Drukuj

Kosmetyki crowfunding 2021 4x3Media społecznościowe mają ogromny wpływ na samoocenę i w rezultacie na zdrowie psychiczne Polek. Niemal 27% ankietowanych kobiet przyznało, że zdarzyło im się czuć niezadowolenie ze swojego wyglądu po obejrzeniu treści zamieszczonych w mediach społecznościowych.

 

To wszystko może niekorzystanie wpływać na kondycję psychiczną Polek. Czy otrzymane wyniki powinny nas martwić? Co mówią wyniki badania?

Panujące kanony są kluczowe

Badanie na zlecenie Instytutu LB Medical pokazało że kobiety w dużym stopniu zwracają uwagę na panujące kanony piękna, normy społeczne dotyczące wyglądu, kondycji fizycznej czy również psychicznej, którym ciężko jest sprostać. Ponadto niemal 17% badanych kobiet stwierdziło, że mediach społecznościowych szukają akceptacji wśród innych ludzi, aby poprawić swoje samopoczucie, z kolei prawie 27% wykorzystuje social media do zaspokojenia potrzeby przynależności do grupy społecznej.
- Korzystanie z mediów społecznościowych w dzisiejszych czasach jest nieuniknione. Chciałoby się nawet powiedzieć, że nie mając social mediów nie istniejesz. To jednak nasze źródło informacji, kanał komunikacji z innymi ludźmi, ale też bez wątpienia przestrzeń, w której budujemy swój własny wizerunek. Jednak jako osoba publiczna spotykam się wielokrotnie z nieprzychylnymi komentarzami, hejtem, który mimo wszystko uderza we mnie dość mocno. Cały czas uczę się nabierać w życiu dystansu, bo bez niego trudno byłoby odnaleźć się na czerwonych dywanach w świetle reflektorów. Musimy też pamiętać, że social media są światem wirtualnym, w którym można opublikować wszystko, co oznacza, że nie wszystko, co się w nich pojawia jest prawdziwe. Chociażby filtry do zdjęć, do których mamy dostęp zniekształcają nasz rzeczywisty nasz obraz. Musimy mieć świadomość, że nie wszystko co się pojawia w tej przestrzeni odzwierciedla to, co jest naprawdę, dlatego powinnyśmy czerpać inspiracje z rozsądkiem. Ale przede wszystkim musimy akceptować i kochać siebie taką jaką się jest po prostu - mówi Olga Bołądź, aktorka, założycielka Fundacji Gerlsy – partnera kampanii #wKobiecejGłowie.

Wyidealizowany świat social mediów

W ramach badania jakościowego „Zdrowie Psychiczne Polek” uczestniczki przez tydzień prowadziły dzienniczek uczuć i emocji, dzięki któremu miały szansę przeanalizować swoje samopoczucie. Podczas badania sprawdzono wpływ mediów społecznościowych na samoocenę kobiet. Z narracji młodych kobiet wynikło, że są one bardzo podatne na treści prezentowane w social mediach, co może wynikać z faktu, że ich samoakceptacja i poczucie własnej wartości często zależą od innych. Co więcej, według badania, młode Polki miewają problem z odróżnieniem tego, co jest prawdziwe, a co nie, mają poczucie zagubienia, zdezorientowania, co wpływa na ich samopoczucie oraz poczucie własnej wartości. Dlatego tak ważne jest, aby pokazywać, że przekazy w mediach społecznościowych często nie są prawdziwe.
- Myślę, że głównym problemem jest to, że użytkowniczki mediów społecznościowych mieć problem z odróżnieniem rzeczywistości od wyidealizowanego, często nieprawdziwego świata, który widzą na ekranie swojego telefonu. Musimy pamiętać, że treści, z którymi mamy styczność na Instagramie czy Facebooku są bardzo często jedynie zalążkiem rzeczywistości - mówi Jagna Ambroziak, psycholog, Warszawski Ośrodek Psychoterapii i Psychiatrii.
- To, co mówię ma swoje potwierdzenie w badaniu, które przeprowadził Instytut LB Medical – niemal 36% ankietowanych kobiet stwierdziło, że w mediach społecznościowych przedstawiona jest tylko idealna strona życia. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ każda z nas chce jak najlepiej wypaść w oczach innych, pokazać, że wiedzie szczęśliwe życie, ma dużo znajomych, podróżuje, rozwija się zawodowo i prywatnie, dlatego tak łatwo wpaść w pułapkę iluzji przeglądając media społecznościowe. Kiedy wierzymy we wszystko, co widzimy, zaczynamy się porównywać do innych, pojawiają się w naszej głowie myśli, że inni mają lepiej od nas, a to może powodować uczucie smutku czy przygnębienia. Dlatego cieszę się, że wystartowała kampania #wKobiecejGłowie, ponieważ podchodzi ona do tematu zdrowia psychicznego Polek kompleksowo, a przede wszystkim jest odpowiedzią potrzeby kobiet. Pod koniec kwietnia br., w ramach kampanii #wKobiecejGłowie będziemy organizować warsztaty dla Pań dotyczące samooceny i poczucia własnej wartości. Patrząc na wyniki badań na pewno porozmawiamy o wpływie mediów społecznościowych na samoocenę, ponieważ ewidentnie widać, że należy zaopiekować się tym tematem - uważa Jagna Ambroziak, psycholog, Warszawski Ośrodek Psychoterapii i Psychiatrii.

