Home offc Powietrze und Cisza 2020 4x3Pracując zdalnie, często musimy zmienić swoje przyzwyczajenia, organizację pracy, a nawet nieco przemeblować dom, żeby nasza produktywność pozostała na jak najwyższym poziomie.

 

Za niską efektywność pracy często obwinia się rzeczy, które nas rozpraszają, ale niewiele osób zwraca uwagę na to, jaki wpływ może mieć zbyt wysoka temperatura czy hałas.

Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, jak poprawić jakość powietrza i komfortowo pracować w domowym biurze.

Niezdrowy smog domowy

W powietrzu wewnątrz budynków można wykryć nawet pięciokrotnie więcej zanieczyszczeń niż w powietrzu na zewnątrz. Wpływa to na naszą koncentrację i zdrowie. Przykładowo, wysoki poziom dwutlenku węgla ogranicza nasze zdolności poznawcze i może być powodem bólu głowy, piekących oczu lub nieprzyjemnego uczucia w klatce piersiowej. Dlatego pomieszczenia w domu powinno się często przewietrzać, aby obniżyć poziom CO2.

Wilgotność wpływa na samopoczucie

Wysoka wilgotność w domu może negatywnie odbić się na naszym samopoczuciu, zdrowiu oraz produktywności. Przy dłuższym przebywaniu w środowisku o znacznej zawartości pary wodnej w powietrzu, pojawia się zmęczenie czy senność.

 

zdrowy homeoffice 750 x 499

 

Fot. materiały prasowe Netatmo

 

Aby stworzyć najlepsze możliwe warunki dla domowego biura, wilgotność powinno się monitorować. Dobrym sposobem na obniżenie jej poziomu jest przewietrzenie pomieszczenia lub zastosowanie pochłaniaczy wilgoci. Jeśli natomiast powietrze w pomieszczeniu jest zbyt jest suche, to warto skorzystać z nawilżaczy.

Temperatura w sam raz

Nasze potrzeby związane z ogrzewaniem różnią się w zależności od sytuacji – są inne podczas oglądania filmu pod ciepłym kocem w salonie, a jeszcze inne podczas pracy przy biurku. Wszyscy wiemy, że temperatura wpływa na nasz komfort, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, że może też obniżyć efektywność działania. Badania pokazują, że każdy stopień temperatury powyżej 25°C obniża naszą wydajność pracy o 2%, dlatego jeśli chcemy pozostać zdrowi i produktywni (również w domu), bardzo ważne jest kontrolowanie omawianego parametru. Inteligentne termostaty regularnie monitorują temperaturę w pomieszczeniach, tym samym ograniczając nadmierne ogrzewanie, obniżając rachunki i tworząc zdrowe środowisko wewnątrz domu.

Cisza lasu bez hałasu

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na naszą produktywność jest hałas. Irytujące odgłosy – rozmowy w tle, dzwonienie telefonów lub szum klimatyzacji – mają negatywny wpływ na jakość naszej pracy. Aby wydajnie pracować w domu, powinno wybrać się w miarę możliwości ciche pomieszczenie, z daleka od nieprzyjemnych dźwięków. Jeśli nie jest to możliwe, dobrym rozwiązaniem mogą być słuchawki z aktywnym tłumieniem hałasu, zwykłe zatyczki do uszu lub uzgodnienie z domownikami zasad funkcjonowania w ciągu dnia.
Spędzając dużo czasu w domu, jakość powietrza w pomieszczeniach staje się kluczowa, jeśli chodzi o naszą wydajność i zdolność koncentracji – podkreśla Fred Potter, założyciel firmy Netatmo. – Urządzenia inteligentnego domu, takie jak czujniki jakości powietrza czy stacje pogodowe, skutecznie pomagają w dbaniu o odpowiednie warunki. Dzięki inteligentnym czujnikom użytkownik wie, kiedy należy otworzyć okno lub włączyć nawilżacz powietrza. W efekcie, powietrze jest zdrowsze, a produktywność lepsza.

PATRYCJA MICHALSKA

Praktyczne wiadomości i rady z życia osobistego, rodzinnego, zawodowego i towarzyskiego. Od finansów przez prawo po nowe technologie, Na co dzień i od święta. Poznaj, zastosuj, podziel się swoimi sposobami na zaradność! Kliknij w link, znajdziesz się na naszej stronie Zaradni żyją lepiej na Facebooku; jeśli ją polubisz – wystarczy kliknięcie, znaczek jest u góry tej strony – to od tej chwili zajawki wszystkich ważnych dla Ciebie artykułów, zaraz po ich publikacji w tym portalu, pojawią się na twojej facebook’owej osi czasu!