Sposb na biznesGdy myślisz o rękodziele, widzisz babcię dziergającą skarpety? To już przeszłość. Dzisiejsze rękodzielniczki to prawdziwe kobiety rakiety.

Nie tylko w nowoczesny sposób realizują swoją pasję, ale też z odwagą zamieniają ją w dodatkowe źródło dochodu, a nawet prosperujący biznes. Dzieli je wiek, doświadczenie życiowe i przyzwyczajenie do nowych technologii, łączy – pasja do rękodzieła.

 

„Spełniać największe marzenia”

Kroczyła jasną i przewidywalną drogą: prymuska w szkole, wymarzone od dziecka studia architektoniczne, praca architekta. Wreszcie nadszedł moment triumfu – własna pracownia. Wydawać by się mogło, że ukoronowanie wszystkich trudów i moment, gdy można na chwilę spocząć na laurach. Jednak szybko się przekonała, że macierzyństwo i bieganie po budowach nie idą w parze. Gdy postanowiła zostać w domu z dziećmi, ta kreatywna i przedsiębiorcza część szybko dały o sobie znać. Tak wróciła do pasji z dzieciństwa – rękodzieła, które z jednej strony stało się sposobem na spędzanie czasu z dziećmi, z drugiej – z przyjaciółkami, które zmęczone biurową pracą chciały odetchnąć przy dzierganiu. Wtedy zrodził się pomysł na spotkania przy rękodziele.

 

Oplotki 1
Fot. materiały prasowe - Akademia Rękodzielnika

 

W tej chwili Oplotki to zespół specjalistów od różnych technik rękodzieła. Firma obsługuje klientów indywidualnych dostarczając boxy rękodzielnicze pod drzwi czy udostępniając kursy online z różnych technik rękodzieła, ale także klientów korporacyjnych prowadząc warsztaty rękodzielnicze dla pracowników. Duża część obecnej działalności to również wsparcie innych twórców w rozwoju ich biznesu poprzez półroczny program mentoringowy Akademia Rękodzielnika. Agnieszka najbardziej jest dumna z tego, że udaje się jej godzić rozwijanie firmy z wychowaniem trójki dzieci, pokazując, że możliwe jest życie w zgodzie ze swoimi wartościami.
Agnieszka Gaczkowska, 38 lat

„Marzenia trzeba spełniać teraz”

Od lat mieszka w słonecznej Toskanii i udowadnia, że rękodzieło i świat online nie mają granic. Jej umiejętności dziewiarskie zostały docenione w konkursie organizowanym przez projektantkę Carolinę Ferioli „Zaprojektuj swoją pierwszą kolekcję”. Nawiązała współpracę z producentami niszowych limitowanych włóczek i zaczyna je sprzedawać w Polsce. Nie obawia się technologii czy obecności w sieci. Live na Facebooku, kanał na Youtube, warsztat online – próbuje wszystkiego i skrupulatnie rozwija. Charyzmatyczna osobowość w połączeniu z solidną wiedzą i doświadczeniem branżowym powodują, że zaraża entuzjazmem do rękodzieła.
Ewa Pacini, 56 lat

„Pokazało mi, że można żyć inaczej”

Dziewiarka na etacie. Pracuje w urzędzie i każdego dnia wstaje wcześnie rano, żeby dojechać do pracy. Sztywne godziny pracy, struktura, podział obowiązków sprawiają, że chociaż jest młoda, już czuje się wypalona. Po godzinach szukała wytchnienia w dzierganiu i jak szybko się okazało bardzo skutecznie. Do mistrzostwa opanowała dzierganie sweterków dla czworonożnych pupili. Chociaż jej produkty cieszą się entuzjazmem znajomych, nie jest pewna czy będzie w stanie utrzymać się z rękodzieła. W czasie uczestnictwa w Akademii Rękodzielnika postanowiła, że nie będzie rzucać się na głęboką wodę tylko zakasa rękawy
i spróbuje łączyć pracę na etacie z rozwijaniem własnej marki. Samodzielnie nauczyła się narzędzi internetowych, wydała pierwszego ebooka i małymi krokami dokonuje zmiany.
Eliza Klonowska, 39 lat

