Nowa normalno Supermenu 2021 czyli zote czasy diety pudekowej 4x3Na przełomie ostatnich miesięcy zdrowie psychofizyczne stało się dla nas szczególnie ważne, a wszystko co pomaga nam w jego utrzymaniu zyskuje na znaczeniu.

 

Zaczęliśmy dostrzegać potrzebę holistycznego podejścia do naszego zdrowia skupiając się na odpowiedniej diecie, aktywności fizycznej, a także równowadze psychofizycznej.

Zdrowie to podstawa

Z raportu „Rosnące znaczenie zdrowia a nawyki żywieniowe Polaków. SuperMenu 2021” wynika, że ponad połowa Polaków (54%) określa swój stan zdrowia jako dobry, a tylko 7% twierdzi, że jest on zły lub bardzo zły. Ponadto 63% Polaków uważa, że właściwa dieta pozwala im na utrzymanie dobrego zdrowia.
Dla większości badanych pięcioma najważniejszymi czynnikami pozwalającymi na utrzymanie dobrego zdrowia są: dobry sen (80%), unikanie stresu (74%), odpowiednia ilość ruchu (74%), picie zalecanej ilości wody (71%) i właściwa dieta (63%).
Chcąc prowadzić zdrowy styl życia, 52% Polaków stara się na co dzień zdrowo odżywiać, a 51% dbać o regularność spożywanych posiłków.

Cenimy dietę pudełkową, bo

Dieta pudełkowa pomaga nam nie tylko zdrowiej jeść oraz wyrobić zdrowe nawyki żywieniowe. Przede wszystkim jest codziennym wsparciem dla osób zmagających się z chorobami cywilizacyjnymi (m.in. otyłość, cukrzyca) oraz alergiami pokarmowymi wymagającymi wykluczenia z diety określonych składników (m.in. laktozy, glutenu, jaj).
32% Polaków stosuje ograniczenia żywieniowe, z czego 41% Polaków wyklucza cukier ze swojej diety, 14% laktozę, a 10% gluten. Ponadto 89% Polaków przyznaje, że podjada przekąski między posiłkami. Najczęściej są to owoce i warzywa (73%), ale równie często wybór pada na słodycze (53%).
Pięć najważniejszych kwestii według Polaków w odniesieniu do codziennego żywienia to: dbanie o nie marnowanie jedzenia (69%), unikanie sztucznych barwników i konserwantów (53%), spożywanie mięsa i produktów odzwierzęcych ze sprawdzonych źródeł (47%), ograniczenie i wykluczenie produktów wysokoprzetworzonych (44%) oraz cukru (41%).
I - uwaga - aż 64% Polaków twierdzi, że ich nawyki żywieniowe w trakcie pandemii zmieniły się na gorsze.

Styl życia – wygoda i oszczędność czasu

Wzrost znaczenia zachowań prozdrowotnych oraz zmiany w stylu życia Polaków sprawiły, że zainteresowanie dietami pudełkowymi rośnie. Staliśmy się coraz bardziej wygodni, cenimy sobie swój czas, a oprócz tego przykładamy jeszcze większą uwagę do zdrowia i tego co jemy. Poszukiwanie rozwiązań, które będą odpowiedzią na te potrzeby skierowały nas w stronę diet pudełkowych.
Już 20% Polaków miało okazję skorzystać z oferty cateringów dietetycznych, a 27% rozważa tę możliwość. 65% osób korzystających z diety pudełkowej zdecydowało się na nią aby zdrowiej się odżywiać, 72% Polaków przyznaje, że dieta pudełkowa pozwala zaoszczędzić czas i jest wygodna.

Waga aktywności fizycznej

W czasie pandemii oprócz zwrotu w stronę zdrowego odżywiania poczuliśmy również potrzebę większej ilości ruchu. Polacy deklarują, że w tym okresie byli aktywni fizycznie i chętnie podejmowali różne formy sportu, wykonując treningi nawet kilka razy w tygodniu. Oceniamy, że aktywność fizyczna wpływa na poprawę naszego samopoczucia oraz pozwala się odstresować. W wyniku ograniczeń zaczęliśmy poszukiwać rozwiązań umożliwiających trening na świeżym powietrzu i w domu, w tym ćwiczeń z aplikacjami mobilnymi czy treningi online.
Niemal 60% Polaków mimo pandemii podejmowało w tym czasie aktywność fizyczną, w tym 39% Polaków trenowało nawet kilka razy w tygodniu, z czego do najpopularniejszych form aktywności fizycznej można było zaliczyć ćwiczenia w domu (59%), bieganie na świeżym powietrzu (32%) oraz ćwiczenie z wykorzystaniem aplikacji treningowych (23%).
Co ważne, podejmowanie aktywności fizycznej poprawia samopoczucie 50% Polaków, a dla 43% to doskonały sposób na odstresowanie się.

MICHALINA WDOWIŃSKA