Pierogi Stary Myn Toru 2022 4x3Z okazji urodzin pierwszego lokalu Pierogarni Stary Młyn, właściciele wspominają babciną pomoc, skromne początki i rozwój restauracji w Toruniu.

 

- Pierogarnia Stary Młyn to sieć, którą założyliśmy z miłości do smaków dzieciństwa - mówi Maciej Podlaszewski, właściciel Starego Młyna. Od 16 do 22 maja na gości czekają specjalne urodzinowe pierogi, na co dzień niedostępne w menu.

Jubileuszowe promocje dla gości

Sieć Pierogarni Stary Młyn świętuje 15. urodziny marki! Pierwsza Pierogarnia spod szyldu Starego Młyna została otwarta w 2007 r., w Toruniu jako Stary Toruń. Co ciekawe to najprawdopodobniej jedyna restauracja w Polsce, przez którą płynie rzeka - Struga Toruńska. Od XIII wieku zasilała fosy zamkowe, miejskie młyny oraz browary. Dziś widoczna jest przez szybę w podłodze restauracji.

 

Pierogarnia Stary Młyn świętuje 15. urodziny pierwszej restauracjiFot. materiały prasowe - Stary Młyn


Z okazji 15 lecia działalności, w Toruńskich lokalach Starego Młyna na gości czekają specjalne promocje. Dostępne są limitowane, wersje pieczonych pierogów sprzed lat, o które najczęściej prosili goście.

Miłe… dobrego początki

- Pierogarnia Stary Młyn to sieć restauracji, którą założyliśmy z miłości do smaków dzieciństwa - pierogów i frykasów, którymi karmiły nas mamy i babcie. Gdy wracam pamięcią do początków Starego Młyna to zdaję sobie sprawę jak długą drogę przeszliśmy. 15 lat temu gdy zaczynaliśmy, byliśmy restauracją z niewielkim zespołem, który rozpoczynał przygodę z gastronomią. Przez pewien czas wspierała nas nawet moja babcia, wypiekając ciasta w swoim domowym piekarniku. Dziś jesteśmy prężnie rozwijającą się siecią. To duża zasługa zespołu, który chętnie podejmuje się nowych wyzwań. Poszukujemy nowinek kulinarnych, ale też technologicznych, wszystko to by usprawnić proces obsługi gości i udoskonalić nasze dania - mówi Maciej Podlaszewski, właściciel sieci Pierogarni Stary Młyn.

Gastronomia się zmienia

- Specjalnością Pierogarni jest kuchnia polska. Łączymy ją jednak z nowoczesnymi, kreatywnymi pomysłami. Pamiętamy o tradycji, ale idziemy z duchem czasu, to bardzo ważne by cały czas się rozwijać. Szczególnie w branży gastronomicznej, która w ostatnich latach przechodzi gwałtowne przemiany. Dziś restauratorzy coraz chętniej sięgają po regionalne produkty, bezpośrednio od producentów i łączą je z globalnymi trendami. Obserwujemy także wzrost zainteresowania jakościowymi, rzemieślniczymi przetworami, miodami i alkoholami - dodaje Podlaszewski.

 

Radosław Kozłowski szef kuchni w Pierogarni Stary MłynFot. materiały prasowe - Stary Młyn


- Lepię pierogi w Starym Młynie od otwarcia pierwszej restauracji. W tym okresie zmieniło się u nas bardzo wiele. Dużą rolę w dzisiejszych restauracjach odgrywa nowoczesna technologia i łączność - to elementy, których nie widać na pierwszy rzut oka. Dziś cały proces obsługi gości, od wejścia do restauracji, przez złożenie zamówienia i przygotowywanie dania został usystematyzowany. To pomaga utrzymywać tą samą jakość we wszystkich restauracjach sieci - opowiada Radosław Kozłowski, szef kuchni w Pierogarni Stary Młyn.

Urodzinowe prezenty dla gości

Goście restauracji, dzięki specjalnej ofercie, także mogą cofnąć się w czasie do początków Starego Młyna. W dniach 16-22 maja czekają na nich piecuchy sprzed lat. W specjalnej zakładce menu, dostępnych jest sześć limitowanych farszy. Dodatkowo po wybraniu dowolnej, „urodzinowej” pozycji goście otrzymają od Pierogarni słodki prezent ze Spiżarni Starego Młyna.
- Co pewien czas wymieniamy pozycję w menu, by ciągle zaskakiwać gości „świeżymi” smakami i ciekawymi połączeniami składników. Z okazji urodzin zdecydowaliśmy się jednak na powrót do przeszłości i przygotowaliśmy sześć propozycji sprzed lat, o które goście pytali nas najczęściej. Dodatkowo przy zamówieniu urodzinowych piecuchów goście dostają od nas także słodki upominek - dodaje szef kuchni.
Piecuchy z "urodzinowego menu" to:
● Dziadzine, z wędzoną szynką, czerwoną papryką i serem.
● Chłopskie, z kaszanką, kiszoną kapustą i majerankiem.
● Kowala, z farszem z lokalnych ziemniaków okraszanych wędzonym boczkiem.
● Brokulaki, z wiosennymi brokułami gotowanymi na parze i serem pleśniowym.
● Zza Wielkiego Muru, ze smażoną piersią z kurczaka i warzywami w chińskim stylu.
● Anielskie, ze słodkim kajmakiem, płatkami owsianymi i rodzynkami w kruchym cieście.
W 2008 r., już 16 miesięcy po otwarciu pierwszego lokalu, sieć powiększyła się o kolejną restaurację. Od 2009 roku Stary Młyn działa w oparciu o system franczyzowy. Kolejne lata to stały rozwój firmy. Dziś Stary Młyn jest obecny w różnych częściach Polski. Pierogarnie spod szyldu Starego Młyna - poza Toruniem - można spotkać także w Bydgoszczy, Gdańsku, Poznaniu, Łodzi, Wrocławiu oraz Kaliszu. Od 2021 roku Stary Młyn jest członkiem sieci Dziedzictwa Kulinarnego Kujaw i Pomorza. Wyróżnienie przyznawane jest restauracjom i producentom, którzy w sposób szczególny dbają o zachowanie, a także rozwój lokalnych tradycji kulinarnych.

OLGA DANIELEWICZ

Analizujemy wszystko co ważne dla Twojego portfela oraz praw i obowiązków. Jeśli polubisz nas na Facebooku, każdy nowy artykuł wyświetli się na Twojej stronie zaraz po publikacji; w ten sposób nic ważnego nie umknie Twojej uwadze. Kliknij więc w ten tekst, zznajdziesz się na taszym fanpage i u gór zostanie Ci do kliknięcia boksik "polub"!