Moda Vinted 2022 4x3Jakie skarby skrywa Twoja szafa? – wiosna to doskonały czas na wietrzenie szaf i kompletowanie nowej garderoby. Vinted podpowiada jak to zrobić, by było modnie, wygodnie i ekologicznie i wskazuje, co będzie modne w nadchodzącym sezonie.

 

Ania Dec, prowadząca “Skarby z szafy”: Moda cyrkularna to doskonały sposób na zmianę naszych nawyków zakupowych, uczynienie ich bardziej odpowiedzialnymi, co nie pozostaje bez znaczenia dla naszej planety. Jako zapalony użytkownik Vinted i prowadząca program “Skarby z szafy” chętnie podzielę się z uczestnikami kilkoma wskazówkami.

Powrót do stylu retro

W lutym na Vinted wśród najczęściej sprzedawanych rzeczy były sweterki - 99,904 sztuk, marynarki - 93, 635 oraz bluzy i sweterki z kapturem - 76,671 sztuk.
Tej wiosny powracają trendy doskonale znane pokoleniu naszych dziadków, jak hippisowskie odważne kwieciste wzory, a takżeY2K, czyli powrót mody z lat 2000.
Wiosna to doskonały czas na porządki w szafie. Każda/y z nas posiada rzeczy, o których istnieniu już dawno zapomniał – leżą na dnie szafy, czekając na swoje 5 minut. Badania wskazują, że w ciągu roku Polacy nie zakładają około 26% swoich ubrań. Często są to rzeczy, które kiedyś chętnie nosiliśmy, dlatego tym trudniej jest się nam z nimi rozstać. Stosik nienoszonych rzeczy rośnie, a nowe elementy przybywają – szafa pęka w szwach. A gdyby tak zamienić je na gotówkę i zrealizować jakiś cel lub marzenie? Wakacje, nowy mebel, wyjście do teatru połączone z kolacją przy świecach? Przekonaj się, ile możesz zyskać na tym, co zalega w Twojej szafie. Kiedy zdecydujesz się na to, co zatrzymać, zbuduj swoją szafę kapsułową i pamiętaj o zasadzie “R” oraz 1:1.

 

Pic 1 Fot. materiały prasowe Vinted


Wraz z wiosną Vinted zachęca Polki i Polaków do wietrzenia swoich szaf. Robi to m.in. w każdą niedzielę w programie „Skarby z szafy” na kanale TVN Style. Prowadząca Anna Dec, która sama korzysta z aplikacji Vinted, jeździ po Polsce i podpowiada uczestnikom, jak zrobić porządek w szafie w duchu mody cyrkularnej, dodatkowo zarabiając na tym. Pokazuje, jak łatwo i szybko można podarować swoim rzeczom drugie życie, a w nagrodę spełnić jedno ze swoich marzeń.

Cyrkularna gospodarka, cyrkularna moda

„Moda cyrkularna to absolutnie jeden z najgorętszych trendów. Prywatnie, jestem ogromną fanką ubrań z drugiej ręki i łowcą prawdziwych perełek. Cenię rzeczy dobrej jakości, wykonane z naturalnych tkanin, które mogę dostać w bardziej przystępnej cenie. Moda cyrkularna to doskonały sposób na zmianę naszych nawyków zakupowych, uczynienie ich bardziej odpowiedzialnymi, co nie pozostaje bez znaczenia dla naszej planety. Jako zapalony użytkownik Vinted i prowadząca program “Skarby z szafy” chętnie podzielę się z uczestnikami kilkoma wskazówkami. Pokazuję, jak przeprowadzić wietrzenie szafy, wprowadzić ład, a przy okazji zarobić trochę pieniędzy, za które można spełnić swoje marzenia.” - mówi Anna Dec, prowadząca program „Skarby z szafy”.

Wietrzenie szaf - od czego zacząć?

Choć trudno w to uwierzyć, wietrzenie szaf i porządkowanie może być niezwykle przyjemne, a nawet zabawne. Warto pamiętać o kilku zasadach, które ułatwią cały proces i sprawią, że przebiegnie on szybko i przyjemnie.
● Jedno pomieszczenie na raz - zacznij od niewielkiego pomieszczenia - dzięki temu unikniesz poczucia przytłoczenia, a zapał i pozytywna energią pozostaną z Tobą na dłużej.
● Zastanów się nad tym, co masz w swojej szafie i czy właśnie tego potrzebujesz. Nasze potrzeby zmieniają się z upływem czasu, nie tylko ze względu na mijające trendy, ale również zmiany zachodzące w nas samych. Kiedyś nosiliśmy dopasowane bluzki, a dziś preferujemy styl baggy. Być może nadszedł czas, aby rozstać się z tym co kiedyś lubiliśmy i zrobić miejsce dla tego, co lubimy i potrzebujemy teraz?
● Rozstanie z ulubionymi rzeczami nie musi być okupione poczuciem winy - pomyśl, że “oddajesz” swoje rzeczy w inne ręce, ofiarowując im drugie życie. Zamiast leżeć na dnie szafy znowu ujrzą światło dzienne, a Ty zasilisz swój domowy budżet.

