aplik 400 300Startuje nowy projekt ekologiczny. Aplikacja zrewolucjonizuje walkę ze śmieciami w Polsce, a w szczególności ułatwi oczyszczanie otoczenia. Przyroda beż śmieci jest wszak piękniejsza.

 

Technologia dostępna dla każdego przepisem na skuteczną walkę z zanieczyszczeniem środowiska? W Polsce startuje nowy projekt ekologiczny, który ma to potwierdzić. Inicjatywa ma charakter ogólnokrajowy i wykorzystuje nową, darmową aplikację mobilną EcoHike, dzięki której każdy może zadbać o porządek w swojej najbliższej okolicy. Jednocześnie program otwiera większe możliwości współpracy mieszkańców miast i wsi z aktywistami oraz organizacjami proekologicznymi, by zapobiegać sytuacjom kryzysowym z wyprzedzeniem.

Miliony ton śmieci

W ubiegłym roku Polacy wytworzyli średnio 358 kg odpadów komunalnych na osobę. Spośród łącznej liczby 11,7 mln ton śmieci z gospodarstw domowych odebrano niecałe 86%, a do recyclingu trafiło zaledwie 26,7%. Umiejętnie zagospodarowanie odpadami stanowi wyzwanie dla każdego regionu świata. Jest w równej mierze problemem mieszkańców największych miast, jak i terenów wiejskich czy obszarów odwiedzanych przede wszystkim turystycznie, gdzie skutki rosnącej liczby śmieci są obserwowane na co dzień.

 

aplik1Fot. materiały prasowe GlobalLogic


Jak wiele potrzeba, by zmienić tę sytuację? Powszechność urządzeń mobilnych i możliwości technologiczne, którymi dysponuje każdy z nas, otwierają szansę na skuteczne przeciwdziałanie zaśmiecaniu. Na tym bazuje uruchomiony projekt ekologiczny o zasięgu ogólnokrajowym, u którego podstaw znajduje się nowa aplikacja EcoHike. Pozwala ona użytkownikom smartfonów wygodnie oznaczać miejsca, w których znajdą śmieci i stosownie je etykietować. Tak wyszczególnione lokalizacje są widoczne na wirtualnej mapie dostępnej z poziomu programu i pozwalają innym osobom troszczącym się o środowisko, także aktywistom i przedstawicielom instytucji, zareagować.

Sprzątać każdy może

- EcoHike powstał z inicjatywy inżyniera firmy technologicznej GlobalLogic, który podczas pieszych wędrówek dostrzegł wokół siebie rosnącą liczbę nielegalnie wyrzuconych odpadów. Postanowił wykorzystać wiedzę i umiejętności, by zaprojektować rozwiązanie, które umożliwi przeciwdziałanie zaśmiecaniu środowiska. Przy wsparciu kolegów z pracy i wykorzystaniu udostępnionych przez organizację technologii, stworzył aplikację, która może teraz zmienić sytuację w Polsce – opowiada Karolina Busz, Dyrektor Marketingu w GlobalLogic.

 

aplik2 Fot. materiały prasowe GlobalLogic


Nowa aplikacja ma stać się jednym z podstawowych elementów ogólnokrajowego projektu ekologicznego, który zachęci do działań proekologicznych. Inicjatywa zintegruje osoby chcące zadbać o środowisko oraz lokalne społeczności we wspólnym sprzątaniu miejsc, w których żyjemy i które odwiedzamy. Korzyści wynikające z takiej współpracy widać po pilotażowych akcjach
z wykorzystaniem EcoHike. Jedna z takich inicjatyw miała miejsce w Sulistrowicach, wsi turystycznej, położonej na terenie Ślężańskiego Parku Krajobrazowego w gminie Sobótka w województwie dolnośląskim. W ramach spotkania wysprzątano część Przełęczy Sulistrowickiej, okolice pomnikowego dębu szypułkowego u podnóża góry Ślęży oraz teren wokół zalewu sulistrowickiego.

Trawniki jako warzywniki

- Społeczność Sulistrowic od wielu lat aktywnie działa w nurcie edukacji ekologicznej i poszanowania przyrody. Funkcjonujące we wsi Stowarzyszenie Sulistrowice regularnie inicjuje działania na rzecz środowiska naturalnego, by wspomnieć zorganizowany konkurs "Zamieniamy trawniki na warzywniki", w ramach którego promowano ogrody warzywne uprawiane z poszanowaniem przyrody. Nowe możliwości w zakresie współpracy i koordynacji działań na pewno znacznie ułatwią nam dbanie o środowisko naturalne regionu i niwelowanie negatywnych skutków aktywnej turystyki, która do tej pory powodowała zniszczenia w środowisku przyrodniczym i dewastację infrastruktury sołeckiej – mówi Alicja Krupa, sołtys Sulistrowic.
EcoHike w ciągu najbliższych miesięcy umożliwi każdemu użytkownikowi wychodzenie z oddolną inicjatywą i koordynację działań społeczności z różnych części kraju. Jednocześnie zapewni platformę do komunikacji i współdziałania dla aktywistów, instytucji publicznych i firm, którzy dzięki informacjom od mieszkańców będą mogli sprawniej reagować. W domyśle program ma nie tylko wspomagać w walce z zanieczyszczeniem środowiska, ale również pomagać wcześniej wykrywać sytuacje prowadzące potencjalnie do katastrof ekologicznych, jak nielegalny zrzut ścieków do rzek czy wywóz niebezpiecznych odpadów do lasów.

GPS dla eko interwencji

W uruchamianej w Polsce wersji EcoHike można łatwo i szybko oznaczać zaśmiecone tereny i odnajdować miejsca wymagające interwencji, w czym pomaga technologia GPS. Poza tym twórcy wzięli pod uwagę zebrane sugestie użytkowników w aspekcie interfejsu offline. W nowej wersji dostępnej dla polskich odbiorców mogą oni korzystać z funkcji zapisywania zarówno regionów geograficznych, jak i znaczników ze zdjęciami.

 

aplik3Fot. materiały prasowe GlobalLogic


Wystarczy jedna fotografia z podaną lokalizacją, aby oznaczyć zaśmiecony teren.
Obecnie EcoHike pozwala samodzielnie tworzyć publiczne lub prywatne wydarzenia, a także dołączać do już utworzonych inicjatyw. Ponadto twórcy zadbali o promowanie wydarzeń sprzątania. Użytkownicy mogą dzielić się nowinkami, zapraszać przyjaciół do śledzenia strony inicjatywy w mediach społecznościowych, a także monitorować znaczniki, obserwować aktywistów czy konfigurować filtry programu według własnych preferencji.

Nowoczesne technologie ułatwiają

- Dzięki innowacjom technologicznym możemy zmieniać świat. Aplikacja EcoHike stanowi tego doskonały wyraz i cieszymy się, że z jej pomocą każdy będzie mógł stać się częścią ciągle rosnącej społeczności, której zależy na czystszym świecie. Wierzymy, że projekt EcoHike w Polsce spotka się z pozytywnym przyjęciem i pozwoli nam wszystkim lepiej dbać o rzeczywistość wokół nas. Aplikacja EcoHike obejmuje obszar całego kraju, jest w pełni bezpłatna i integruje społeczność, której zależyna czystości miejsc publicznych – wyjaśnia Marek Matysiak, AVP, Engineering w GlobalLogic.

 

aplik4Fot. materiały prasowe GlobalLogic


EcoHike jest darmową aplikacją dostępną dla użytkowników systemów Android i iOS.

SANDRA WOJNAROWSKA