Nowa gwiazda inwestycyjna przedszkola to prawdziwa ya zota 2021 4x3Podczas gdy posiadacze lokali usługowych nerwowo poszukują nowych najemców, a właściciele mieszkań liczą straty po ostrym spadku cen najmu, na rynku nieruchomości coraz jaśniej świeci nowa gwiazda inwestycyjna – przedszkola. Inwestycja w nieruchomości oświatowe realizowane we współpracy z samorządami to nawet 6-7% zysku w skali roku.

 

Jak wynika z danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, tylko w 2020 r. złożono niemal 142 tys. wniosków o zamknięcie firm. Coraz większa liczba pustostanów straszy szczególnie w centrach dużych miast, gdzie restauracje i sklepy odzieżowe nie przetrwały trzeciego lockdownu.

Najem po pandemii

Konsekwencje pandemii odczuli równie mocno właściciele mieszkań do wynajęcia - przejście na zdalny tryb pracy i studiowania przełożyło się na odpływ najemców. Jak wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl – pandemia znacznie obniżyła wymagania właścicieli mieszkań – obecnie 50 metrów w Krakowie czy Wrocławiu można wynająć już za 1000 zł miesięcznie. Jeśli chodzi o duże miasta, najniższe czynsze oferuje obecnie Rzeszów – 800 zł, podobnie Kielce – 880 zł i Kraków w dzielnicy Zwierzyniec – 900 zł. Za 1000 zł można znaleźć mieszkanie w Poznaniu na Jeżycach, w Olsztynie i Toruniu.

 

przedszkola
Fot. materiały prasowe - Ogólnopolski Operator Oświaty

 

I chociaż jeszcze pod koniec 2019 roku aż 75% Polaków w badaniu Biostat wskazało nieruchomości jako najbezpieczniejszą inwestycję długoterminową, to perturbacje na rynku mieszkań i lokali do wynajęcia wywołane pandemią mogą znacznie osłabić zapał do lokowania w nie oszczędności. Gdzie szukać alternatywy?

Bez wahań koniunktury

Na polskim rynku nieruchomości wyłonił się nowy segment inwestycji niepodatnych na wahania koniunkturalne. Mowa o przedszkolach. Jak wynika z danych Ministerstwa Edukacji i Nauki, subwencja oświatowa w ciągu ostatnich 6 lat wzrosła o 29 proc. – do 52 mld zł w 2021 r. Dotacje oświatowe podlegają stałej, znaczącej waloryzacji – wyraźnie przekraczającej poziom inflacji. Ponadto, decyzje samorządów dotyczące realizacji nowych placówek planowane są w horyzoncie długoterminowym i zawsze poprzedzone analizami demograficznymi w odniesieniu do konkretnych lokalizacji oraz potrzeb edukacyjnych określonej społeczności.
Jak zainwestować w przedszkole? Można oczywiście pokusić się o stworzenie własnej placówki – jednak jest to dość skomplikowana operacja, wymagająca doskonałego rozeznania w rynku, jak również sporego nakładu czasu i środków. Alternatywnym rozwiązaniem jest inwestycja w placówki tworzone na zlecenie samorządów przez Ogólnopolskiego Operatora Oświaty, który przez 20 lat działalności na polskim rynku zrealizował już ok. 400 takich projektów.
– We współpracy z danym samorządem prowadzimy szereg analiz obejmujących przede wszystkim nowe inwestycje deweloperskie w danej lokalizacji, wiek mieszkańców i potencjał dzietności, jak również sąsiedztwo biur i zakładów pracy. Dzięki tej wielowymiarowej analizie jesteśmy w stanie określić zapotrzebowanie na dany rodzaj placówki w perspektywie długofalowej i następnie – na zlecenie samorządu – kompleksowo zrealizować inwestycję. Aby sprostać coraz większemu zapotrzebowaniu na nowe przedszkola, zdecydowaliśmy o możliwości zaangażowania również inwestorów indywidualnych, którzy chcą bezpiecznie ulokować swoje środki w perspektywie od 5 do 10 lat i dla których zysk na poziomie 6 – 7 proc. w skali roku będzie satysfakcjonujący – mówi Mateusz Krajewski, Prezes Ogólnopolskiego Operatora Oświaty.

Jak inwestować w przedszkole

Na czym konkretnie polega inwestycja? Ogólnopolski Operator Oświaty przedstawia listę aktualnie przygotowywanych projektów – potencjalni inwestorzy mogą wybrać ten realizowany np. w ich mieście – Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi czy Gdańsku – i tym samym osobiście śledzić postępy prac. Następnie decydują, w jakiej formie chcą zainwestować środki – spółki komandytowej z zyskiem 6% lub pożyczki – z zyskiem 7% w skali roku.
Oczywiście nie jest to może najwyższy zysk spośród opcji dostępnych na rynku nieruchomości, ale z pewnością stabilny i odporny na zawirowania koniunkturalne, jak np. te będące konsekwencją pandemii COVID-19. Nauka jest bowiem prawem gwarantowanym w ramach art. 70 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, zgodnie z którym władze publiczne zapewniają obywatelom powszechny i równy dostęp do wykształcenia.
Ogólnopolski Operator Oświaty - to kluczowa organizacja oświatowa w Polsce działająca od 2001 r. Powstała w odpowiedzi na problem niskiego upowszechnienia edukacji przedszkolnej i już od 20 lat wspiera i realizuje zadania oświatowe we współpracy z samorządami gminnymi. Operator zrealizował 400 projektów – stworzył placówki szkolne i przedszkolne na terenie całego kraju, pozyskując na ten cel 56 mln zł ze środków zewnętrznych. Równocześnie prowadzi 63 placówki oświatowe – żłobki, szkoły i przedszkola – przejmując obowiązki administracyjne, w tym związane z pozyskiwanie dodatkowych funduszy na ich funkcjonowanie.

SANDRA WOJNAROWSKA

Analizujemy wszystko co ważne dla Twojego portfela oraz praw i obowiązków. Jeśli polubisz nas na Facebooku, każdy nowy artykuł wyświetli się na Twojej stronie zaraz po publikacji; w ten sposób nic ważnego nie umknie Twojej uwadze. Kliknij więc w ten tekst, zznajdziesz się na taszym fanpage i u gór zostanie Ci do kliknięcia boksik "polub"!