Drukuj

Nowa normalno 2021 Najbardziej tsknimy za weselami i innymi imprezami rodzinnymi oraz towarzyskimi 4x3Za przyjęciami urodzinowymi, weselami, chrzcinami czy komuniami w gronie rodziny tęskni 37 proc., a za spotkaniami w większej grupie znajomych 38 proc. z nas w tym najwięcej seniorów powyżej 70-tego roku życia (57 proc.).

 

Co trzeciemu Polakowi brakuje spotkań z rodziną i przyjaciółmi – taki wniosek wynika z najnowszego badania Santander Consumer Banku, przeprowadzonego na potrzeby raportu „Polaków portfel własny – zakupy w dobie pandemii”.
Polacy skarżą się również na brak możliwości uprawiania sportu na siłowniach, basenach czy kursach grupowych (22 proc.). Takiej aktywności najbardziej brakuje najmłodszym ankietowanym w wieku 18-29 lat.

 

brakuje ludzi 2
Graf. materiały prasowe Santander Consumer Bank


Co piąty z nas narzeka także na zamknięte restauracje (18 proc.) i kina (21 proc.) oraz brak możliwości swobodnego podróżowania po kraju (19 proc.).

Wyjść z domu i żyć live

Pandemia koronawirusa sprawiła, że nasze życie uległo znaczącej zmianie. Firmy przeniosły się na tzw. home-office, w szkołach wprowadzono zdalny tryb nauczania, a po chwili oddechu latem, restauracje, kawiarnie, bary, kina, siłownie i inne miejsca, gdzie spędzaliśmy czas, i spotykaliśmy się z innymi, zostały zamknięte z powodu obostrzeń. Być może to właśnie dlatego większość z nas tęskni za spotkaniami na żywo.
Jak wskazuje badanie Santander Consumer Banku, dużych uroczystości rodzinnych brakuje już co trzeciemu Polakowi (37 proc.), częściej jednak kobietom niż mężczyznom (44 proc. w porównaniu do 29 proc.). Tęsknimy jednak nie tylko za rodziną. Aż 38 proc. z nas brakuje spotkań w większym gronie znajomych. Najbardziej tęsknią za nimi seniorzy powyżej 70-tego roku życia (57 proc.) oraz osoby w wieku 60-69 lat (45 proc.).

Samotność doskwiera

- Polakom podczas pandemii najbardziej doskwiera samotność spowodowana m.in. zamknięciem miejsc, gdzie zwykle nawiązywali i podtrzymywali kontakty towarzyskie, takich jak restauracje, kawiarnie czy siłownie – mówi Piotr Warda, Z-ca Dyrektora Departamentu Produktów Konsumenckich i Sprzedaży z Santander Consumer Banku. – Izolacja doskwiera zwłaszcza osobom w wieku emerytalnym, które z racji wieku są najbardziej zagrożone negatywnymi skutkami koronawirusa i większość czasu spędzają w towarzystwie domowników. Młodsze osoby lepiej znoszą brak możliwości organizacji większego spotkania ze znajomymi. Na ten brak narzeka tylko co piąty z nich (22 proc.), być może są bardziej obeznani z nowymi technologiami, niż osoby w podeszłym wieku i obostrzenia nie przeszkadzają im tak w utrzymywaniu przyjacielskich relacji na odległość – dodaje.

Brakuje miejsc do integracji

Młodzi najbardziej tęsknią za zbiorową aktywnością fizyczną uprawianą na siłowniach, w basenach czy kursach grupowych. Tak odpowiedziało aż 44 proc. osób w wieku 18-29 lat. W innych grupach ten odsetek jest znacznie niższy, już w grupie 30-39 latków dzielona aktywność sportowa ma znaczenie tylko dla 20 proc. badanych, a wśród 60-69 latków dla 10 proc.

 

brakuje ludzi
Graf. materiały prasowe Santander Consumer Bank


Publiczna przestrzeń sportowa to nie tylko miejsce, gdzie można poprawić swoją sprawność, ale i nawiązywać kontakty z innym ludźmi. Niestety, ze względu na obowiązujące obostrzenia, obecnie praktycznie nie ma ku temu sposobności. Poza obiektami sportowymi zamknięte są również kina i restauracje, co musi wywoływać falę nostalgii zwłaszcza mając na uwadze zbliżające się walentynki, w czasie których te miejsca były tłumnie odwiedzane. Za wizytami w kinie najbardziej tęsknią 30-latkowie (31 proc.). Z kolei restauracje były najchętniej odwiedzane przez najmłodszych ankietowanych w wieku 18-29 lat, którzy często traktowali je jako miejsce spotkań. Tęskni za nimi aż 37 proc. z nich. Najczęściej restauracji brakuje też mieszkańcom małych miast do 50 tys. mieszkańców, co jest pewnie związane m.in. z mniejszą dostępnością miejsc oferujących jedzenie na wynos oraz terenów spacerowych.

Walentynki jak nie walentynki

– Tegoroczne Walentynki, ja większość ubiegłego roku będą nietypowe. Być może większość z nas spędzi je na romantycznej kolacji… we własnym domu. Brak możliwość wyjścia do kina czy do restauracji nie powinien jednak powodować, że zupełnie zrezygnujemy z aktywności w towarzystwie znajomych, nawet jeśli nie będzie możliwe spotkanie w większym gronie – podsumowuje Piotr Warda.
Co piąty z nas tęskni także za możliwością swobodnego podróżowania po kraju i zarezerwowania miejsca w ośrodku noclegowym (19 proc.). Wyjazdów w inne części kraju brakuje najczęściej kobietom (23 proc. w porównaniu do 14 proc. mężczyzn) i osobom w wieku 50-59 lat (26 proc.).

SANDRA WOJNAROWSKA