Telemedycyna 2020 4x3Zarówno lekarze jak i firmy ubezpieczeniowe konsekwentnie nakłaniają osoby o łagodnych objawach lub bez jakichkolwiek symptomów do skorzystania z usług telemedycznych zanim umówią się na zwykłą wizytę u lekarza. Wiele przychodni znacząco ograniczyło tradycyjne wizyty na rzecz konsultacji telefonicznych lub video. Na świecie to standard, w Polsce coraz częściej.

 

W Polsce na tysiąc mieszkańców przypada zaledwie 2,4 lekarza. To jeden z najsłabszych wyników w całej Europie. We Włoszech jest ich 4, w Hiszpanii 3,9. Tym bardziej więc w Polsce kluczowe jest, by w czasie pandemii, zrobić wszystko co możliwe, by nie przeciążać i tak nadwyrężonej służby zdrowia.

Izolacja także od lekarzy

Izolowanie się by spowolnić tempo zachorowań czy korzystanie z rozwiązań telemedycznych to jedne ze sposobów.
Zagraniczne szpitale i lekarze proszą osoby zaniepokojone o swój stan zdrowia, które planują przyjść się przebadać: najpierw zadzwońcie!
Nie inaczej jest w Polsce. Na specjalną infolinię dotyczącą koronawirusa - 800 190 590 dzwoni codziennie nawet kilka tysięcy osób. Zresztą polski “pacjent zero” także zgłosił chorobę telefonicznie i po rozmowie z lekarzem pierwszego kontaktu został przejęty przez służby sanitarno-epidemiologiczne.
- Redukcja liczby kontaktów jest najskuteczniejszym sposobem na spowolnienie rozprzestrzeniania się wirusa. Warto pamiętać, że współczesne rozwiązania telemedyczne wykraczają swoimi możliwościami daleko poza to, co oferuje smartfon. Za ich pośrednictwem można dokonać pełnowartościowej wizyty lekarskiej - tłumaczy Łukasz Krasnopolski, założyciel i prezes HIGO - systemu telemedycznego.

Co potrafi telemedycyna?

Nie ma obecnie rozwiązania, które pozwoliłoby bez kontaktu ze służbą medyczną przeprowadzić test na obecność koronawirusa SARS CoV-2.
- Telemedycyna nie jest sposobem na wszystkie potrzeby w czasie obecnej pandemii. Ale pamiętajmy, że oprócz osób chorujących na COVID-19, ludzie chorują na tysiące innych chorób czy cierpią na przewlekłe dolegliwości. Oni też chcą lub muszą uzyskać poradę lekarską. Dziś realnie dzwonią do nas lekarze i przychodnie pytając o Higo, ponieważ ludzie i szczególnie rodzicie z dziećmi boją się przyjść do przychodni, a dziecko jest chore, tu Higo na stałe może się wpisać w krajobraz medycyny. Pamiętać też trzeba, że koronawirus zostanie z nami na długo (jeśli nie na zawsze) więc minimalizacja styczności z innymi chorymi dla rodziców i dzieci, a z drugiej strony nie narażanie lekarzy jest idealnym rozwiązaniem. Tym bardziej, że Higo dostarczając pełny wywiad medyczny pozwala idealnie zdiagnozować powszechne infekcje - wyjaśnia przedstawiciel HIGO.

HIGO jak ciśnieniomierz i termometr

Rozwiązania telemedyczne pojawiają się niemal dla każdej specjalizacji medycznej. Są urządzenia takie jak HIGO, który w zestawie posiada wymienne moduły, dzięki którym może zbadać uszy, gardło, skórę oraz osłuchać serce, płuca oraz nagrać kaszel, do tego pozwala przeprowadzić interaktywny wywiad medyczny, wszystko bez wychodzenia z domu.

 

HIGO 750 x 349


Fot. materiały prasowe HIGO

 

Istnieją też urządzenia telemedyczne do zdalnej rehabilitacji np, po wszczepieniu implantów słuchowych, urządzenia monitorujące i przesyłające dane o stanie glukozy we krwi, aż po maszyny pozwalające na operację na pacjentach oddalonych od chirurgów o wiele kilometrów.
HIGO jest systemem telemedycznym, w skład którego wchodzi urządzenie (hardware) oraz mobilna aplikacja, która umożliwia przeprowadzenie interaktywnego wywiadu i postawienie przez lekarza diagnozy na odległość. HIGO, dzięki wymiennym modułom, które znajdują się w zestawie, może być otoskopem, termometrem, stetoskopem, kamerą obrazowania gardła i dermatoskopem w jednym. W efekcie, bez obecności lekarza można zbadać gardło, ucho, osłuchać płuca, serce, brzuch, jeśli potrzeba, to nagrać kaszel, zbadać skórę czy zmierzyć temperaturę.
Dane medyczne uzupełniane są o interaktywny wywiad, który uzupełnia niezbędne informacje potrzebne do postawienia diagnozy. Dzięki HIGO pacjenci nie muszą umawiać się na wizytę lekarską, lekarze zaś otrzymują wiarygodne dane o stanie pacjenta, umożliwiają im postawienie diagnozy, przesłanie zaleceń i planu leczenia oraz wystawienie recept. Całość zajmie mniej niż godzinę.

Obecnie HIGO jest na etapie ostatnich testów i certyfikacji urządzenia medycznego. Na wiosną rozpoczną się stałe testy z pierwszymi użytkownikami i lekarzami. Komercyjne wykorzystanie systemu planowane jest na jesień br.

RENATA KŁOSIŃSKA

Praktyczne wiadomości i rady z życia osobistego, rodzinnego, zawodowego i towarzyskiego. Od finansów przez prawo po nowe technologie, Na co dzień i od święta. Poznaj, zastosuj, podziel się swoimi sposobami na zaradność! Kliknij w link, znajdziesz się na naszej stronie Zaradni żyją lepiej na Facebooku; jeśli ją polubisz – wystarczy kliknięcie, znaczek jest u góry tej strony – to od tej chwili zajawki wszystkich ważnych dla Ciebie artykułów, zaraz po ich publikacji w tym portalu, pojawią się na twojej facebook’owej osi czasu!