DOCHODY

student 400 x 300Oprócz wynajmu studenckiego lokum, jedną z coraz popularniejszych opcji jest zakup nieruchomości. Czy inwestycja w mieszkanie to dobre rozwiązanie? Czy jest to sposób na budowanie majątku rodzinnego?

Urlop 2020 po koronie 4x3Życie freelancera to wieczny urlop? Często bywa wręcz przeciwnie. Opcją dla zapracowanych wolnych strzelców może być jednak tak zwane workation.

Nowa propozycja dla inwestorw udzia w zysku z apartamentw na wynajem krtkoterminowy 2022 4x3WBA Investments wprowadził do oferty unikalny program inwestycyjny, który pozwala zarabiać na luksusowym apartamencie przy inwestycji już od 60 000 zł. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie na rynku, które pozwala uczestniczyć inwestorom przy niewielkim nakładzie finansowym.

Nowo spoecznociowy carshering Zarabiaj na wynajmie auta z ktrego nie korzystasz 2022 4x3LPosiadanie samochodu jest coraz droższe. Ale jest na to rada! Wynajmując swoje auta, ich właściciele mogą zarobić nawet 65 000 zł rocznie dzięki carsharingowi peer-to-peer.

Obligacie antyinflacyjne ciepe bueczki 2022 4x3Nareszcie zwykły Polak chcący bez ryzyka zainwestować swoje oszczędności ma wybór między lokatą a obligacjami Skarbu Państwa. Nic więc dziwnego, ze w pierwszym miesiącu – czerwcu gdy nowy rodzaj obligacji został udostępniony, Polacy włożyli w nie więcej oszczędności niż przez rok na wszystkie starego typu.

Inwestycje w nieruchomo W Polsce drogo zainwestuj w Chorwacji 2022 4x3Dobrym rozwiązaniem dla Polaków szukających alternatywnych sposobów na zabezpieczenie swoich oszczędności w obecnej sytuacji mogą okazać się inwestycje w nieruchomości zagraniczne.

Wakacje 2022 Nadchodzi sezon na wynajem aut Teraz kady moe na tym zarobi 4x3Nowe technologie, a zwłaszcza aplikacje na komórkę dają nowe możliwości. Teraz w łatwy sposób możesz zarabiać na swoim prywatnym aucie wtedy gdy go nie potrzebujesz dla własnych potrzeb albo potrzebujesz jeszcze bardziej od auta gotówki!

kasa 400 x 300Warunki na rynku finansowym, odczuwalne zarówno dla posiadaczy oszczędności, jak i osób zadłużonych, dynamicznie się zmieniły i wszystko wskazuje na to, że ta tendencja będzie kontynuowana jeszcze przez dłuższy czas.

 

Moda Vinted 2022 4x3Jakie skarby skrywa Twoja szafa? – wiosna to doskonały czas na wietrzenie szaf i kompletowanie nowej garderoby. Vinted podpowiada jak to zrobić, by było modnie, wygodnie i ekologicznie i wskazuje, co będzie modne w nadchodzącym sezonie.

inwestowanie 400 x 300W ubiegłym roku ceny mieszkań na rynku pierwotnym wzrosły o 10 proc. Ceny za metr kwadratowy w niektórych miastach wynoszą ponad 10 tys. zł. Ceny działek inwestycyjnych stale rosną. Czy wobec tego w 2022 r. nadal warto lokować kapitał w nieruchomościach?

Inflacja Kobiety bardziej ni mczyni nie godz si z utrat wartoci oszczdnoci i zaczynaj je inwestowa 2021 4x3Kobiety w większym stopniu niż mężczyźni zauważają rosnącą w Polsce inflację. Niestety, często walczą z nią nieodpowiednimi metodami.

waloryzacja 400 300W 2022 roku inflacja wywinduje emerytury. Wszystko przez wskaźnik waloryzacji rent i emerytur, który będzie znacznie wyższy niż przewidywano.

VVVVV

Pienidze 2021 Polacy siebie nie doceniaj nasza wiedza ekonomiczna nie jest gorsza ni innych Europejczykw 2021 4x3Nie lokujemy pieniędzy, bo przy tych stopach i poziomie inflacji jest to nieopłacalne, co oczywiste jest dla każdego. A nie inwestujemy, bo uważamy, że mamy zbyt małą wiedzę, by to robić, Czy słusznie?

