dom w zieleni trend deweloperski 2022 4x3Dom w otoczeniu zieleni, to przedmiot coraz powszechniejszych marzeń, które na dodatek się spełniają. A właściwie dlaczego chętniej kupujemy mieszkanie w pobliżu rozległych terenów zielonych?

 

Kontakt z naturą niesie ze sobą wiele korzyści m.in. uspokaja i redukuje stres – to sprawia, że bliskość zieleni jest coraz bardziej istotnym kryterium przy wyborze własnego M. W centrum miasta ciężko jest o mieszkanie w pobliżu terenów zielonych, dlatego deweloperzy decydują się na budowę osiedli za miastem. Dlaczego coraz więcej ludzi chce mieszkać w pobliżu rozległej przyrody?

Odnalezione szczęście

Ważną korzyścią jaka płynie z kontaktu z naturą jest zwiększenie poziomu szczęścia i energii. Raport przygotowany przez Otodom i ThinkCo „Szczęśliwy dom".
Miasto dobre do życia” pokazuje, że w każdej badanej grupie wiekowej ok. 20% ankietowanych było nieszczęśliwych z powodu złego stanu środowiska w swoim mieście.

 Dom w otoczeniu zieleni

Fot. materiały prasowe WPBM „Mój Dom”

Nie dziwi zatem rosnące zainteresowanie podmiejskimi osiedlami – dzięki rozległym terenom zielonym, powietrze jest czystsze, a dobrze dotlenieni mieszkańcy są po prostu szczęśliwsi.

Praca w zielonym tle

Według raportu ABSL „Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce 2022” jedynie niecałe 10% pracowników sektora biznesowego pojawia się codziennie w biurze.
Dane te pokazują jak popularna stała się praca zdalna. Dla ludzi pracujących z domu, bliskość przyrody jest bardzo ważnym kryterium przy wyborze mieszkania. Kontakt z naturą redukuje stres i pomaga się skupić. Ma również korzystny wpływ na pamięć krótkotrwałą i pobudza kreatywność.

Stale otoczeni naturą

– Osiedla pod miastem projektowane są w taki sposób, by mieszkańcy otoczeni byli naturą. Przykładem jest nasza nowa inwestycja Zielona Lutynia, która położona jest w pobliżu Lasu Ratyńskiego. Ułatwia to aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Na samym osiedlu również zaplanowano obszary zielone, a mieszkańcy lokali, do których przynależą ogródki, będą mogli cieszyć się prywatnym kawałkiem zieleni – mówi Emil Basta z biura sprzedaży wrocławskiego dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A.
Bliskość terenów zielonych zachęca do aktywności fizycznej i stwarza wiele możliwości na spędzanie wolnego czasu. Okolice podmiejskich osiedli pozwalają na długie spacery po pobliskich lasach, wycieczki rowerowe oraz jogging w kojącym otoczeniu. Takie aktywności pozytywne wpływają na zdrowie fizyczne i psychiczne.

OLGA DANIELEWICZ