 

Pic 2 Fot. materiały prasowe Vinted


● Rozejrzyj się po pokoju - oprócz ciuchów i akcesoriów odzieżowych Twoje mieszkanie może skrywać dużo więcej rzeczy, z których ktoś inny chętnie zrobi użytek. Książki, zabawki, gry itp.
● Czysta szafa to czysty umysł. Uporządkowana przestrzeń to świeży umysł do planowania nowych i ekscytujących przygód, niezależnie od tego, czy jest to wycieczka, czy projekt DIY.

Zbuduj własną szafę kapsułową i trzymaj się zasady 1:1

Minimalizm zawsze był w cenie, a minimalistyczna szafa to paradoksalnie nie tylko więcej możliwości do kompletowania nietuzinkowych zestawów, ale i bardzo dobry sposób na pozytywny wpływ na środowisko. Niezaprzeczalne zalety szafy kapsułowej to:
● ograniczenie impulsywnych zakupów
● zagospodarowanie w pełni tego, co mamy w szafie
● mniej nadszarpnięty portfel i domowy budżet.
Do zbudowania szafy kapsułowej będziesz potrzebowała mniej niż 50 elementów garderoby - za to śmiało będziesz mogła je kompletować i łączyć w całkiem nietuzinkowe kolekcje na cały sezon.
Zacznij od sprawdzenia tego, co już masz i co często nosisz, określ swój styl, a następnie zrób listę. Pomoże Ci to kupować tylko to, co jest naprawdę niezbędne do zbudowania kapsuły i zoptymalizowania tego, co już posiadasz. Pamiętaj, że elementy w twojej kapsule powinny być wymienne, dzięki czemu możesz tworzyć niezliczone stroje z mniejszej liczby przedmiotów. Niewykluczone, że cały proces tak bardzo przypadnie Ci d gustu, że przyjmiesz wyzwanie 33 elementów z Projektu 333, które sugeruje budowanie 4 kapsuł po 33 elementy ocznie.

Usuń, by wzgogacić

Za każdym razem kiedy kupujesz coś nowego, by wzbogacić nową szafę, pamiętaj, aby zastąpić nią poprzednią rzecz, której już nie nosisz. W ten sposób zachować porządek, a także unikniesz ponownego zagracenia.
“Pracuje nad tym, by w miarę możliwości stworzyć kapsułową szafę. To musi być proces. Warto robić to w tempie, jakie nam odpowiada. Jednak w mojej pracy w tv, przy różnych produkcjach, to trudne. Jest ten plus, że lubię korzystać z moich rzeczy na antenie i to wielokrotnie, tylko w różnych stylizacjach. Ale moja basicowa część szafy jest bardzo mała, a do tego z niektórych rzeczy korzystam wspólnie z mężem.” - dodaje prowadząca program “Skarby z szafy”.

Pamiętaj o zasadzie “R”

Postaraj się zapamiętać i wcielić w życie kluczowe zasady “R”:
● Refuse to buy when possible - powstrzymaj się od kupowania
● Reduce the waste you produce - zredukuj ilość odpadów, jakie produkujesz
● Reuse what’s already in your wardrobe - wykorzystaj to, co już masz w swojej szafie
● Repurposing - zmień przeznaczenie - jeśli lubisz majsterkować i szyć możesz poruszyć wyobraźnię i przerabiać rzeczy w dowolny sposób
● Repairing - naprawiaj, ceruj, zszywaj
● Resell - sprzedawaj, podaruj niepotrzebnym rzeczom nowe życie i zarabiaj na tym
● Recycle your clothes when no other better options are possible - przetwarzaj i wprowadzaj do obiegu stare rzeczy w nowym wydaniu

Y2K i Flower Power

W rzeczywistości trendy są bardziej powtarzalne, niż nam się wydaje! Y2K, Sports & Athleisure, Flower power we wszystkich formach i stylach lub modne kolory, takie jak „very peri”, czyli najcieplejszy odcień niebieskiego - błękit z fioletowo-czarnymi akcentami. Instytut Pantone okrzyknął go kolorem roku 2022.
Tej wiosny powracają trendy doskonale znane pokoleniu naszych dziadków, jak hippisowskie odważne kwieciste wzory, a także Y2K, czyli powrót mody z lat 2000. W tym sezonie królować będą rzeczy zdecydowanie kuse i wycięte, odsłaniające ciało, jak spódniczki mini, powycinane topy, jeansy z niskim stanem, no i żywe, soczyste kolory i kwieciste wzory!
Vinted przyjrzało się, jakie rzeczy polscy użytkownicy kupowali najczęściej w lutym. Wśród najczęściej sprzedawanych rzeczy dominowały sweterki - 99,904 sztuk, marynarki - 93, 635 oraz bluzy i sweterki z kapturem - 76,671 sztuk. Sukienki mini również cieszyły się ogromną popularnością - sprzedano ich ponad 60 000 sztuk.

MICHALINA WDOWIŃSKA

Analizujemy wszystko co ważne dla Twojego portfela oraz praw i obowiązków. Jeśli polubisz nas na Facebooku, każdy nowy artykuł wyświetli się na Twojej stronie zaraz po publikacji; w ten sposób nic ważnego nie umknie Twojej uwadze. Kliknij więc w ten tekst, zznajdziesz się na taszym fanpage i u gór zostanie Ci do kliknięcia boksik "polub"!