie modelu.

 

Pierwszy w pełni elektryczny model marki będzie można usłyszeć na ulicach całego świata jeszcze w tym miesiącu - w listopadzie 2021 r..
W melodii, poszczególne nuty łączą się po to, by przekazać emocje. A jak to wygląda w przyrodzie? Takie odgłosy, jak dźwięk trzaskającego drewna, ocierających się kamieni czy wiatru poruszającego na powierzchni miedzianych elementów, można poczuć w CUPRZE Born. Zespół inżynierów i projektantów zdołał przekształcić odgłosy natury w elektryczne brzmienie Borna.

Holistyczne doświadczenie

Podejście CUPRY do stworzenia brzmienia Borna opierało się na osiągnięciu całości, która wykracza poza sumę jej części. Nowy, w pełni elektryczny model, mimo że nie emituje spalin, może wzbudzać liczne emocje. W tym celu zespół stworzył sensoryczny wszechświat.

 

cupra 2021 11 22 jakie odglosy natury inspiruja nowa cupre born 09Fot. materiały prasowe CUPRA


- Design CUPRY inspirowany jest naturą: kamieniami, drewnem, minerałami. Te inspiracje pomogły ukształtować wygląd modelu, materiały i paletę kolorów, z jakich został stworzony oraz dźwięk jaki ten samochód wydaje. Uzyskaliśmy całościowe doświadczenie, gdzie pojawia się ta sama historia – stwierdza Francesca Sangalli, szefowa zespołu Color&Trim w firmie CUPRA.

Emocje, które można usłyszeć

Inżynierowie dźwięku CUPRA do stworzenia brzmienia Borna zastosowali najnowsze technologie. Określono nuty, a wraz z nimi należało napisać partyturę dźwięków.

 

cupra 2021 11 22 jakie odglosy natury inspiruja nowa cupre born 05Fot. materiały prasowe CUPRA


- Pod wieloma względami proces twórczy był podobny do produkcji muzycznej – połączono nagrane odgłosy natury, a następnie poddano je elektronicznej obróbce. To był fascynujący i w pełni nowatorski proces. Wierzymy, że wrażenia z jazdy pozwolą odkryć nowe doznania – komentuje Adrián Mateo, inżynier dźwięku CUPRA.

Natura w ruchu

Podobnie jak dzieje się to w naturze, elektryczne brzmienie CUPRY nie jest statyczne, a stale się zmienia i ewoluuje.
- Ściśle współpracowaliśmy z inżynierami przy opracowaniu trzech filarów, które miały generować emocje: tajemniczość, napięcie i ekspresję – tłumaczy Sangalli.
W ten sposób powstał dźwięk pełen dynamiki, który przepływa między tymi trzema konceptami.
- W naszym zamyśle dźwięk miał w sposób dynamiczny wyrażać emocje, w zależności od stylu prowadzenia samochodu w danym momencie. Przykładowo, może on rozwijać się bardziej lub mniej gwałtownie w stosunku do zastosowanego przyspieszenia, wywołując różne doznania związane z tymi trzema pojęciami - dodaje Mateo.

Dźwięk świata CUPRA

Brzmienie CUPRY będzie można usłyszeć wraz z premierą Borna na ulicach całego świata w listopadzie tego roku. Ma on być znakiem rozpoznawczym dla elektrycznych modeli marki.
- Sądzę, że udało nam się uzyskać wyjątkowe brzmienie, w którym można usłyszeć metaliczne, ale niezbyt ostre tony oraz odnaleźć spokój, miękkość i ciepło w dźwiękach inspirowanych trzaskającym ogniskiem. Do tego wszystkiego miedź, która generuje dużo światła. To naprawdę bardzo dobrze zorganizowane wrażenia – podsumowuje Sangalli.

CUPRA to marka łącząca niekonwencjonalny styl i wyjątkowe osiągi. Powstała w 2018 roku w Barcelonie. Siedziba marki znajduje się w Martorell pod Barceloną, a sprzedaż odbywa się poprzez sieć wyspecjalizowanych punktów na całym świecie.

STEFAN LEWANDOWSKI

Analizujemy wszystko co ważne dla Twojego portfela oraz praw i obowiązków. Jeśli polubisz nas na Facebooku, każdy nowy artykuł wyświetli się na Twojej stronie zaraz po publikacji; w ten sposób nic ważnego nie umknie Twojej uwadze. Kliknij więc w ten tekst, zznajdziesz się na taszym fanpage i u gór zostanie Ci do kliknięcia boksik "polub"!