Drukuj

Pienidze w niepewnych czasach Lepiej inwestowa czy mie przy sobie gotwk 2021 4x3Czy oprocentowanie lokat bankowych pójdzie w górę? Na jakie fundusze inwestycyjne postawić? Kupować złoto? Czy bitcoin przekroczy wszelkie granice? Co z gotówką – warto ją posiadać, a może nie?

 

Podobne pytania zadają sobie obecnie wszyscy inwestorzy. Ekspert firmy Tavex wyjaśnia wątpliwości.

Inwestycyjne rozterki

Jak pokazują badania firmy Tavex, Polska to kraj inwestorów lokatowych. Prawie 37% respondentów postawiło na ten rodzaj aktywa. Co ciekawe, wiele osób nadal w nic nie inwestuje – prawie trzy czwarte badanych nie pomnaża zaoszczędzonych pieniędzy. Jednak przez dość intensywne zmiany zachodzące na rynkach finansowych może to się zmienić.
Trzymając środki finansowe na koncie oszczędnościowym lub lokacie, nie tylko nie zarabiają, ale wręcz tracą na wartości z powodu inflacji i dodatkowych opłat narzucanych przez banki – wskazuje Aleksander Pawlak, Prezes Zarządu Tavex.
Polacy inwestują – oprócz lokat – w akcje na giełdzie (24,9%) i nieruchomości (22,3%). Co ciekawe, sporo osób zdecydowało się w 2020 roku postawić na złoto – prawie 15%.
Coraz częściej dostrzegamy potrzebę dywersyfikacji portfela. Nie wybieramy tylko jednego aktywa. Do swojego inwestycyjnego portfolio staramy się wprowadzać różnorodność – posiadać kapitał ulokowany w lokatach, nieruchomościach, złocie, kryptowalutach, a także gotówce – wskazuje Aleksander Pawlak, Prezes Zarządu Tavex.

Przywiązanie do gotówki

Gotówka w czasach pandemii jest istotnym elementem stabilizacji infrastruktury finansowej państwa. Opinie na temat potrzeby jej obrotu w gospodarce znajdują swoje potwierdzenie w stosunku Polaków do pomysłu jej likwidacji. Ponad połowa z nas uważa, że jest to rozwiązanie niekorzystne (59%), natomiast przeciwnego zdania jest 17%, według których gospodarka powinna postawić na obrót bezgotówkowy – wynika z badania Tavex zrealizowanego przez firmę SW Research.

 

Tavex czy nadal placimy gotowka 04.02.2021 750

 

Fot. materiały prasowe Tavex

 

Co ciekawe, większość (81%) ankietowanych deklaruje, że na co dzień nosi gotówkę w swoich portfelach. Co więcej, ponad dwie trzecie wskazuje, że jest ona potrzebna gospodarce. Przeciwnego zdania jest jedynie 13% ankietowanych.

Odruchy dla bezpieczeństwa

Nierzadko chcąc się zabezpieczyć przed kryzysem gospodarczym odruchowo wypłacamy gotówkę, co jest historycznie uzasadnione, ponieważ już kilkukrotnie mogliśmy obserwować upadki dużych banków np. w Stanach Zjednoczonych. Co więcej, gotówka daje nam również poczucie swobody. W sytuacji awarii banków lub bankomatów nie zostajemy bez środków płatniczych. Gwarantuje nam ona pełną suwerenność, a także ochronę przed coraz powszechniejszymi ujemnymi stopami procentowymi. Daje poczucie bezpieczeństwa.
Gotówkę w Polsce noszą praktycznie wszyscy. Potwierdza to nasze badanie przeprowadzone na różnych grupach wiekowych. Młode osoby (do 24 r.ż.) potwierdzają, że posiadają w swoich portfelach gotówkę – blisko 90% wskazań. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku pozostałych ankietowanych grup – osoby w wieku 25-34 lat – 89,4%, 35-49 – 88,5% oraz powyżej 50 r.ż. – 92,7% – podkreśla Aleksander Pawlak, Prezes Zarządu Tavex.
Zdaniem niemal jednej trzeciej respondentów płatność gotówką jest zawsze bezpieczna. 46% badanych uważa, że taka forma płatności jest bezpieczna tylko przy małych kwotach, a 15% respondentów nie uznaje płacenia gotówką za bezpieczne, przy czym zwraca uwagę na to, że inne metody wiążą się z większym zagrożeniem.

PATRYCJA MICHALSKA