domPonad połowa Polaków ankietowanych przez Oferteo.pl, zadeklarowała, że zna pojęcie smart home, ale nie zdecydowała się na zastosowanie ich w budowanych przez siebie domach. Jeśli już były to urządzenia służące ochronie, bardzo rzadko – rozrywce.

Na wdrożenia smart home zdecydowało się 23 proc. ankietowanych, którzy w 2018 roku budowali dom. Jest to taki sam odsetek, jak w ubiegłorocznym badaniu. Z kolei 18 proc. bdanych przyznało, że nie wie, czym są systemy inteligentnego domu. - Planując wdrożenia systemów smart home warto zwrócić się o pomoc do fachowej firmy, która doradzi, jakie rozwiązania i od którego producenta wybrać – radzi Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl. – Podobnych specjalistów jest coraz więcej, a popyt na ich usługi będzie wzrastał razem z rozwojem rynku smart home w Polsce.Jaki rodzaj urządzeń wybierają Polacy?

Monitoring na pierwszym planie

Największą popularnością wśród polskich użytkowników smart home cieszyły się w 2018 roku urządzenia mające zapewnić bezpieczeństwo. Były to zwłaszcza różnego rodzaju inteligentne czujniki (np. tlenku węgla, dymu, a także czujniki ruchu), alarmy i kamery monitoringu. Jednak na inteligentne zamki zdecydowało się już tylko 18 proc. badanych przez Oferteo.pl. Wśród najczęściej wybieranych urządzeń znalazły się także zdalnie sterowane termostaty.

Smog i rozrywka na końcu

Stosunkowo rzadko wybierane były rozwiązania służące dostarczeniu rozrywki, jak inteligentne systemy audio, a także – co może zaskakiwać, biorąc pod uwagę jakość powietrza w Polsce – oczyszczacze powietrza. Relatywnie niewiele osób zdecydowało się także na smart klimatyzatory.- Wyniki badania pokazują, że największym zainteresowaniem cieszą się produkty zwiększające bezpieczeństwo i komfort oraz pozwalające na dodatkowe oszczędności. Oznacza to, że użytkownicy są coraz bardziej świadomi, że automatyzacja domowych zadań ułatwia życie – mówi Fred Potter, założyciel firmy Netatmo – producenta rozwiązań inteligentnego domu. – Z pewnością przełoży się to na wzrost rynku rozwiązań inteligentnego domu w Polsce w perspektywie kolejnych kilku lat.

Google Home albo Fibaro

Użytkownicy urządzeń smart home najczęściej korzystali z pojedynczych, niescentralizowanych urządzeń (24 proc. odpowiedzi). Natomiast najczęściej używanymi centralnymi systemami sterowania były: Google Home (15 proc.), Fibaro i Samsung SmartThings (po 13 proc.). Na ich tle wyraźnie odstaje system Apple HomeKit, na który zdecydowało się tylko 5 proc. badanych oraz Amazon Alexa z 3 proc. odpowiedzi.Analizując powyższe wyniki warto mieć na uwadze, że aż 22 proc. ankietowanych nie wiedziało, jakiego systemu sterującego używa.

Czym są systemy smart home?

Systemy inteligentnego domu (ang. smart home) umożliwiają zdalne sterowanie urządzeniami podłączonymi do domowej sieci internetowej. Za ich pomocą, wykorzystując aplikację zainstalowaną na smartfonie lub tablecie, można sterować np. oświetleniem lub ogrzewaniem. W ramach inteligentnego domu można również uzyskać zdalny dostęp do obrazu z kamer monitoringu, pomiarów jakości powietrza i temperatury czy też skorzystać z czujników ruchu w pomieszczeniach. Smart home pozwala także na automatyzację poleceń na bazie określonych warunków.

Źródło oferteo.pl

OLGA DANIELEWICZ