Sposb na biznesGdy myślisz o rękodziele, widzisz babcię dziergającą skarpety? To już przeszłość. Dzisiejsze rękodzielniczki to prawdziwe kobiety rakiety.

Nie tylko w nowoczesny sposób realizują swoją pasję, ale też z odwagą zamieniają ją w dodatkowe źródło dochodu, a nawet prosperujący biznes. Dzieli je wiek, doświadczenie życiowe i przyzwyczajenie do nowych technologii, łączy – pasja do rękodzieła.

Inflacja 2021 zjada lokaty Co zrobi z oszczdnociami 4x3Utrwalająca się inflacja na wysokich poziomach, rekordowo ujemne realne stopy procentowe, takiej sytuacji nie było od dekady. W efekcie Polacy zaczęli odwracać się od obecnie nieopłacalnych lokat.

Nowe usugi 2021 Ile mona zarobi na wynajmie wasnego auta 4x3Czy wynajem własnego samochodu się opłaca? Jak szybko zwraca się inwestycja i na jaki przychód roczny można liczyć?

Odwrcona hipoteka Coraz wicej seniorw poznaje potencja tkwicy we wasnej nieruchomoci 2021 4x3Jeśli przyjmiemy, że 20 proc. seniorów nie ma komu zostawić mieszkania lub jeszcze nie wie kto będzie je dziedziczył, to i tak odsetek osób potencjalnie zainteresowanych hipoteką odwróconą będzie duży. Z danych GUS wynika bowiem, że w tej chwili żyje w Polsce blisko 10 mln. seniorów.

rynek pracy 2021 jak humanista staje sie programista za darmo i z gwarancja pracy 4x3Kiedy pasja równa się praca: ruszył nabór uczestników drugiej edycji Akademii Motorola Solutions. Za siedem miesięcy możesz mieć zawód i pracę z gwarancją dobrego zajęcia aż do emerytury.

Hipoteka odwrcona 2021 Seniorzy coraz bardziej s zainteresowani rentami doywotnimi 2021 4x3Z roku na rok seniorzy są coraz bardziej zainteresowani rentami dożywotnimi. W ubiegłym roku zawarli ponad 13 tys. umów. Rosnąca liczba to efekt coraz niższych emerytur i brak na rynku klasycznego produktu w postaci odwróconej hipoteki.

Crowdfunding 2021 Docz do biznesu kosmetycznego wsptworzonego przez aktork Weronik Rosati 2021 4x3Spółka Lajuu, oferująca wysokiej jakości kosmetyki współtworzone z Weroniką Rosati, ropoczęła kampanię crowdfundingową. Celem jest pozyskanie blisko 1 mln zł na rozwój i promocję marki, wdrożenie kolejnych produktów oraz ekspansję na rynek amerykański.

Oszczdzanie 2021 Lokaty bankowe nadal id na dno Gdzie Polacy szukaj alternatyw 4x3Kolejne spadki popularności lokat bankowych nie powinny zaskakiwać, jednak w dobie tak skrajnie niesprzyjających warunków dla klientów indywidualnych, ostatnie raporty Narodowego Banku Polskiego wróżą jeszcze większy eksodus w stronę alternatywnych instrumentów przechowywania kapitału.

Inwestowanie 2021 Pienidze akcje zoto co teraz warto mie w portfelu inwestycyjnymNajchętniej dbają o zainwestowanie wolnych środków osoby młode, a wybierane najczęściej przez nie instrumenty to akcje oraz nieruchomości. Czym jeszcze warto zapełnić portfel?

 

Inwestycje 2021 Crowdfunding moesz zarobi polskich zegarkach premium 4x3Balticus SA – producent unikatowych czasomierzy premium z Pomorza ¬ zwróci się do inwestorów społecznościowych po 2,2 mln zł. Środki zostaną przeznaczone m.in. na rozbudowę portfolio produktów, zwiększeniu mocy produkcyjnych oraz zbudowanie rozpoznawalności w sektorze marek premium. Balticus jest też zaangażowany we wspieranie sportu, a ambasadorem polskiej marki jest Kamil Grosicki.

Skorzystaj z oferty crowdfundingowej i zosta producentem whisky w Tenczynskiej Okovicie 2021 4x3Rzemieślnicze piwo, woda i wino to produkty strategiczne Grupy Manufaktury Piwa Wódki i Wina. Szuka ona inwestorów - najpierw poprzez crowdfunding a potem poprzez Giełdę Papierów Wartościowych.