„Nic nie muszę. Mogę wszystko”

Odkąd pamięta rękodzieło było dla niej narzędziem do oderwania się z natłoku spraw, chwilą na poukładanie myśli i wyciszenie. Dzisiaj spełniona zawodowo odlicza dni do emerytury, ale nie planuje odpoczywać. Widząc jak rozwija się trend rękodzieła postanowiła dołączyć do Akademii Rękodzielnika i zamienić swoją pasję w dodatkowy zarobek. Robi bransoletki z koralików z szydełkiem i chce nie tylko je sprzedawać, ale również uczyć innych jak samodzielnie wykonać taką ozdobę. Podczas, gdy wiele osób z pokolenia „urodzonych z tabletem w dłoni” opiera się przed wystąpieniem przed kamerą, Ewa przeprowadza kolejny warsztat rękodzieła online. Wie, że skoro nic nie musi, może wszystko. Eksperymentuje w poszukiwaniu swojego idealnego miejsca na rynku przedsiębiorczych rękodzielników. Jej wyczucie, wrażliwość na drugiego człowieka i paleta życiowych doświadczeń, przyciąga na jej warsztaty kolejnych uczestników.
Ewa Dudzic, 58 lat

„Miałam rękodzieło i głowę pełną pomysłów”

Gdy dołączyła do Akademii Rękodzielnika była młodą mamą i pracowała na etacie. Chciała coś zmienić, ale powstrzymywał ją strach. Nagłe zwolnienie z pracy potraktowała jak dar od losu. Skoczyła na głęboką wodę. Chciała robić warsztaty stacjonarne, ale wybuchła pandemia i plany legły w gruzach. Nie poddała się – szybko weszła w świat online i przekonała się, że może jeszcze prężniej rozwinąć swój biznes. W międzyczasie uzyskała certyfikat trenera mentalnego i połączyła naukę szydełkowania z treningiem mentalnym. Za pomocą tradycyjnego narzędzia uczy uczestników cierpliwości, wytrzymałości, realizowania celów
i obserwowania siebie w procesie. Testuje nowe rozwiązania i z otwartością przyjmuje kolejne wyzwania.
Monika Melkowska, 43 lata

 

Oplotki 2

Fot. materiały prasowe - Akademia Rękodzielnika

 

Pasje i dobre dochody

„Mam nadzieję, że niebawem dzierganie, robienie na drutach i inne rodzaje rękodzieła będą przede wszystkim kojarzyły się z jogą umysłu, rozwojem kreatywności, sposobem na zrównoważony konsumpcjonizm i… kobietami rakietami. Rękodzieło zawsze było przypisane kobietom – kręgi kobiet, darcie pierza, wspierająca społeczność. Dzisiaj jest podobnie tylko dodatkowo kobiety mogą na tym naprawdę dobrze zarabiać i zmieniać swoje życie na lepsze” – podsumowuje Agnieszka Gaczkowska, założycielka Oplotki i mentorka biznesowa w programie Akademia Rękodzielnika.

Więcej informacji: Akademia Rękodzielnika: https://oplotki.pl/akademia-rekodzielnika-wrzesien-2021/

RENATA KŁOSIŃSKA

Analizujemy wszystko co ważne dla Twojego portfela oraz praw i obowiązków. Jeśli polubisz nas na Facebooku, każdy nowy artykuł wyświetli się na Twojej stronie zaraz po publikacji; w ten sposób nic ważnego nie umknie Twojej uwadze. Kliknij więc w ten tekst, zznajdziesz się na taszym fanpage i u gór zostanie Ci do kliknięcia boksik "polub"!