swiateczne slodkoci 4x3W okresie świątecznym, co nie powinno dziwić, Polacy stawiają głównie na tradycję. Zdecydowana większość, bo aż 89 proc. z nas nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia bez spotkania rodzinnego. Jednak można zauważyć, że ten trend ulega zmianie i… nie wiadomo jak będziemy spędzać święta za kilka lat. Już dziś co dziesiąty Polak nie ma nic przeciwko świątecznym wyjazdom w góry czy w ciepłe, egzotyczne miejsca, a taki wybór najczęściej podejmują młodzi ludzie.

Badanie „Świąteczne zwyczaje zakupowe Polaków”, przeprowadzone na zlecenie Tesco w listopadzie 2019 roku pokazuje, że większość z nas woli spędzać święta w tradycyjny, rodzinny sposób. Jednak najnowsze statystyki wskazują, że tradycje ewoluują, a kolejne pokolenia tworzą nowe, własne zwyczaje.

Ciasta - niezbędne, karp niekoniecznie

Nowe zwyczaje widoczne są także w przypadku wyboru potraw. Słynny karp pojawi się już tylko na 59 proc. świątecznych stołów. Z jednej strony, aż 68 proc. osób w wieku powyżej 50 lat uważa karpia za niezbędną potrawę na wigilijnym stole.
Jednak młodsi Polacy coraz częściej rezygnują się z popularnej tej ryby – aż 48 proc. młodych osób bierze pod uwagę, że wigilia może odbyć się bez karpia. Zgodni jesteśmy w jednym - aż 77 proc. Polaków nie może obejść się bez świątecznych ciast i słodkości – zatem pierniczki, sernik i makowiec mogą czuć się pewnie na naszych wigilijnych stołach.

Trend na kupno gotowych potraw

Choć 30 proc. z nas deklaruje, że wszystkie potrawy wigilijne zostaną przygotowane samodzielne, to już na 70 proc. stołów w Polsce pojawią się gotowe dania ze sklepów. Większość zakłada, że tylko niektóre potrawy zostaną zakupione, a 19 proc. korzysta z tej oferty w przypadku nagłych sytuacji takich, jak brak czasu lub nieudane próby samodzielnego przyrządzenia posiłku. Dane Tesco z poprzedniego roku wskazują, że gotowe dania są hitem świątecznych zakupów. Aż 95 proc. całorocznej sprzedaży uszek w sklepach Tesco jest realizowana w grudniu. Z kolei w ostatnim, przedświątecznym tygodniu konsumenci kupują ponad 100 ton gotowych pierogów. Dużą popularnością cieszą się także świąteczne dania gotowe przygotowywane przez Bistro Tesco. W ostatnich dwóch latach ich sprzedaż wzrosła aż trzykrotnie. Do najchętniej kupowanych należą najbardziej czasochłonne dania takie jak bigos po myśliwsku, tagliatelle z łososiem czy też zupa borowikowa.

Młodzi: zakupy na ostatnią chwilę

Większość z nas wybiera się na świąteczne zakupy spożywcze około tydzień przed świętami. Co ciekawe, im stajemy się starsi, tym częściej planujemy z większym wyprzedzeniem i kupujemy wybrane produkty tak wcześnie, jak to możliwe. Tylko co dziesiąty Polak robi zakupy w dniu wigilii i najczęściej są to osoby młode, w wieku 24-34 lat.
Alternatywą dla tradycyjnych zakupów są zyskujące na popularności sklepy online. Ale i w ich przypadku przedświąteczne zainteresowanie klientów nierzadko jest ogromne, a internetowe kolejki tworzą się już od początku grudnia.
Wciąż aż 39 proc. Polaków zapewnia, że niezmiennie kontynuuje rodzinne tradycje świąteczne. Jednak aż 1/3 Polaków zauważa, że sposób, w jaki spędzało się święta w dzieciństwie, dziś znacząco się zmienił. Małe zmiany wprowadzane co roku sprawiają, że w perspektywie kilkunastu lat dokonała się przemiana.

Badanie „Świąteczne zwyczaje Polaków”, przeprowadzone przez Instytut SW Research na zlecenie Tesco Polska, listopad 2019.

OLGA DANIELEWICZ

Praktyczne wiadomości i rady z życia osobistego, rodzinnego, zawodowego i towarzyskiego. Od finansów przez prawo po nowe technologie, Na co dzień i od święta. Poznaj, zastosuj, podziel się swoimi sposobami na zaradność! Kliknij w link, znajdziesz się na naszej stronie Zaradni żyją lepiej na Facebooku; jeśli ją polubisz – wystarczy kliknięcie, znaczek jest u góry tej strony – to od tej chwili zajawki wszystkich ważnych dla Ciebie artykułów, zaraz po ich publikacji w tym portalu, pojawią się na twojej facebook’owej osi czasu!