Pienidze w niepewnych czasach Lepiej inwestowa czy mie przy sobie gotwk 2021 4x3Czy oprocentowanie lokat bankowych pójdzie w górę? Na jakie fundusze inwestycyjne postawić? Kupować złoto? Czy bitcoin przekroczy wszelkie granice? Co z gotówką – warto ją posiadać, a może nie?

Budet domowy 2021 W co szstym domu spory o pienidze s na porzdku dziennym 4x3Główne powody to nieliczenie się ze zdaniem partnera, rozrzutność i zbyt niskie dochody. Ale nieporozumienia to nie wszystko, co trzecia osoba zanim przystąpi do rozmowy sprawdza po kryjomu finanse i wydatki partnera.

Niech wiat pozna twoje piwo Niezwyka szansa dla amatorw piwowarw 2021 4x3Warzysz piwo w domu? Zgłoś swoją wyjątkową recepturę do konkursu browaru PINTA i „Niech świat pozna Twoje piwo”! Zwycięskie receptury w każdej z czterech kategorii zostaną uwarzone przez Browar PINTA a wszystkie cztery piwa dostępne będą w sklepach Lidl w całej Polsce - pierwsze już na majówkę 2021! Dodatkowo autorzy trzech najlepszych piw z każdej kategorii otrzymają atrakcyjne nagrody od Browaru PINTA.

dziadek i babcia dugi 2020 4x3Bank Pocztowy wprowadził nową ofertę promocyjną - kredyt dedykowany emerytom. Kredyt przeznaczony jest dla klientów indywidualnych, których jedynym źródłem dochodu jest emerytura. Finansowanie jest dostępne w placówkach Banku Pocztowego i Poczty Polskiej, jednak prośbę o kontakt w sprawie oferty można przekazać także listonoszom.

Oszczdzanie 2021 Zaczyna si rok wielu szans od akcji po srebro i nieruchomoci a ryzyko jest tylko jedno 4x3Najszersze pole do popisu dla inwestorów nie stroniących od ryzyka stwarzają giełdy papierów wartościowych. Akcje tam notowane są przepustką do udziału w zyskach firm działających we wszelkich możliwych segmentach gospodarczych rynków. Ale można też inwestować bezpośrednio w surowce czy nieruchomości.

Portwel Polaka Badanie koronawirus stracilimy wicej ni Niemcy Czesi Wosi 2020 II Fala 4x3Niemal dwóch na trzech Polaków uważa, że ma obecnie tyle samo lub więcej pieniędzy, niż przed pandemią. Może to dziwić, bo Czesi czy Niemcy stracili przez koronawirusa mniej a uważają, że bardzo zbiednieli.

dm nowoczesny z ogrodem 2020 4x3100-200 tysięcy nowych instalacji fotowoltaicznych rocznie - w rok na dachach polskich domów przybyło więcej paneli słonecznych niż wcześniej przez kilkanaście lat. Tajemnica jest prosta: nareszcie państwo wspiera prosumentów!

Kryzys karty płatności 2020 4x3 Niskie stopy procentowe i symboliczne oprocentowanie lokat sprawiają, że osoby posiadające nadwyżki są skłonne bardziej do ryzyka w inwestowaniu. Na przykładzie klientów Alior Banku widać ożywione zainteresowanie inwestowaniem w akcje czy waluty.

szkoła 400 x 300Bon turystyczny 500 plus wszedł na tyle szybko, że w sierpniu z takiej formy dopłaty do letniego wypoczynku skorzystało ponad milion dzieci. Choć ważność bony znacznie wykracza poza wakacje, a nawet poza 2020 rok, rodzice, którzy dobierają świadczenie chcą je wydatkować jak najszybciej.

Ryan Air na niebie 4x3Praca sezonowa to wciąż pożądane zajęcie, zwłaszcza w obliczu rosnącego bezrobocia w związku z epidemią koronawirusa. Jednocześnie znalezienie obecnie pracy sezonowej graniczy z cudem. Zwłaszcza takiej, która będzie odpowiadała wymaganiom pracowników - blisko domu, w odpowiedniej branży, za 20 zł netto/h.

Zoto cena 2020 4x3Stała się rzecz oczekiwana przez analityków: ceny złota przebiły dotychczasowe rekordy z 2011 roku i powoli zbliżają się do magicznego pułapu 2 tys. USD za uncję. Czy wciąż warto inwestować w ten szlachetny kruszec?

