Dobra polisa 2021 Jak najkorzystniej ubezpieczy dom w obecnym czasie 4x3Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. Znane powiedzenie nabiera znaczenia szczególnie w dobie pandemii. Nowy Rok to dobry moment, żeby zadbać o sprawy priorytetowe i jako jedno z postanowień wypisać ubezpieczenie nieruchomości.

 

Wskazówek, jak wybrać polisę, udziela Paweł Kulma - doradca CUK Ubezpieczenia.
Ubezpieczenie nieruchomości gwarantuje, że w przypadku szkody nie obciążymy własnego portfela, a koszty zostaną pokryte w ramach polisy. Dom jest przestrzenią, w której toczy się codzienne życie i nie powinien być traktowany jak przysłowiowe muzeum. Ubezpieczenie zapewnia spokój, co pokazuje przykład jednego z moich klientów, któremu pękła szyba w kominku. Koszt naprawy jest szacowany na 6000 złotych, a składka za roczną polisę wynosi 550 złotych. To pokazuje, że naprawdę warto się ubezpieczać - mówi Paweł Kulma. Obecnie widzę większe zainteresowanie ofertami niż wcześniej. Z powodu pandemii klienci zostają w domach, gdzie pracują, dzieci uczą się zdalnie i szkody przytrafiają się częściej niż dotychczas. Poza tym dom nabrał dla nas jeszcze większej wartości - dodaje.

Czym się kierować, wybierając ubezpieczenie?

Ubezpieczenie nie jest obowiązkowe. Wymagane jest wyłącznie w momencie wzięcia kredytu hipotecznego oraz w przypadku budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Podstawowa polisa obejmuje mury i elementy stałe od zdarzeń losowych, jak na przykład pożar.
Wariantów samego ubezpieczenia jest kilka, zaczynając od podstawowego poprzez rozszerzony, aż po kompleksowy – zwany all risk. W dokonaniu odpowiedniego wyboru z szerokiej gamy produktów pomoże doświadczony doradca ubezpieczeniowy. W CUK Ubezpieczenia doradcy mają dostęp do ofert ponad 30 Towarzystw i po szczegółowej analizie proponują klientowi najlepiej dopasowaną do jego potrzeb polisę.
Ubezpieczenie mieszkania różni się nieco od ubezpieczenia domu. Kupując ochronę mieszkania trzeba wziąć pod uwagę, czy jest wynajmowane, na którym piętrze się znajduje, czy jest w nim prowadzona działalność czy potrzebna będzie cesja na bank – radzi Paweł Kulma. Inaczej ubezpieczamy mieszkanie na parterze w 11-piętrowym wieżowcu, w którym może popsuć się instalacja elektryczna i wywołać pożar, a jeszcze inaczej dom wolnostojący z kosztownym ogrodzeniem i sąsiedztwem lasu, co stwarza zagrożenie, że dzikie zwierzęta będą próbowały dostać się na posesję - wylicza.

Jakiego ubezpieczyciela wybrać?

Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi. Trzeba pamiętać, że każdy klient ma inną historię, sytuację. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto porozmawiać z doświadczonym doradcą. W dobie pandemii można to zrobić również zdalnie. Poniższe zestawienie pokazuje jednak, jakie polisy warto wziąć pod uwagę.

 

ubezpieczenie domu 482 480

 

Zestawienie zostało przygotowane w oparciu o dane CUK Ubezpieczenia i przedstawia sześć najczęściej wybieranych przez klientów Towarzystw Ubezpieczeniowych w okresie kwiecień-grudzień 2020 r. w oparciu o ilość sprzedanych polis, ich ceny oraz potrzeby klientów wyrażane w dobie pandemii.

 

Dla każdego coś innego

Towarzystwo Ubezpieczeniowego Wiener S.A. oferuje konkurencyjną cenę i elastyczność dopasowania oferty. Mimo braku opcji all risk ma szeroko definiowane ryzyka nazwane. Natomiast TU AXA będzie dobrym wyborem dla osób ceniących directowe rozwiązania. Ubezpieczenie zapewnia ochronę i wysokie sumy ubezpieczenia najemcom mieszkań, dając gwarancję pokrycia kosztów ewentualnych uszkodzeń wynajmowanej nieruchomości Dodatkowo polisa zawiera atrakcyjną opcję ubezpieczenia sprzętu poza domem, jak telefon czy laptop.
Ubezpieczenie proponowane przez TU Warta S.A. ma stosunkowo wysoką cenę w porównaniu z propozycjami ujętymi w zestawieniu ze względu na opcję all risk czy ochrony sprzętu poza miejscem ubezpieczenia. Istnieje możliwość dołączenia do polisy ubezpieczenia domku letniskowego. W dobie pandemii stały się one popularnym miejscem odpoczynku, nic więc dziwnego, że klienci doceniają tego typu rozwiązanie.
Na bogaty zakres all risk i możliwość ubezpieczenia domku letniskowego stawia też Generali. Ponadto propozycja Towarzystwa wyróżnia się wysokimi sumami ubezpieczenia w OC w życiu prywatnym. Generali zachęca również klientów do przeniesienia swoich ubezpieczeń do jednego miejsca, oferując pakiet zniżek cross sell.
Na atrakcyjne zniżki nowi klienci mogą liczyć również w Allianz i tym samym zapewnić sobie szerszy zakres ubezpieczenia. Inne zalety oferty Towarzystwa to elastyczność pakietów i globalny zasięg.
Dla wymagających klientów idealnym rozwiązaniem będzie ubezpieczenie od TU Proama zapewniające elastyczne rozwiązania w wielu wariantach, począwszy od podstawowego ubezpieczenia pod kredyt, poprzez wysokie sumy w OC w życiu prywatnym, na szerokim wachlarzu all risk kończąc. Podobnie jak w Generali istnieje możliwość uzyskania dodatkowych zniżek.
- Dobór ubezpieczenia zależy od wielu czynników, dlatego przedstawię sprawę na konkretnym przykładzie. Gdyby moimi klientami była młoda para, która właśnie kupiła mieszkanie, zaproponowałbym pełne ubezpieczenie, włączając w nie wyposażenie nieruchomości i OC w życiu prywatnym. Dodatkowo ubezpieczenie na życie. Często łącząc te dwa pakiety będziemy mieli bardzo korzystną cenę w niektórych Towarzystwach Ubezpieczeniowych - sugeruje Paweł Kulma.

OLGA DANIELEWICZ