pikny samochd 2020 4x3Prawie 90 proc. polskich kierowców zwraca uwagę na estetykę i wygląd swojego samochodu. Większość gotowa jest dać wiele, by wyróżniał się on spośród innych, nawet jeśli ubocznym tego skutkiem jest wzmożona uwaga złodziei.

 

Aż 87 proc. Polaków zwraca uwagę na estetykę swojego pojazdu, pokazują badania „Czy pasja do motoryzacji ma płeć?” przeprowadzone na zlecenie 3M przez SW Research. W wyniku rosnącej popularności nurtu personalizacji, coraz więcej właścicieli samochodów decyduje się na zmianę wyglądu samochodu i dostosowanie go do swoich preferencji. Jakie aspekty wizualne pojazdów są więc najważniejsze dla kierowców?

Jak wykazują badania, atrakcyjny wygląd pojazdów jest niezwykle ważny dla Polaków. Co ciekawe, kobiety nieznacznie częściej niż mężczyźni zapewniają, że estetyka auta stanowi istotną kwestię (89 proc. kobiet vs 85 proc. mężczyzn). Szerzący się trend personalizacji inspiruje kierowców do wyrażania swojego indywidualnego stylu poprzez wygląd samochodu. Tak więc car wrapping, czyli technika, która umożliwia zmianę wyglądu oraz zabezpieczenie auta poprzez oklejenie go specjalną folią, staje się coraz bardziej popularna.

Na co zwracają uwagę zmotoryzowani Polacy

Polacy nie tylko uznają ogólny wygląd swoich pojazdów za kluczowy, ale również pragną nadać im niepowtarzalny charakter dbając o szczegóły. Co ciekawe, mężczyźni znacznie częściej zwracają uwagą na czystość samochodów (96,5 proc. mężczyzn vs. 69,1 proc. kobiet), stan lakieru (66,4 proc. mężczyzn vs 57,3 proc. kobiet) oraz felg (38,2 proc. mężczyzn vs 32,8 proc. kobiet). Jednocześnie chcą, żeby ich auta pozostawały w jak najlepszym stanie oraz wyglądały na nowsze. Natomiast dla ponad 1/3 badanych kobiet ważne jest, aby samochód miał atrakcyjny kolor, a jego wnętrze było bogato wyposażone.

Dlaczego dbamy o swoje samochody

Aż 47,9 proc. Polaków deklaruje, że dba o wygląd wszystkich posiadanych przedmiotów, w tym również samochodu. Kierowcy przedstawiają wiele powodów, dla których warto utrzymać pojazd w jak najlepszym stanie. 1 na 5 respondentów poprzez wygląd samochodu wyraża swoją osobowość, styl życia oraz zainteresowania​. Właściciele często twierdzą, że troszczą się o wygląd pojazdu ze względów ekonomicznych. Uważają, że samochód dobrze utrzymany wizualnie mniej traci na wartości i łatwiej będzie go sprzedać w przyszłości.

 

3M Czy pasja do motoryzacji ma płeć 1 750 x 421


Stosunek do samochodu często wyrażany jest w sposób emocjonalny, niemalże jak do członka rodziny. Codzienne korzystanie z zadbanego i czystego auta może więc wprowadzać w dobry nastrój, dostarczać pozytywnych emocji oraz poczucia satysfakcji. Samochód od zawsze wykorzystywany był do podkreślenia własnego „Ja” – mówi dr Sylwia Milewska, psycholog transportu. – Personalizacja pojazdu wpływa na podwyższenie poczucia własnej wartości i aprobaty społecznej. Co więcej, pozwala osobom nieśmiałym wyrazić siebie, natomiast kreatywne umysły mogą w ten sposób realizować swoje wizje artystyczne – dodaje.

Jak zmieniamy wygląd samochodu

Kierowcy są świadomi, jak wiele metod na udoskonalenie lub przeprowadzenie metamorfozy auta jest dostępnych na rynku. Dzięki temu coraz chętniej podkreślą swój wyjątkowy charakter poprzez jego estetykę. Obecnie rosnącą popularnością cieszy się wykorzystywanie specjalnych folii ochronnych PPF (Paint Protection Film). Aż 40 proc. badanych deklaruje, że zdecydowałoby się na tę metodę zabezpieczenia lakieru. Natomiast ponad 2/3 respondentów wyraziło chęć zmiany barwy niektórych części pojazdu np. lusterek oraz dachu, dostosowując je do swojego gustu.

 

3M Czy pasja do motoryzacji ma płeć 2 750 x 421


Dokonanie nawet drobnych zmian umożliwia nadanie drugiego życia samochodowi, ze względu na odświeżenie wyglądu. Znaczącej grupie (27,4 proc.) zależałoby na zmianie koloru karoserii lub jej elementów w sposób odwracalny – folię do zmiany koloru auta można zdjąć, lakier pozostaje w nienaruszonym stanie. 1/4 właścicieli czuła się znudzona fabrycznym zabarwieniem karoserii i chciałaby ją zmienić. Jednocześnie, 21,4 proc. skorzystałaby z Car Wrappingu, aby umieścić na samochodzie grafikę związaną z własną firmą lub tą, w której pracuje.

Folia zmienia wygląd auta

- Technika oklejania samochodów folią to odpowiedź na potrzeby wszystkich miłośników motoryzacji, którzy chcą dostosować swoje pojazdy do indywidualnych potrzeb i nadać im niepowtarzalny charakter. Car Wrapping umożliwia częściową, a nawet całościową zmianę koloru karoserii lub personalizację za pomocą druku. Stosując folie 3M nie trzeba obawiać się uszkodzenia powierzchni oryginalnego lakieru – zapewnia Tomasz Turkiewicz,Specjalista ds. rozwoju rynku, 3M. – Nasza rekomendacja jest taka aby realizacja była wykonana przez certyfikowanego aplikatora, który będzie wiedział jak poprawnie przygotować powierzchnię auta i jak zaaplikować folię. Ponadto, w 3M każdego dnia pracujemy nad udoskonalaniem naszych produktów. Tak więc dzięki połączeniu doświadczenia instalatorów i sprawdzonej technologii z poprzednich serii powstała nowa folia 3M™ serii 2080, która została objęta rozszerzoną gwarancją aż do 8 lat – dodaje.
Kierowcy, którzy, zastanawiają się nad oklejeniem swojego auta, mają możliwość zasięgnięcia konsultacji u wyspecjalizowanych aplikatorów 3M Endorsed. Każdy właściciel samochodu otrzyma profesjonalną pomoc i wsparcie przy wyborze folii lub personalizowanej grafiki.

STEFAN LEWANDOWSKI

 Praktyczne wiadomości i rady z życia osobistego, rodzinnego, zawodowego i towarzyskiego. Od finansów przez prawo po nowe technologie, Na co dzień i od święta. Poznaj, zastosuj, podziel się swoimi sposobami na zaradność! Kliknij w link, znajdziesz się na naszej stronie Zaradni żyją lepiej na Facebooku; jeśli ją polubisz – wystarczy kliknięcie, znaczek jest u góry tej strony – to od tej chwili zajawki wszystkich ważnych dla Ciebie artykułów, zaraz po ich publikacji w tym portalu, pojawią się na twojej facebook’owej osi czasu!