Senirom brakuje 1k 2020 4x3Polscy emeryci są realistami i nie marzą o życiu w luksusie. Większość, bo ponad 60 proc. z nich oświadcza, że wystarczyłoby im mniej niż 1000 zł miesięcznie ekstra. Na kwotę powyżej 1 500 zł wskazało tylko 18 proc. ankietowanych.

uczen 400 x 300Badania pokazują, że co dziesiąty student łączący naukę z pracą stracił źródło dochodu wskutek pandemii. Gdzie mogą oni szukać wsparcia?

Korona 2020 Po co idziemy do banku 4x3Niedawne decyzje Rady Polityki Pieniężnej dotyczące obniżenia stopy referencyjnej NBP do poziomu 0,50 proc., a wraz z nią pozostałych stóp procentowych, znacząco wpłynęła na wysokość oprocentowania lokat oferowanych przez banki działające w Polsce.

powrt do biurowej pracy 2020 4x3Teoretycznie pracując zdalnie powinniśmy mieć więcej czasu wolnego. W praktyce, może się okazać, że nie wszyscy potrafią przestawić się na ten tryb i granica między życiem prywatnym a zawodowym zaczyna się zacierać. Wtedy wśród pracowników pojawia się tęsknota za dobrze znaną przestrzenią biurową.

Dzie ziemi 2020 4x3Światowy Dzień Ziemi to świetna okazja, aby zmienić podejście i pomóc uratować planetę. Zwolennicy zero waste wołają: mniej kupuj, bierz od innych używane, sam swoje innym przekazuj!

herbata 400 x 300Praca zdalna okazuje się być wielkim wyzwaniem! Pracownicy samokrytycznie przyznają się do mniejszej efektywności pracy w domu niż w siedzibie firmy. Co prawda niemal 20 proc. uważa, że zdalnie pracuje efektywniej, ale osób przyznających się do gorszych rezultatów swojej działalności zdalnie jest więcej.

Praca puste portfele 2020 4x3Pandemia koronawirusa w co dziesiątym Polaku budzi większy lęk o finanse niż o zdrowie, a niemal połowa osób kłopotów z budżetem domowym obawia się nie mniej niż zdrowotnych.

porzucone hulajnogi 400 x 30059 proc. Polaków obawia się, że z powodu epidemii koronawirusa ich wynagrodzenie ulegnie zmniejszeniu, podczas gdy utraty pracy lęka się 38 proc. Może to dlatego, że przez ostatni czas ze znalezieniem jakiejś pracy nie było żadnego problemu, szukać trzeba było jedynie zajęcia odpowiadającego naszym oczekiwaniom pod względem zarobków i warunków pracy.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje na czas opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły z powodu COVID-19.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy:

 - opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia,

 - są objęci ubezpieczeniem chorobowym (np. pracownikom, zleceniobiorcom, przedsiębiorcom).

POBIERZ: Wzór oświadczenia o sprawowaniu opieki nad dzieckiem do lat 8

źródło: zus.pl

pieniądze inwestowanie 400 x 300Inwestycja w złoto jest rozwiązaniem, które w XXI wieku przyniosło jedne z najwyższych stóp zwrotu. W ostatnim roku wartość tego kruszcu wzrosła o 18 proc. i choć jego wycena rośnie, to nie jest jeszcze na historycznych szczytach.

dywidenda 400 x 300Mimo iż liczba spółek dywidendowych w 2019 roku zmalała, to wypłaty dywidend były hojniejsze niż kilka lat temu. Spółki z indeksu WIG wypłaciły łącznie niemal 24 mld zł w dywidendach, co oznacza wzrost o 3 mld zł więcej niż rok wcześniej. Wśród spółek z indeksu WIG20 za niemal 3/4 wszystkich wypłaconych dywidend odpowiadają spółki z udziałem Skarbu Państwa.

 

mieszkania2 400 x 300Skrócił się szacunkowy czas oszczędzania na mieszkanie przez Polaków z różnych grup zawodowych. Wyniki dotyczące większości pracowników, nadal nie wyglądają jednak dobrze. Zdumiewające, że osoby utrzymywane z publicznych pieniędzy wyprzedzają specjalistów, natomiast w samym ogonie są pracownicy usług.

kasy tesco 400 x 300Spokojnie, to tylko przypominajka bez konsekwencji o charakterze powszechnym. jednak mało kto pamięta, że punkty zbierane przy zakupach mają swoją ważność jak produkty spożywcze. na szczęście długą, bo aż trzyletnią. Ale czas płynie niepostrzeżenie i pora zrobić remanent.

