Czego chc modzi europejczycy Rekordowa ankieta bunt modych przesanie poprzez filmy II Fala 2020 4x3Czy świat jutra będzie lepszy? Czy to kobieta uratuje naszą planetę? Czy ekologia jest tylko dla bogatych? Czy musimy przestać jeść mięso? Jak odnaleźć szczęście w obliczu wyzwań współczesnego świata? Jakie podejście do miłości mają młodzi ludzie? Przeciwko czemu się buntują?

 

Ponad 400 000 Europejczyków, w tym młodzi ludzie z Polski, odpowiedzieli na 132 pytania ankiety internetowej "Time To Question" („Czas na pytania”) przeprowadzonej przez telewizję ARTE, a zespół socjologów przeanalizował ponad 45 milionów odpowiedzi! To największy publiczny sondaż na temat środowiska, jaki kiedykolwiek został przeprowadzony.

W maju tego roku publiczny, europejski kanał kulturalny ARTE zaprosił młodych Europejczyk do wzięcia udziału w ankiecie "Time To Question” na temat przyszłości współczesnego społeczeństwa. Celem sondażu było zrozumienie, jak młodzi ludzie postrzegają kwestie dotyczące środowiska i klimatu, a także przyszłości społeczeństw, gospodarki i demokracji w XXI wieku. Zwieńczeniem projektu jest pięć filmów dokumentalnych młodych reżyserów (poniżej 35 r. ż.) reprezentujących nowe pokolenie i przedstawiających swój punkt widzenia na świat, który zostawiają im spadku ich rodzice.

Bunt młodych

Na całym świecie młodzi ludzie się buntują. Wielu z nich zastanawia się nad przyszłością klimatu, naszej planety i pokojowego współistnienia. Szukają i żądają odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób nowoczesne społeczeństwa i ich liderzy powinni reagować na te wyzwania. Jaką rolę odgrywa nauka? Jakie warunki społeczne i gospodarcze należy stworzyć, aby przyszłym pokoleniom zapewnić świat, w którym warto żyć? Czas na pytania i na zmiany!
Filmy są dostępne w ofercie telewizji ARTE oraz w bezpłatnym serwisie VOD ARTE po polsku https://www.arte.tv/pl/ (z polskimi napisami).

Klimat, rasizm, gender

Cykl rozpoczyna film „A teraz my! Młode pokolenie bije na alarm”, który na podstawie badań przeprowadzonych w Niemczech, Francji i w Polsce pokazuje, jak podejście młodych ludzi do kwestii klimatycznych, zjawiska rasizmu i gender zmienia społeczeństwa Europy. Twórcy „Bitwy stulecia” przez dwa lata śledzili mobilizację młodzieży na rzecz ochrony klimatu i dotarli do młodych działaczy w ich głównych siedzibach: „La base” w Paryżu, „Extinction Rebellion” w Londynie i „Ende Gelände” w Niemczech. „Czy szczęście nas odnajdzie?” to bardzo osobisty film drogi o tym, jak pokolenie ludzi między 25 a 30 rokiem życia próbuje zbudować sobie przyszłość na ruinach odziedziczonych po pokoleniach XX wieku.

 

teraz my TTQ Zdjecie 750 x 421


Fot. materiały prasowe ARTE

 

„Nasze miłości” zabiera nas na podróż przez całą Europę i próbuje rozszyfrować miłosny kod dzisiejszej młodzieży. „70 lat buntu młodzieży” opowiada na podstawie materiałów archiwalnych, jak każda generacja, począwszy od lat 70., wymyślała radykalne i prowokacyjne formy sztuki, by wyrazić swój gniew i odnaleźć własne miejsce w świecie „starych”.
W ramach programów związanych z projektem „Time to Question” ARTE pokaże także specjalne wydanie magazynu „Tracks”. Wyniki sondażu będą rozpowszechnione również w postaci pięciu filmów animowanych „Czas na pytania”. Ich celem jest pokazanie świeżego spojrzenia na podejście Europejczyków do ochrony środowiska.

