jedzenie 400 300Jedzenie definiuje styl życia i stanowi sposób na wyrażanie siebie co czwartego Polaka. To także jeden z głównych tematów naszych rozmyślań w ciągu dnia. Idąc tym tropem, możemy powiedzieć, że nasze życie musi być niebywale słodkie, bo to właśnie desery są daniem, o którym ponad połowa z nas myśli najczęściej.

 

Przeplatają je myśli o włoskim klasyku, czyli pizzy i amerykańskich kultowych daniach - hamburgerach czy hot-dogach. To niebanalne połączenie, niczym wisienka na torcie, wieńczą rozmyślania o owocach, warzywach i sałatkach. Pyszne.pl, które smakowite marzenia zamienia w rzeczywistość, zapytało więc Polaków o ich emocje, przyzwyczajenia i doświadczenia związane rodzimą gastronomią.

Jak myślimy o jedzeniu infografika część1

Jak wynika z badania Pyszne.pl - “Jedzenie a styl życia”, dla niemal połowy z nas rozmyślanie o wymarzonych potrawach i planowanie posiłku już same w sobie są źródłem przyjemności. Nic więc dziwnego, że rozkład dnia często bywa podporządkowany jedzeniu. Mogłoby się wydawać, że to śniadanie, które daje nam energię do stawiania czoła codziennym obowiązkom, jest naszym wymarzonym posiłkiem. Według badania, Polacy mają jednak nieco odmienne zdanie w tej kwestii. Śniadanie jest bowiem posiłkiem, który najrzadziej przewija się przez nasze myśli. Częściej rozmyślamy o lunchu i kolacji, a co piąty z nas - o przekąskach. Te z kolei w większości wskazały kobiety. Królewskim posiłkiem okazał się dla Polaków obiad - zadeklarowało tak ponad 50%, a wśród tej grupy przodowali mężczyźni.

 

Jak myślimy o jedzeniu infografika część 2Grafika - materiały prasowe Pyszne.pl

 

Myśli słodkie i wytrawne

Jakie jedzenie najczęściej przewija się przez nasze myśli? Idealne na każdą okazję - słodkości - chodzą nam po głowie szczególnie intensywnie - wskazało je ponad 50% respondentów (przede wszystkim kobiety). Deserom po piętach depcze pizza, którą upodobali sobie głównie mężczyźni.
Wśród topowych dań znalazły się też hamburgery, hot-dogi i frytki. Niemal połowa Polaków rozmyśla także o owocach, warzywach i sałatkach, które w większości wybrały kobiety.

Kuchnie najbliższe sercom Polaków

Szczególne miejsce zarówno w sercu, jak i żołądku ponad połowy Polaków zajmuje rodzima kuchnia. Tradycyjne dania “jak u mamy” są tymi, które moglibyśmy jeść bez przerwy. Pierogi, schabowy z ziemniakami i surówką, rosół czy pomidorowa to cieszące się niesłabnącą popularnością klasyki, którym kroku coraz częściej dotrzymują także kultowe polskie dania z twistem, w nowoczesnej odsłonie. Dwóch na pięciu z nas srebrny medal przyznało kuchni włoskiej - zachwycającej smakiem i prostotą, przywołującej ciepłe, wakacyjne wspomnienia. Nasz amerykański sen spełniają z kolei smaki zza oceanu, czyli kuchnia amerykańska, którą wskazaliśmy jako trzecią.

Aby myśli o pysznościach...

A co o delektowaniu się smakołykami mówi nauka? Okazuje się, że przeszliśmy długą drogę od zdobywania niezbędnego pożywienia do raczenia się wyszukanymi deserami. Ludzki mózg ewoluował przez tysiące lat tak, aby zwiększyć nasze szanse na zdobycie wystarczającej ilości jedzenia i wody - wszystko to w celu przetrwania i przekazania genów następnemu pokoleniu. W toku tej ewolucji wykształcił się w mózgu układ nagrody, który odpowiedzialny jest za pobudzanie w nas poczucia zadowolenia i przyjemności. Kiedy jemy, by zaspokoić głód, poziom aktywności w różnych regionach mózgu wzrasta - czujemy się wtedy szczęśliwsi, co zapewnia nam przetrwanie. Im smaczniejsze danie, tym silniejsza aktywność i większa satysfakcja.

 

Jak myślimy o jedzeniu infografika część 3 Grafika - materiały prasowe Pyszne.pl


- Znajdujący się w płacie skroniowym hipokamp, pomaga nam rejestrować, gdzie zazwyczaj możemy spodziewać się najsmaczniejszych smakołyków - ludzka zdolność do przewidywania konsekwencji jest wyjątkowo potężna. Już sama wyobraźnia wystarczy, aby zdecydować, który z dostępnych nam wyborów pozwoli doświadczyć najlepszych doznań kulinarnych: a) złożenie zamówienia za pomocą smartfona, b) wyruszenie w miasto w poszukiwaniu odpowiedniej restauracji czy c) wyszukanie przepisu i zakupy w pobliskim supermarkecie - tłumaczy dr Jack Lewis, neurobiolog prowadzący badania nad ludzkim mózgiem w Instytucie Cybernetyki Biologicznej im. Maxa Plancka w Tybindze w Niemczech.

...stały się pyszną rzeczywistością

Chęć na coś pysznego potrafi przyjść znienacka. Wielu z nas złapało się na tym, że w ciągu dnia bezwiednie marzy o jedzeniu. Najczęściej zdarza się nam snuć te przyjemne rozmyślania w domowym zaciszu (42%), a niemal połowa z nas oddaje się im podczas wykonywania codziennych obowiązków oraz oglądania filmów czy seriali.

Ale zanim

Kiedy myśli o pysznościach stają się tak intensywne, że nie jesteśmy w stanie skupić się na niczym innym, przechodzimy do ich realizacji. Co czwarty z nas apetyczne rozmyślania wciela w życie, zamawiając ulubione dania online, najczęściej po południu. Ta przyjemna czynność stała się też ważną częścią naszego stylu życia - uważa tak niemal 50% badanych. Lubimy próbować nowych smaków i poszerzać zakres swoich doświadczeń kulinarnych, co potwierdzają wyniki badania - aż trzem na czterech Polaków zdarza się testować nowo otwarte restauracje.

 

jedzenie Fot. Michalina Wdowińska


Celebrowanie różnych okazji - mniejszych lub większych - jest częścią naszej kultury, a jedzenie - nieodłącznym elementem świętowania i stałym punktem codziennego planu dnia. Smakowite dania są dla nas istotnym dopełnieniem oglądanego meczu lub serialu, umilają nam także chwile spędzane w gronie najbliższych czy też po prostu przerwy w pracy. Osładzamy sobie życie deserami, rozkoszujemy się pyszną pizzą, wspominając wakacje w Rzymie, jedząc schabowego - przenosimy się do rodzinnego domu, a zajadając soczystego burgera - lądujemy w Kalifornii. Nie tylko przyjemne myśli o jedzeniu, ale także ulubione dania są źródłem radości czy podekscytowania, rozbudzają w nas wspomnienia i zabierają w smakowitą podróż dookoła świata.

MICHALINA WDWOWIŃSKA

Analizujemy wszystko co ważne dla Twojego portfela oraz praw i obowiązków. Jeśli polubisz nas na Facebooku, każdy nowy artykuł wyświetli się na Twojej stronie zaraz po publikacji; w ten sposób nic ważnego nie umknie Twojej uwadze. Kliknij więc w ten tekst, zznajdziesz się na taszym fanpage i u gór zostanie Ci do kliknięcia boksik "polub"!