mieszkania 400 x 300Co roku tysiące lokali, domów oraz działek budowlanych są przekazywane w ramach darowizny. Między najbliższymi krewnymi to operacja prosta i zazwyczaj zwolniona z podatku. Jednak gdy pokrewieństwo dalsze lub jego brak, swój udział w transakcji chce mieć także fiskus.

waciwy kierunek studia 4x3Czy wybór zagranicznych studiów może mieć wpływ na wynagrodzenie w przyszłości? Pytanie z kategorii, dla której odpowied wydaje się oczywista. Najwyższe zarobki gwarantują kierunki: matematyka, fizyka, informatyka oraz biznes i ekonomia. Absolwenci tych kierunków na prestiżowych uczelniach mogą zarabiać nawet dwa razy więcej niż absolwenci tych samych kierunków na przeciętnym uniwersytecie.

Zakupy na swieta sodexo 400 x 300Święta to czas pełen radości i spotkań w gronie rodziny oraz bliskich. Jednak przygotowania do Wigilii to także wydatki, które z roku na rok są coraz wyższe. Według prognoz Deloitte w 2019 roku Polacy na organizację świąt oraz zakup prezentów wydadzą średnio 1 521 zł, czyli aż 350 zł więcej niż w ubiegłym roku. To może stanowić spore obciążenie domowego budżetu. Z tego powodu mile widziane może być wszelkie finansowe wsparcie ze strony pracodawcy, np. w formie karty przedpłaconej.

emeryci 400 x 300Większość Polaków (61 proc.) nie ma zaufania do obecnego systemu emerytalnego w Polsce i prawie tyle samo (63 proc.) nie oszczędza, ani nie inwestuje samodzielnie, by mieć wyższą emeryturę. 59 proc. badanych zdaje sobie sprawę, że ich emerytura będzie niższa niż ostatnie zarobki, ale co dziesiąty (10 proc.) sądzi, że jego emerytura będzie wyższa, a 27 proc. tego nie wie.

Molo orowo 4x3Inwestowanie w nieruchomości od wielu lat kojarzy się ze sprawdzonym i opłacalnym sposobem na ulokowanie kapitału, który nie tylko chcemy w ten sposób zabezpieczyć, ale i pomnożyć. Dlatego zyskuje coraz więcej aktywnych uczestników. Także spośród osób, które do niedawna nawet dziesiątki tysięcy złotych trzymały na lokatach bankowych albo powierzały oszustom z głośnych piramid finansowych.

dogoorynogami 4x3Niemal 60 proc. seniorów chciałoby pracować o pięć lat dłużej, gdyby dzięki temu ich świadczenia emerytalne były o 20 proc. wyższe. Nie tylko starsi Polacy mają świadomość, że pieniądze na emerytury kurczą się bo społeczeństwa się starzeją. W związku z tym znów pojawia się zainteresowanie odwróconą hipoteką jako sposobem na podreperowanie emeryckich budżetów.

d mural reklamowy 4x3Wspólnota mieszkaniowa ma wiele możliwości, które pozwalają na dodatkowe zarobki. Nie każdy członek wspólnoty mieszkaniowej wie, że oprócz ponoszenia kosztów związanych z utrzymaniem budynku mieszkalnego, istnieją także sposoby na zarabianie na częściach wspólnych nieruchomości – od lokali usługowo-handlowych, ściany, elewację czy dach.

Nie sprawdzamy przeleww od pracodawcy 4x3Aż 27 proc. Polaków nie zorientowałoby się gdyby pensja, która wpłynęła na ich konto, różniła się od kwoty zawartej w umowie. Co szósty zatrudniony przyznaje też, że nie sprawdza wpłat od pracodawców. Fakt nie jest to łatwe: obowiązkowe składki ZUS, zaliczka na PIT, czasami zasiłek chorobowy, a teraz jeszcze dojdą wpłaty na PPK. Polacy są również konserwatywni w kwestii nowych standardów płatności wynagrodzenia.

