okazja 400x 300Braki nowych aut zwiększyły popyt na samochody używane. Mało że są one coraz droższe, to szukając okazji cenowej można wpaść w tarapaty. Jak tego uniknąć?

 

Brak ofert pojazdów na rynku wtórnym to jeden z problemów branży motoryzacyjnej. Co istotne, potencjalni nabywcy takich aut muszą się również liczyć z ich rosnącą wartością. Z danych autobaza.pl wynika, że w 2021 r. wzrosła o ok. 10% ilość samochodów, za które trzeba zapłacić od 25 do 50 tys. złotych. Co więcej, liczba pojazdów z przedziału cenowego 50-100 tys. zł wzrosła o 22%, a pojazdów droższych niż 100 tys. zł przybyło o ponad jedną trzecią. Jak więc dobrze kupić pojazd używany i na co należy zwrócić uwagę, aby nie zostać oszukanym?

Cena okazyjna czy głos rozsądku

Zakup używanego samochodu obecnie nie należy do najłatwiejszych. Dostępnych ofert sprzedaży takich aut na początku br. było o blisko 30% mniej niż w analogicznym okresie przed pandemią – wynika z danych autobaza.pl. Warto również podkreślić, że pomimo trudności nadal wiele osób myśli o tym, aby stać się posiadaczem samochodu. Jak wynika z badania „Portfele Polaków pod lupą” przeprowadzonego na zlecenie Volkswagen Financial Services, prawie 1/3 ankietowanych w 2022 roku planuje zakup auta. Co ciekawe, aż 57 proc. klientów prywatnych biorących udział w badaniu wykazało chęć zakupu pojazdu z drugiej ręki.

 

Autobaza Większy popyt na samochody używane. Jak nie dać się oszukać Fot. materiały prasowe autobaza.pl


Potencjalni kupujący powinni pamiętać, że wzrost cen nie zawsze oznacza dobrą jakość. Obecnie rosnące koszty samochodów wynikają z ich małej dostępności. W przypadku rynku wtórnego coraz częściej możemy trafić na starsze i uszkodzone modele – mówi Piotr Korab, ekspert autobaza.pl. Wielu nabywców zwraca największą uwagę na koszt zapominając, że najważniejszym kryterium, które należy brać pod uwagę jest stan techniczny. Zakup wadliwego samochodu naraża nas na duże wydatki w przyszłości – dodaje.
Obecnie klienci zainteresowani zakupem samochodu decydują się przeważnie na używany egzemplarz, ponieważ w przeciwieństwie do nowego auta, nie trzeba na nie długo czekać. Należy jednak pamiętać, że pośpiech i emocje nie są dobrym doradcą. Proces zakupu warto dobrze zaplanować.

Kupujesz? na co należy zwrócić uwagę?

W związku z coraz większą luką w asortymencie używanych samochodów, będzie można częściej natrafić na oferty nieuczciwych sprzedawców. Warto więc wiedzieć, że przed zakupem samochodu używanego należy dokładnie przebadać sam pojazd oraz jego przeszłość.
Szczególnie teraz zakup używanego samochodu to niełatwe zadanie. Przed nabyciem auta z rynku wtórnego należy sprawdzić wiele różnych kwestii. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na takie elementy jak m.in. historia wypadkowa, stan techniczny, ostatnie naprawy, wymiany części czy przebieg samochodu. Kluczową kwestią jest również sprawdzenie numeru VIN. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się wielu istotnych kwestii, które mogą zadecydować o tym, czy kupimy wybrany samochód – wskazuje Piotr Korab, ekspert autobaza.pl.
Zanim przejdziemy do przeglądu w warsztacie wiele na temat samochodu można dowiedzieć się studiując jego historię online.

Sprawdź raport online

Raport dostępny przez internet pozwala nam zaoszczędzić czas i pieniądze, które będziemy musieli poświęcić w przypadku oględzin niesprawdzonego samochodu na żywo. Często wiąże się to z przejechaniem kilkudziesięciu czy nawet kilkuset kilometrów.
Zebrane z różnych źródeł informacje (m.in z agencji rządowych, od partnerów biznesowych, z danych organizacji non-profit czy innych internetowych źródeł) stanowią chronologiczny zapis zdarzeń, które dotyczyły pojazdu. Są one przedstawione w formie czytelnego raportu. Oprócz tego, decydując się na rozwiązanie online, dowiemy się szczegółów m.in. o wyposażeniu, wezwaniach serwisowych, szkodach i kolizjach auta. Będziemy mieć nawet dostęp do baz kradzionych pojazdów oraz archiwalnych zdjęć.
Wiele osób przy zakupie używanego samochodu nie korzysta z dostępnych raportów prezentujących historię pojazdu. Niestety może to rodzić wiele problemów w trakcie jego późniejszego użytkowania. Co gorsza, może również skutkować nabyciem auta z zastawem sądowym lub w skrajnych przypadkach, pochodzącego z kradzieży – wskazuje Piotr Korab, ekspert autobaza.pl.

STEFAN LEWANDOWSKI

Analizujemy wszystko co ważne dla Twojego portfela oraz praw i obowiązków. Jeśli polubisz nas na Facebooku, każdy nowy artykuł wyświetli się na Twojej stronie zaraz po publikacji; w ten sposób nic ważnego nie umknie Twojej uwadze. Kliknij więc w ten tekst, zznajdziesz się na taszym fanpage i u gór zostanie Ci do kliknięcia boksik "polub"!