Drukuj

Zdrowie 2021 Przez prac przy komputerze coraz wicej osb ma problem z oczami 4x3Ciągła praca przy komputerze, często w nieodpowiednich warunkach, nie pozostaje bez konsekwencji dla oczu. Suchość oczu, większa łatwość na infekcje... Co z tym zrobić?

 

Jak pokazało badanie opinii publicznej zrealizowane przez instytut IQS na zlecenie marki Hylo Dual, u 6 na 10 pracujących w ten sposób Polaków podczas kontroli u specjalisty stwierdzono jakąś chorobę oczu. Na suchość oczu skarży się aż 44% respondentów, a jest ona spowodowana m.in. mniejszą częstotliwością mrugania, co niejednokrotnie jest wynikiem długotrwałego skupienia wzroku na ekranie.

Mniej mrugania okiem

Nieprawidłowe nawilżenie powierzchni oka jest wspólnym mianownikiem zaburzeń, które zalicza się do obrazu klinicznego zespołu suchego oka. To coraz częściej występująca społeczna przypadłość, wywołana jest niedoborem wydzieliny łzowej lub nieprawidłową strukturą filmu łzowego. W konsekwencji takich zaburzeń odczuwamy duży dyskomfort polegający na pieczeniu, swędzeniu i bólu czy też wrażeniu obecności piasku pod powiekami. Może również wystąpić obrzęk powiek, a nawet światłowstręt.
Znacznie większym problemem wynikającym z suchości oczu jest to, że są one bardziej podatne na różne infekcje. Dzieje się tak dlatego, że przez odsłoniętą, nieodpowiednio chronioną łzami rogówkę wnikają różne mikroorganizmy chorobotwórcze takie jak wirusy, grzyby czy bakterie. Popularną metodą rozpoznania zespołu suchego oka może być badanie w lampie szczelinowej z oceną powierzchni oka oraz badanie aparatem OSA – komentuje dr n. med. Agnieszka Nowosielska, chirurg okulista.
Leczenie zespołu suchego oka wbrew pozorom nie musi być trudnym procesem. Przede wszystkim polega ono na regularnym, zależnym od indywidualnych potrzeb uzupełnianiu filmu łzowego poprzez aplikację specjalistycznych kropel do oczu. Badanie pokazało, że dla ok. 80% Polaków ta właśnie metoda jest najbardziej efektywna.

Krople jak zbawienie

Wybór odpowiednich do natężenia dolegliwości kropli do oczu musi być świadomy, bo nie wszystkie z nich mają takie same właściwości. W przypadku dolegliwości związanych z suchością zaleca się te, które w swoim składzie posiadają związki podobne do tych występujących w naturalnych łzach. Odpowiednim składem będzie więc hialuronian sodu w połączeniu z ektoiną. Hialuronian sodu zapewnia równomierne nawilżenie, a ektoina tworzy fizyczną barierę chroniącą przed podrażnieniami. Ważne jest, aby nie zawierały środków konserwujących, dzięki czemu będą również odpowiednie dla osób z alergiami i stosujących soczewki kontaktowe – mówi Michał Członkowski, przedstawiciel firmy URSAPHARM Poland dystrybutora kropli nawilżających Hylo Dual.
Co trzeci Polak ma świadomość, że niewystarczająco dba o swoje oczy, a pomimo tego nie korzysta z wizyt u lekarza, nie konsultuje niepokojących objawów i tym samym nie stosuje odpowiedniego leczenia. W ubiegłym roku 65 proc. pośród nas nie było u okulisty.
Wzrok dla człowieka jest najważniejszym narządem poznawczym. Zmiany cywilizacyjne, stałe wpatrywanie się w ekrany komputerów i telefonów nie są sprzymierzeńcem dla oczu, a przecież dobry wzrok to dobre samopoczucie i komfort.

OLGA DANIELEWICZ