31 Padziernik 4x3W powszechnej opinii ukuło się przekonanie, że jesteśmy mistrzami w wydawaniu pieniędzy oraz że zdecydowanie chętniej żyjemy na kredyt niż oszczędzamy. 31 października to święto dwóch skrajności - to nie tylko Dzień Oszczędzania, ale też Dzień Rozrzutności. Które z tych świąt jest bliższe Polakom?

skarbonkaTylko 15 proc. rodziców otrzymujących 500+ faktycznie odkłada pieniądze z myślą o przyszłości dziecka. I nie wynika to tylko z uwarunkowań materialnych - braku pieniędzy na zrealizowanie nawet pilniejszych, bieżących potrzeb, ale po prostu z braku nawyku oszczędzania. Najwyższy czas, by to zmienić.

zlotoDo światowej paniki fiskalnej, może w nadchodzących miesiącach dołączyć osłabienie dolara. Pomimo ryzyka recesji, połączenie tych czynników zapewni wsparcie metalom - przemysłowym, a w szczególności szlachetnym - a także kluczowym amerykańskim produktom rolnym, których konkurowanie z producentami z pozostałych regionów jest uzależnione od słabego dolara.

Zmiana pac 2019 4x3Wzrost cen, zwolnienie części pracowników oraz zatrudnianie „na czarno” to trzy najbardziej prawdopodobne skutki skokowego podniesienia pensji minimalnej wskazywane przez Polaków.

portfelInflacja we wrześniu trochę przyhamowała, ale spadek wartości pieniądza o 2,6 proc. w skali roku to wciąż dużo i trudno liczyć, że zniweluje ją oprocentowanie w banku - najbezpieczniejszego sposobu trzymania wolnych środków. Może więc obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa, produkt obarczony równie niskim ryzykiem jak lokata? Co minister finansów oferuje oszczędzającym w październiku?

ludzieW najnowszej odsłonie promocji marki Lidla biorą udział pracownicy wyłonieni w castingu, a ich historie pokazują różnorodność firmy, możliwości łączenia pasji i pracy oraz rozwoju. Kampania wspiera szeroko zakrojoną rekrutację na stanowiska we wszystkich obszarach firmy. W sumie firma zamierza zatrudnić blisko tysiąc osób.

emerytura waloryzacjaPrawie 850 tys. osób pracuje w więcej niż jednym miejscu. Wynikające z tego przemęczenie może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, jak schorzenia kardiologiczne, neurologiczne czy wady postawy. Grupowe ubezpieczenia zdrowotne pozawalają zapewnić pracownikom szybki dostęp do odpowiedniej profilaktyki w ramach medycyny pracy.

karta2Mowa oczywiście o stopach procentowych Narodowego Banku Polskiego (NBP), które dla polskiego waluty - PLN, ustanawia Rada Polityki Pieniężnej (RPP). Ta, choć zmieniają się składy osobowe, od 5 marca 2015 r. trwa w okopach, ani nie podwyższając ich ani nie obniżając. Dzięki temu mamy nie notowany w historii III RP okres stabilizacji walutowej, który trwa - jak łatwo policzyć - już 4,5 roku.

gieldaRynek sztuki przeżywa obecnie swoją szczytową formę, jest to więc najlepszy moment, by się nim zainteresować. Tym bardziej, że nie zapowiada się, by tendencje te miały się zmienić, a wręcz przeciwnie – najprawdopodobniej z roku na rok będą systematycznie rosnąć. Korzystając z pomocy doświadczonych doradców, którzy pomogą uniknąć błędnych decyzji, można dokonać naprawdę intratnych inwestycji. Pozostaje postawić sobie pytanie: kto będzie najpopularniejszym artystą młodego pokolenia i czyje dzieła najbardziej zyskają na wartości?

pln2Płaca minimalna od 1 stycznia wyniesie ostatecznie nie 2 450 zł, ale 2 600 zł zdecydował rząd we wtorek 10 września. W 2020 r. minimalne wynagrodzenie będzie stanowić 49,7 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

komputerPolskim firmom, zwłaszcza małym coraz trudniej jest utrzymać w pracy specjalistów z zakresu IT. Niemal podwojenie ofert pracy sprawiło, że nad zmianą pracodawcy zastanawia się już co dziesiąty informatyk. Rynek wciąż też odczuwa chroniczny brak programistów. To dobrze rokuje wszystkim, którzy edukują się w tym kierunku, bo mogą być pewni, że dobrej i wysokopłatnej pracy dla nich nie zabraknie.

podatkiW ramach wiosennych porządków warto też przewietrzyć nasze domowe finanse. Może uda się zaoszczędzić – jeśli nawet nie na cały urlop, to przynajmniej na parę dodatkowych atrakcji? Na początek prześledźmy obsługę rachunku bankowego; ile płacimy za konto osobiste w naszym banku i czy przypadkiem nie warto przenieść środków do innego, który zaoferuje nam lepsze warunki.

