Drukuj

Zoto po co banki centralne skupuj krlewski kruszec 4x3 2021Narodowy Bank Polski w ciągu kilku lat chce dokupić dodatkowe 100 ton złota w ramach zwiększenia rezerwy - wskazywał Adam Glapiński, Prezes NBP. Czy to dobra strategia? Czemu ma służyć takie działanie?

 

Banki centralne na całym świecie znów traktują złoto jako istotny składnik rezerw. Co więcej, od dłuższego czasu obserwuje się wzrost znaczenia tego kruszcu na rynkach kapitałowych. Zainteresowanie nim tłumaczone jest także niepewną i zmieniającą się sytuacją polityczną.

Aktywa rezerwowe

- Warto wiedzieć, że królewski kruszec jest aktywem rezerwowym, które dywersyfikuje ryzyko geopolityczne w czasie kryzysów oraz w okresie napięć w sferze politycznej. Złoto jest bezpieczną przystanią. Zazwyczaj – w niespokojnych czasach – jego wartość rośnie, dzięki czemu może ono zabezpieczać siłę finansową Polski. Daje ono również pewnego rodzaju niezależność, ponieważ nie jest związane z nim ryzyko kredytowe, a także bezpośrednio polityka gospodarcza konkretnego kraju. Dlatego państwo posiadające duże rezerwy złota jest bardziej wiarygodne w oczach inwestorów i pożyczkodawców - wyjaśnia Aleksander Pawlak, Prezes Zarządu Tavex.

Banki z apetytem na złoto

Według danych NBP, Polska posiada już prawie 230 ton złota. Pod tym względem Narodowy Bank Polski zajmuje 22. miejsce wśród banków centralnych na świecie. Ponadto w ciągu kilku lat planuje dokupić dodatkowe 100 ton złota.

 

Tavex Coraz więcej złota w rezerwach NBP 15.03.2021
Fot. materiały prasowe Tavex

 

- Warto wiedzieć, że NBP wykorzystuje korektę ceny kruszcu do powiększenia zapasów w lepszej cenie. Jest to przemyślana i dobra strategia, ponieważ w długoterminowych analizach trend nadal jest wzrostowy, więc możemy się spodziewać, że pomimo stosunkowo spokojnych kilku miesięcy, ceny złota nadal będą się zwiększać - tłumaczy Aleksander Pawlak. I dodaje: - Według raportu Światowej Rady Złota podsumowującego 2020 rok, w ub.r. banki centralne zasiliły globalne rezerwy złota o 273 tony kruszcu. Zmiana kierunku w 3. kwartale zachwiała jednak dotychczasowym wizerunkiem banków centralnych jako nabywców złota. Z drugiej strony liczba banków centralnych nabywających złoto ponownie przewyższyła liczbę sprzedających, przy czym za większość zakupów odpowiadały rynki wschodzące, które w dużej mierze mają niższy udział w całkowych rezerwach złota. Jedno jest pewne – warto w najbliższym czasie obserwować ruchy banków centralnych w tym zakresie.

MICHALINA WDOWIŃSKA