Boe Narodzenie 2020 Nawet w Polsce oso detronizuje karpia 4x3 II falaW Wigilię Bożego Narodzenia z oczywistych względów na stołach królowały ryby, jednak pomimo zamiłowania Polaków do tradycji, to nie karp wiódł prym pośród wigilijnych dań.

 

Jak wskazują dane Listonic zebrane w okresie od 19 do 22 grudnia z list zakupowych, poza śledziami – najbardziej popularną rybą, jest – kolejny rok z rzędu – łosoś; wzrost o 24 proc. względem tego samego okresu 2019 r.
W naszych koszykach ląduje prawie 2 razy częściej niż karp.

wigilia 750 496


Fot. materiały prasowe Listonic

 

Biały obrus, opłatek, makowiec, kompot z suszu, sałatka jarzynowa i…coraz częściej w wigilijnych skojarzeniach karpia zastępuje łosoś. Powodów jest kilka, m.in. wiele osób zaprzestało kupowania żywych karpi na znak sprzeciwu wobec ich przetrzymywania w przepełnionych i niedotlenionych pojemnikach. Nasze świąteczne statystyki pokazują, że oprócz śledzi, które są serwowane na przystawkę w większości polskich domów, to właśnie łosoś stał się najbardziej popularną świąteczną rybą. Dziesiątki sprawdzonych przepisów na blogach kulinarnych pomagają wyczarować z jego dodatkiem prawdziwie królewskie dania – mówi Emil Krzemiński, B2B Sales & Marketing Manager w Listonic.

PATRYCJA MICHALSKA