rodzina1W ramach tak zwanej piątki Kaczyńskiego zmienione zostaną zasady przyznawania świadczeń z programu Rodzina 500+. Pieniądze z tego programu mają dostawać rodzice także na jedyne lub pierwsze dziecko – niezależnie od uzyskiwanych dochodów. Ujmując rzecz najkrócej, 500+ będzie przysługiwało na każde dziecko.

zdrowieNa liście frustracji, za niskimi zarobkami (40 proc.) wymieniane jest zbyt słabe zdrowie (23 proc.) wydatki na leki i leczenie (22 proc.) i wygląd (11 proc.). Spojrzenie w lustro psuje humor nieco bardziej niż miejsce zamieszkania, partner, wielkość mieszkania, a także nieciekawa praca, które znalazły się na dalszych miejscach. Na ostatniej pozycji listy frustracji znalazło się wykształcenie, które jakby nie było też ma wpływ na zarobki, ale dla badanych nie jest ono przyczyną życiowych frustracji.

dzieckoRządowy program Rodzina 500+ gwarantujący wypłatę świadczeń na dzieci niemal od samego początku jest modyfikowany pod kątem „uszczelniania systemu”. Kolejną ku temu okazją będzie nowa tura składania wniosków o 500+ w najbliższe wakacje. Kto więc z dużym prawdopodobieństwem straci 500+ na swoje dzieci?

odsetkiNajbardziej mobilną zawodowo grupą są młodzi pracownicy, co może wynikać z faktu, iż wiele instytucji, również w sektorze publicznym, oferuje stosunkowo niewysokie wynagrodzenia dla osób wchodzących do na rynek - wynika z realizowanego przez Randstad od ponad ośmiu lat najnowszego Monitora Rynku Pracy. - W przypadku pracowników o niedługim stażu decyzja o zmianie pracodawcy czy stanowiska, o ile łączy się z nawet niewielką podwyżką jest stosunkowo łatwa, również dlatego, że ryzyko obniżenia wynagrodzenia i pogorszenia sytuacji zawodowej jest niewielkie - komentuje Monika Fedorczuk, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

skarbonkaOd listopada 2018 r. rekordowym zainteresowaniem wśród oszczędzających cieszą się oszczędnościowe obligacje Skarbu Państwa – czteroletnie. To nowość, bo choć obligacje takie są w ofercie Ministerstwa Finansów od lat, zainteresowanie nimi było znikome, natomiast rekordy popularności biły obligacje krótkoterminowe: najpierw dwuletnie, a ostatnio także trzymiesięczne. Co się stało?

nauczycielMinimalne wynagrodzenie za pracę wzrasta od 1 stycznia 2019 r, aż prawie o 8 proc., podobnie jak minimalna stawka godzinowa; wyniesie 2 250 zł wzrośnie o 150 zł (z 2 100 zł w 2018 r.), a stawka godzinowa o 1 zł brutto i od nowego roku będzie wynosić 14,70 zł. To dobra wiadomość nie tylko dla najniżej zarabiających, bo według najróżniejszych przepisów, które odwołują się do minimalnego wynagrodzenia za pracę, wzrosną różne świadczenia, które dotyczą nawet najbogatszych. Jedna, ale za to potężna grupa pracowników nie odczuwa satysfakcji, a wręcz czuje się oszukana – to pracownicy budżetówki o dużym stażu.

od firmyW ciemno można założyć, że w kosztu prezentowym od firmy znajdą się słodczy oraz kawa i herbata. czasami także wino. Trafiają się także inne artykuły spożywcze. A co jeszcze? Pracodawcy w okresie świątecznym często decydują się na przyznanie pracownikom benefitów w postaci upominków, dodatkowego dnia wolnego czy zaproszenia na wigilijne spotkanie. Serwis Oferteo.pl sprawdził, co najczęściej można znaleźć w koszu prezentowym od firmy oraz dla kogo organizowane są firmowe spotkania.

gpwOsoby pomnażające swoje oszczędności na warszawskiej Giełdzie papierów Wartościowych, zwłaszcza tzw. drobni ciułacze, dostaną od Giełdy prezent na Gwiazdkę! Głównie z myślą o nich GPW zacznie publikację nowych indeksów giełdowych z tzw. grupy indeksów dywidend. Ułatwią one inwestowanie szczególnie tym, którzy kupując akcje lub pochodne instrumenty finansowe kierują się przede wszystkim przesłanką wypłaty lub nie dywidendy przez spółkę notowaną na giełdzie. W dłuższym terminie bowiem to właśnie część wypracowanego przez spółkę zysku, trafiającego do portfela posiadacza akcji, decyduje o poziomie rentowności przedsięwzięcia.

