Kuchnia Polska schabowy krl 2022 4x3Mimo coraz większej otwartości Polaków na „obce” smaki i rosnącej liczbie lokali oferujących menu z różnych zakątków świata, rodzima kuchnia stanowi nadal bardzo istotną część naszej kulinarnej codzienności.

 

Schabowy nie tylko w niedzielę! Jakie są aktualnie najpopularniejsze najpopularniejsze dania kuchni polskiej.
Z okazji Dnia Polskiej Żywności, który przypada na 25 sierpnia, Pyszne.pl przeanalizowało szczegóły dotyczące zamówień dań reprezentujących naszą kuchnię narodową. Według danych, Polacy najczęściej wybierają: kotleta schabowego, rosół i pierogi ruskie. Okazuje się też, że rekordowe liczby zamówień z polską kuchnią wcale nie przypadają na niedziele, a na… poniedziałki!

Schabowy niezmiennie królem polskiej kuchni

Pyszne.pl sprawdziło, które z dań kuchni polskiej wybieramy najczęściej. Królem w tym rankingu został kotlet schabowy, co dla wielu może nie być dużym zaskoczeniem. Od początku roku zamówiono ich aż ponad 350 tys. Jeżeli przyjąć, że pudełka, w których są one dostarczane, mają średnio 5 cm wysokości, oznacza to, że z takiej liczby zamówień można by ułożyć wieżę na prawie 18 km – to ponad 74 wysokości Pałacu Kultury!

schabowy1

Fot. materiały prasowe Pyszne.pl


Kolejny w zestawieniu jest rosół z wynikiem 330 tys. zamówień, a na ostatnim miejscu podium uplasowały się pierogi ruskie, które wybrano 320 tys. razy.

Comfort food z tradycją

Polskie dania serwuje prawie 6 tysięcy restauracji współpracujących z Pyszne.pl w całym kraju. Zamówienia te stanowią blisko ¼ wszystkich zrealizowanych zamówień w serwisie od początku 2022 roku. Nie zawsze jednak dania te przybierają najbardziej oczywistą dla nas formę.
- Restauratorzy coraz chętniej eksperymentują z polskimi potrawami – z jednej strony podtrzymują tradycję, a z drugiej dbają o to, aby te dania wciąż były dla nas atrakcyjne. Dodatkowo zachowują przy tym to, co najbardziej wartościowe – tradycyjne smaki i regionalność produktów. Trend ten nadaje rodzimej kuchni nowe, nieco bardziej intrygujące oblicze. Warto sprawdzać oferty takich restauracji i dać się zaskoczyć – zaznacza Arkadiusz Krupicz, współzałożyciel i dyrektor zarządzający Pyszne.pl.

Najwierniejsi fani kuchni polskiej

W jakich województwach znajdziemy najwięcej fanów rodzimych dań? Myśląc o polskich tradycjach, często przychodzi nam na myśl Małopolska z niezwykle bogatym historycznie Krakowem.

 

schabowy2Fot. materiały prasowe Pyszne.pl


Bardzo ważną rolę odgrywają w tym regionie także i kulinarne tradycje, a potrawy lub produkty stamtąd pochodzące, jest w stanie wymienić chyba każdy. Dlatego to właśnie tutaj, dania polskie są bezkonkurencyjnie najpopularniejsze – stanowią aż 27% zamówień. Zaraz za Małopolską plasuje się województwo świętokrzyskie, a na trzeciej pozycji ex aequo, znajdują się Śląsk i Opolszczyzna.

Niedzielny rosół czy wtorkowe ruskie?

Pyszne.pl sprawdziło także w jakie dni Polacy zamawiają najwięcej dań kuchni polskiej. Wbrew pozorom, rekord nie przypada wcale na niedzielę. Największą liczbę zamówień (24,5%) z daniami naszej kuchni narodowej można odnotować w poniedziałki. Czy to oznacza, że odchodzimy od tradycyjnych niedzielnych obiadów i tego dnia coraz częściej fundujemy sobie bardziej egzotyczne potrawy? A może w tym czasie, spędzanym zazwyczaj w gronie rodziny, stawiamy jednak na własnoręcznie przygotowane pyszności?
Kolejnym dniem, kiedy najczęściej sięgamy do aplikacji po polskie potrawy jest wtorek, a zaraz za nim – środa. Warto zauważyć, że wartość ta spada konsekwentnie w każdym kolejnym dniu tygodnia, od poniedziałku aż do soboty.
Przeanalizowane przez Pyszne.pl dane są dowodem na to, że sympatia Polaków do narodowej kuchni wciąż jest bardzo silna. Natomiast trend serwowania jej z nowoczesnym twistem jest coraz bardziej popularny.

OLGA DANIELEWICZ