Filmy w cyklu „TIME TO QUESTION”:

CZAS NA PYTANIA reż. Henry Poulain, Francja, 2020, 5 x 7 min.
Cykl filmów krótkometrażowych „Czas na pytania” przedstawia wyniki sondażu w animowanej formie, odpowiadając na pytania: Czy ochrona środowiska jest dla bogatych? Czy musimy przestać jeść mięso? Czy to kobieta uratuje naszą planetę? Czy kryzys klimatyczny to kryzys demokracji? Czy świat jutra będzie lepszy? Prezentowane są także konkretne dane liczbowe oraz materiały archiwalne i wywiady z respondentami.

A TERAZ MY! MŁODE POKOLENIE BIJE NA ALARM reż. Susanne Erler i Aline Abboud, Niemcy, Polska, Francja, 2020, 90 min.
Młode pokolenie uważa, że jego przyszłość jest zagrożona. Wzbrania się przed stylem życia, który niszczy naszą planetę. Pandemia koronawirusa jeszcze bardziej ujawniła mankamenty i braki zglobalizowanej gospodarki. Czy obecny kryzys może przynieść szansę na zmianę na lepsze?

CZY SZCZĘŚCIE NAS ODNAJDZIE? reż. Marine Guizy, Francja, 2020, 75 min.
Film jest bardzo osobistym spotkaniem z młodymi ludźmi w wieku 20 do 35 lat próbującymi zbudować sobie życie w kompletnie zachwianym świecie. Jak można w takich warunkach być szczęśliwym? W świecie, który praktycznie nie jest wart życia? W poszukiwaniu odpowiedzi młoda reżyserka rozmawia ze swoimi rówieśnikami we Francji i w Belgii o ich marzeniach, obawach i wątpliwościach. Rezultatem spotkań jest obraz kreślący portret generacji, która musi podjąć ważne życiowe decyzje, mimo że nie utożsamia się ze społeczeństwem, w którym żyje.
NASZE MIŁOŚCI reż. Chloé Bruhat i Sascha Quade, Niemcy, Francja, 2020, 75 min.
Jakie podejście do miłości mają ludzie w wieku 18 - 30 lat? Poznajemy między innymi Valentina i Zeldę żyjących w miłosnym trójkącie oraz Valerię i Leo - parę transpłciową. Występują też Remo i Leni, którzy kończą swój związek. Dokument przedstawia bardzo różnych młodych ludzi z Niemiec i Francji, których łączy tęsknota za miłością i byciem kochanym.

70 LAT BUNTU MŁODZIEŻY reż. Aurélien Guégan, Francja, 2020, 2 x 52 min.
Każde pokolenie począwszy od lat 50. aż do dziś, stworzyło swoją własną rewolucję kulturową. W muzyce, literaturze czy filmie młodzi ludzie wyrażali swoje poglądy, buntowali się i zrywali ze „starymi” dogmatami. By zamanifestować swój sprzeciw kilka pokoleń młodzieży tańczyło, krzyczało, było na haju lub uprawiało dziki seks. Co wspólnego mają dawne i dzisiejsze młodzieżowe ruchy?

BITWA STULECIA reż. Adèle Flaux i Alizée Chiappini Francja, Niemcy, 2020, 82 min.
Mają poniżej 35 lat i rzucili wszystko, by poświęcić się jednej sprawie. Jakiej? Uratowaniu świata! Pomiędzy naiwną utopią a prawdziwym zaangażowaniem powstaje masowy ruch o nowym obliczu: radykalne, lecz wolne od przemocy protesty mają zmusić rządzących do realizacji zobowiązań zawartych na światowym szczycie klimatycznym. Film towarzyszy przywódcom francuskiego ruchu, pokazując dwa lata, w czasie których w Europie mieszają się gniew, entuzjazm i uczucie strachu.

TRACKS NIGHT – TIME TO QUESTION, magazyn publicystyczny, Niemcy, 2020, 90 min.
Gospodarzem programu jest Salwa Houmsi, a gośćmi Luisa Neubauer, ikona ruchu „Fridays For Future”, niemiecki raper LGoony oraz angielski raper Che Lingo.

ARTE po polsku to bezpłatny kulturalny serwis VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy ARTE TV: publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego. ARTE po polsku ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej.

SANDRA WOJNAROWSKA