wykres obligacjeOsoby nie akceptujące ryzyka przy pomnażaniu oszczędności wciąż mają w Polsce alternatywę: lokata w banku lub obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa. Te drugie dają nieco więcej zysków niż odsetki bankowe, ale – przynajmniej do niedawna – zniechęcały oszczędzających długą perspektywą lokowania. Obligacjami o najkrótszym okresie inwestowania były dwulatki – dopiero po upływie 24. Miesięcy można więc było odzyskać zainwestowały w obligacje kapitał bez utraty spodziewanych korzyści.

wykres zyskWygląda na to, że pozytywne wydarzenia na rynku długu wygenerowały tzw. „rajd św. Mikołaja” na polskich obligacjach. Zjawisko dobrze znane inwestującym w akcje i inne instrumenty finansowe na giełdach papierów wartościowych polega na tym, że w ostatnim miesiącu roku gracze rynkowi mocno się aktywizują: jedni sprzedają część aktywów chociażby ze względów fiskalnych, inni kupują akcje licząc na jeszcze wyższe wzrosty ich kursów. Słowem – dzieje się. A nowością rajdu świętego Mikołaja AD 2018 jest zapędzenie się świętego także w zapominane często rejony świata obligacji.

gieldaCoraz większe grono analityków, w tym prawdziwych finansowych guru, ostrzega przed nadchodzącym kryzysem finansowym, porównywalnym z poprzednim, gdy to upadek amerykańskiego banku inwestycyjnego Lehman Brothers zapoczątkował lawinę, wskutek której miliony ludzi na całym świecie potraciły fortunę. Czy tak będzie i teraz? Kiedy to się zacznie? Naprawdę jest nieuchronne? Takie pytania padają coraz częściej.

odsetkiJeszcze długo oprocentowanie lokat w bankach działających w Polsce będzie na poziomie z trudem nadążającym za inflacją. A nawet, w co może niektórym trudno będzie uwierzyć, trzeba liczyć się z tym, że oprocentowanie lokat będzie jeszcze niższe. Utrzymujące się od prawie już czterech lat rekordowe w historii Polski stopy procentowe dla złotego wcale niskimi nie są. W Niemczech, nie mówiąc już o Szwajcarii, oszczędzający stopę 2,5 proc. uznaliby za dar z niebios.

zlotoGdy na tradycyjnych giełdach, na których handluje się akcjami, obligacjami oraz innymi instrumentami finansowymi rządzą byki – dla mnie wtajemniczonych: kursy idą w górę – i dzieje się to w dłuższej perspektywie, nowinki inwestycyjne – za jakie uchodzą wciąż surowce, w tym zwłaszcza złoto – cieszą się mniejszym zainteresowaniem. A w konsekwencji, trudniej na nich zarobić. Sytuacja jednak odwraca się o 180 stopni gdy władzę na giełdach przejmują niedźwiedzie – kursy spadają. Albo gdy na parkietach gości nerwowość. Po dwóch latach stabilizacji tak właśnie może być w nadchodzących miesiącach. Można więc będzie znów na złocie dobrze zarobić?

ekoinwestycjeWydatki firm na ekologię muszą nieuchronnie rosnąć. I to nie tylko ze względu na modę, przyjmowane oficjalnie przez państwa i korporacje strategie gospodarcze oparte o zrównoważonym rozwoju. Dlatego prognozy zarabiania na ekologii są coraz lepsze. Nie trzeba zresztą mieć fortuny, by zainwestować w ten biznes, a może to być doskonała alternatywa dla lokat, które już raczej nigdy nie dadzą godziwych zysków.

Jak to działa, można zaobserwować na przykładzie najnowszego produktu inwestycyjnego dla tzw. drobnych ciułaczy, który właśnie pojawił się na rynku – „Ekozysk” banku Credit Agricol.

Produkt ten ma formę… ubezpieczenia na życie i dożycie! Pozwala jednak inwestować, łącząc tę funkcję z ochroną ubezpieczeniową dzięki opcji inwestycyjnej. Minimalna kwota wpłaty wynosi 3 tys. zł, maksymalna 1,02 mln zł.