Kiedy warto wylogować się

Jeśli czujemy, że media społecznościowe znacząco obniżają jakość naszego życia powinniśmy porozmawiać o tym z odpowiednim specjalistą – psychologiem, psychoterapeutą bądź lekarzem psychiatrą – który pomoże nam „uwolnić się” od social mediów. Być może nasz problem jest większy niż nam się wydaje i zmierza w kierunku uzależnienia. Dobrym sposobem będzie także odinstalowanie aplikacji, na które poświęcamy najwięcej czasu – nawet miesięczny detoks może być zbawienny dla naszego zdrowia psychicznego. Chwilowe odcięcie się od „socialów” może nam również pomóc uświadomić sobie, że życie offline potrafi być o wiele bardziej atrakcyjne od życia online. Kluczowe jest budowanie swojej samooceny i poczucia własnej wartości nie na podstawie treści, które widzimy w social mediach, a przez pryzmat naszych sukcesów i porażek, z których wyszłyśmy obronną ręką. To właśnie wtedy korzystamy z naszych mocnych stron i zasobów, a liczba obserwatorów na Instagramie czy lajków nie ma w tym przypadku najmniejszego znaczenia.
- Z badania „Zdrowie Psychiczne Polek”, które wsparliśmy, jasno wynika, że temat samooceny i poczucia własnej wartości Polek wymaga zaopiekowania. Co prawda badanie pokazało, że kobiety na ogół dobrze oceniają siebie, jednak problem może pojawiać się w momencie, w którym do „gry” wchodzą social media. Świat mediów społecznościowych potrafi być bardzo przekoloryzowany i ciężko jest odróżnić prawdę od fikcji, co może prowadzić do zachwiania naszej samooceny, a tym samym pogorszenia zdrowia psychicznego. W takiej sytuacji warto rozmawiać i słuchać specjalistów. Dlatego, w odpowiedzi na potrzeby Polek, w ramach kampanii wKobiecejGłowie, której jesteśmy partnerem, zostaną zorganizowane darmowe warsztaty online dla kobiet na temat samooceny i poczucia własnej wartości. Jestem pewna, że będzie to niezwykle inspirujące spotkanie, na które zapraszam już 30 kwietnia. Cieszę się, że jako Gedeon Richter możemy dokładać swoją cegiełkę do szerzenia świadomości na temat zdrowia psychicznego kobiet - uważa Aneta Grzegorzewska, Dyrektor Pionu Korporacyjnego i Relacji Zewnętrznych, Gedeon Richter Polska.

Badanie „Profilaktyka zdrowotna w czasach COVID-19 i wpływ mediów społecznościowych na samoocenę kobiet” przeprowadzone na zlecenie Instytutu LB Medical. Badanie zostało zrealizowane w dniach 2-3 marca 2021 przez agencję SW Research,

SANDRA WOJNAROWSKA