Drukuj

Nowa Normalno Spenij marzenia o wasnym ogrodzie i wikszej przestrzeni do ycia 2021 4x3Polacy budują domy, bo chcą mieć ogród, więcej przestrzeni do życia oraz uznają to za bardziej opłacalne niż zakup mieszkania. W 2020 roku popularność domów na wsi spadła na rzecz nieruchomości w małych miastach. Wybierając lokalizację, budujący kierowali się przede wszystkim okolicą i ceną.

 

To główne wnioski płynące z raportu Oferteo.pl.

Wieś traci na rzecz małych miasteczek

Wyniki badania Oferteo.pl, największego polskiego serwisu łączącego poszukujących usług budowlanych z ich dostawcami, pokazują, że w 2020 roku 51% domów w Polsce powstało na terenach wiejskich. Rok wcześniej było to aż 60%. Widać zatem, że wieś to wciąż zdecydowanie najpopularniejsze miejsce budowy, jednak preferencje inwestorów w ubiegłym roku zaczęły się zmieniać.

 

Polacy budują domy bo marzą o własnym ogrodzie i większej przestrzeni do życia. Raport Oferteo.pl small
Fot. materiały prasowe Oferteo.pl

 

W porównaniu do wcześniejszej edycji badania wzrosła liczba osób budujących dom w niedużych miastach. W miejscowościach liczących od 11 do 50 tys. mieszkańców powstało w 2020 roku 15% domów (12% w 2019), a do 10 tys. mieszkańców – 12% (9% w 2019).

Inwestorów przekonuje cena i okolica

O wyborze działki budowlanej najczęściej decydowały okolica (64%) oraz cena (28%). Co piąty badany wskazał, że zależy mu na rozsądnej odległości od miejsca pracy, a 15% chciało mieszkać niedaleko swojej najbliższej rodziny. Z kolei 19% respondentów wybudowało dom na działce, którą otrzymało z darowizny lub spadku.

Dom lepszą inwestycją niż mieszkanie?

Uczestnicy badania zostali też zapytani o powody, jakie skłoniły ich do podjęcia decyzji o budowie własnego domu. Najczęściej wśród odpowiedzi pojawiała się chęć zrealizowania marzenia wskazana przed 54% badanych. 38% inwestorów zależało na własnym ogrodzie, a co trzeci chciał zwiększyć powierzchnię mieszkalną.

 

Co zadecydowało o wyborze działki
Graf. materiały prasowe Oferteo.pl

 

Aż 40% ankietowanych odpowiedziało, że ich zdaniem budowa domu opłaca się bardziej niż zakup mieszkania. Ta kwestia zależy w dużej mierze od lokalizacji, jednak średnia cena budowy domu w 2020 roku wyniosła w Polsce 485 tys. zł (bez kosztów działki). W przypadku budynków w metrażu 70–100 m2 było to około 308 tys. zł. Za 19-arową działkę budowlaną Polacy płacili natomiast blisko 200 tys. zł. Szacunkowo więc koszt całej inwestycji wynosił średnio 508 tys. zł.
Jest to kwota, która wystarczyłaby na zakup niespełna 50-metrowego mieszkania w Warszawie, 53-metrowego lokalu w Krakowie, 60 metrów we Wrocławiu lub prawie 70 metrów w Katowicach .

Formalności w pandemii jeszcze trudniejsze

Wśród największych trudności napotkanych podczas procesu inwestycyjnego, niezmiennie od lat najczęściej wymieniane są problemy w załatwieniu formalności. W 2020 roku ten proces dodatkowo skomplikowała pandemia.

 

Co sprawiło Państwu najwięcej trudności w czasie całego procesu inwestycyjnego

 

Graf. materiały prasowe Oferteo.pl

 

Co trzeci badany wspomniał, że trudne było dla niego znalezienie ekipy budowlanej, a co piąty źle ocenia jej nadzorowanie. Wśród największych przeciwności wymieniano również stres spowodowany pandemią, zbilansowanie budżetu, a także lockdown.
– Trudności ze znalezieniem wykonawcy były w ubiegłym roku wskazywane wśród największych wyzwań o 11 punktów procentowych rzadziej niż rok wcześniej. Może to być efektem coraz większej świadomości Polaków w kwestii poszukiwania wykonawców/usługodawców – mówi Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl. – Coraz więcej inwestorów zdaje sobie sprawę, że na proces poszukiwań trzeba wygospodarować sobie odpowiednio długi czas, a w wyborze i porównaniu ofert specjalistów z pomocą przychodzą serwisy online. W internecie można też zapoznać się z opiniami o danej firmie oraz zrealizowanymi przez nią projektami.

Przedstawione w „Raporcie o budowie domów w Polsce” dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w styczniu 2021 roku metodą CAWI na próbie 550 osób, które w 2020 roku budowały dom.

OLGA DANIELEWICZ

Analizujemy wszystko co ważne dla Twojego portfela oraz praw i obowiązków. Jeśli polubisz nas na Facebooku, każdy nowy artykuł wyświetli się na Twojej stronie zaraz po publikacji; w ten sposób nic ważnego nie umknie Twojej uwadze. Kliknij więc w ten tekst, zznajdziesz się na taszym fanpage i u gór zostanie Ci do kliknięcia boksik "polub"!