Podsumowanie 2021 Boe Narodzenie prezenty dla najbliszych z pasj 2021 4x3W tym roku Polacy  obdarowali bliskich prezentami związanymi z ich zainteresowaniami. Mastercard z okazji  Świąt Bożego Narodzenia  sprawdził, jak w tym roku polscy konsumenci podeszli do wybierania prezentów świątecznych dla swoich bliskich. Co kupują i gdzie, na co zwracają uwagę? Czy i jak pandemia wpłynęła na nasze zakupowe zachowania i decyzje?

 

Co kupują i gdzie, na co zwracają uwagę? Czy i jak pandemia wpłynęła na nasze zakupowe zachowania i decyzje? Na te pytania odpowiada badanie opinii przeprowadzone przez Minds & Roses na zlecenie Mastercard.

Wspieramy bliskich

Aż 69% ankietowanych w badaniu deklaruje, że chce wspierać bliskie osoby w rozwijaniu ich zainteresowań. Przekłada się to także na świąteczne podarunki - 65% Polaków chętnie kupiło bliskim prezenty związane z ich pasją.

 

pasja shopping from home

Fot. materiały prasowe Mastercard

 

Ale na ile te zainteresowania są nam znane? 45% ankietowanych odpowiedziało, że zna pasje wszystkich albo większości swoich bliskich, a 39% - że niektórych. Tu wyróżniają się najmłodsi konsumenci – w grupie wiekowej 18-24 aż 58% ankietowanych deklaruje znajomość pasji swoich bliskich. Nie ulega wątpliwości, że prezenty dopasowane do zainteresowań obdarowanego mają dużo większą wartość emocjonalną i na dłużej pozostają w pamięci.

Prezenty w czasach koronawirusa

Pandemia miała wpływ na decyzje prezentowe Polaków. Ponad połowa ankietowanych (51%) deklaruje, że w porównaniu do czasu sprzed pandemii, w tym roku częściej wybierze dla swoich bliskich prezenty związane z rozwijaniem ich pasji. Z kolei duża część badanych (44%) częściej niż przed pandemią decyduje się na zakup prezentów, które można zrealizować online.

Co kupujemy

36% Polaków woli podarować bliskim jakieś przeżycie (np. voucher na kurs gotowania czy bilet na koncert ulubionego wykonawcy) niż upominek fizyczny. Wciąż jednak wśród pięciu najpopularniejszych kategorii tegorocznych świątecznych prezentów znalazły się: ubrania i dodatki do ubrań (48%), zabawki (44%), książki (41%), ale także gadżety związane z pasją (28%) i artykuły gospodarstwa domowego (27%).

Online vs. offline

Badani odpowiadali też na pytanie, gdzie zamierzali kupić prezenty świąteczne w tym roku. Z badania wynika, że niektóre upominki wolimy zamówić ze sklepów internetowych, a inne wybrać w sklepie stacjonarnym. Taki sam odsetek osób (66%) wskazał, że skorzysta z danego kanału zakupu w tym roku. Najchętniej prezenty z e-sklepów kupują osoby w wieku 25-29 (81% online vs 44% offline). Co ciekawe, 18% badanych planuje przygotować upominki samodzielnie. Badanie wykazało też, że niezależnie od miejsca zakupów, według prawie połowy badanych (49%) ich wydatki na prezenty będą podobne, jak w roku ubiegłym. 1/3 konsumentów planuje wydać więcej na tegoroczne podarunki.

Pasje nie tylko od święta

Badanie na zlecenie Mastercard pokazuje również, że aż 88% Polaków deklaruje, że ma pasje. Program Mastercard Bezcenne Chwile, którego podstawą są zainteresowania, oferuje katalog nagród nakierowany na ich realizację. Tradycyjny katalog rzeczowy zastąpiły indywidualne cele, do realizacji których dążą uczestnicy programu. Cele te są podzielone na 9 kategorii: film, muzyka, sport, rozrywka, podróże, kulinaria, gaming, zakupy i pomaganie.
Wśród uczestników programu Bezcenne Chwile największą popularnością cieszą sie pasje: film i kultura, sport, pomaganie i gaming. Miłośnicy filmu i kultury najczęściej wybierają bilety do kina i teatru oraz dostęp do filmowych serwisów streamingowych. Fani sportu często decydują się na sprzęt do ćwiczeń i specjalne słuchawki zauszne, których można wygodnie używać w trakcie treningu. Ci, którzy lubią pomagać, często wspierają WOŚP i WWF. Mogą również dołożyć własną cegiełkę do sadzenia drzew i fundowania posiłków dla potrzebujących dzieci. Wśród gamerów królują tzw. riot points, czyli waluta w grze League of Legends. Warto pamiętać, że katalog nagród Bezcennych Chwil można wykorzystać jako źródło oryginalnych prezentów.

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Mastercard, w grudniu 2021 r., przez firmę Minds&Roses.

SANDRA WOJNAROWSKA

Analizujemy wszystko co ważne dla Twojego portfela oraz praw i obowiązków. Jeśli polubisz nas na Facebooku, każdy nowy artykuł wyświetli się na Twojej stronie zaraz po publikacji; w ten sposób nic ważnego nie umknie Twojej uwadze. Kliknij więc w ten tekst, zznajdziesz się na taszym fanpage i u gór zostanie Ci do kliknięcia boksik "polub"!