PRAWO KONSUMENTA

miejsce edukacyjno przyrodnicze 2020 4x3 nnZ jednej strony nauka stacjonarna w dobie pandemii Covid-19 nie zawsze może być dla wszystkich możliwa, z drugiej nauka zdalna w wielu przypadkach okazuje się mniej skuteczna niż tradycyjne zajęcia.

prowadzenie auta po narkotykach 2020 4x3Kierowcy nie są wyjątkiem i nie stronią od narkotyków. Niestety nie jest to problem Polakom znany z zagranicznych filmów. Choć zarówno posiadanie narkotyków, jak i prowadzenie samochodu pod ich wpływem jest w Polsce nielegalne, to w międzynarodowym badaniu blisko 3 proc. Polaków przyznało, że przynajmniej raz w miesiącu poprzedzającym udział w badaniu prowadziło samochód w ciągu godziny od zażycia takich substancji.

przegld polis wakacje 2020 4x3Już w ubiegłym roku 70 proc. Polaków na wakacje jechała samochodem. Badania pokazały, że w tym roku liczba osób, które zdecydują się wybrać na letni wypoczynek własnymi czterema kółkami będzie jeszcze większa. Przed wyjazdem w podróż, niezależnie czy dłuższą, czy krótszą warto dokładnie sprawdzić wszystkie dokumenty, a szczególnie te związane ubezpieczeniem.

grzyby i jagody 2020 4x3Latem przy drodze można spotkać osoby sprzedające owoce sezonowe czy grzyby. Gwałtowne hamowanie i zjazd na pobocze w celu dokonania zakupu może jednak skończyć się wypadkiem. Pobocza nie należy traktować jako parkingu, ponieważ służy ono również do ruchu pieszych i niektórych pojazdów.

samochody droga 400 x 300Jadąc na wakacje, kierowcy powinni więc zachować szczególną ostrożność, ale ogromne znaczenie ma również przygotowanie do podróży.

utracic mieszkanie 400 x 300Utrata dochodów z powodu pandemii dotknęła co trzecią polską rodzinę. Budżety wielu z nich obciążone są mocno spłatą kredytów hipotecznych a każdy uszczerbek na dochodach powoduje, że pojawia się groźba utraty kontroli nad wydatkami. Jak temu przeciwdziałać?Z powodu pandemii pracę w Polsce straciło dotychczas 660 tys. osób – wynika z badania Uniwersytetu Warszawskiego, Diagnoza+.

tata jedyny urlop wychowawczy 2020 4x3Wyłącznie - bez prawa do "oddania" go matce, nawet za porozumieniem. Tak ma być kwestia uregulowana w całej Unii Europejskiej. Czy w Polsce, w której wciąż dominuje bardzo tradycjonalistyczny model rodziny a mężczyźni zarabiają wyraźnie więcej od kobiet, to rozwiązanie jest rzeczywiście dobre?

po nawalnniccy 2020 4x3Od czerwca niemal codziennie IMGW ostrzega o burzach i ulewnych deszczach w różnych regionach kraju. Wskutek letnich żywiołów rośnie liczba szkód zgłaszanych ubezpieczycielom, zwłaszcza zniszczeń powstałych wskutek zalania i przepięć. W ocenie zakładów ubezpieczeń klienci przeważnie nie wiedzą, że tuż po szkodzie mogą sami zacząć ratować majątek i nie narażą się w ten sposób na utratę odszkodowania.

podroz 400 x 300Wyjeżdżając na wakacje, staramy się zabrać ze sobą minimum rzeczy. Ich wybór to często nie lada wyzwanie, jednak kluczowe są tu funkcjonalność i niezawodność. Niestety okazuje się, że często nieświadomie pakujemy do walizki produkty, które mogą stanowić dla nas zagrożenie. Jak tego uniknąć?

windyk 400 x 300Koronawirus nie tylko pogorszył sytuację finansową wielu rodzin, ale ze względu na ograniczenia utrudnił załatwianie wielu spraw, np. negocjacje z firmą windykacyjną osób, które popadły w prawdziwe tarapaty z domowym budżetem. Czy można to wszystko, łącznie z ważną z prawnego punktu widzenia ugodą, załatwić przez Internet?

bon 500 na wakacje 400 x 300W piątek 19 czerwca Sejm uchwalił ustawę, której projekt złożył prezydent . Ustawa oo wsparciu branży turystycznej przewiduje wprowadzenie bonu wakacyjnego na każde dziecko o wartości 500 zł. Bon otrzymają dzieci, które co miesiąc są uprawnione do zasiłku zwanego 500 plus.

Dzieci wypadki maj wrzesie 2020 4x3Co roku najwięcej wypadków drogowych z udziałem dzieci ma miejsce w miesiącach maj-wrzesień.

rozwd mediacje podziamajtku 2020 4x3Polacy coraz częściej decydują się na rozwód - rozwiązanie, które definitywnie kończy związek. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, czym obarczony jest proces rozwodowy i jakie negatywne konsekwencje może nieść dla przyszłych rozwodników, jeżeli źle do niego podejdą.

zasil 400 x 300Pracowałeś minimum trzy miesiące opłacając składki ZUS, jeśli przez koronawirusa stracisz pracę, dostaniesz 1 400 zł zasiłku solidarnościowego. Oprócz tego w przyszłości - możesz liczyć na podwyższony do 1 200 zł zasiłek dla bezrobotnych.

Dziedziczenie dugw przez dzieci 2020 4x3Czy długi rodziców przechodzą na dzieci i rzeczywiście jest tak, że odpowiadają one za niespłacone zobowiązania swoich najbliższych i w każdej sytuacji muszą przyjąć zadłużony spadek?

windykacja 400 x 300Epidemia koronawirusa negatywnie wpływa na sytuację finansową wielu osób. W związku z tym terminowa spłata naszych comiesięcznych zobowiązań może być trudniejsza niż zwykle.

Matematyka z bankiem w koronie Millenium 2020 4x3

Skąd się biorą pieniądze, jaka jest ich wartość, dlaczego warto oszczędzać i dlaczego nie można mieć wszystkich zabawek na świecie. Jak z głową zrobić pierwsze zakupy, a nawet bankować w sieci. Nie wiedzą tego często seniorzy, dowiadują się najmłodsi.

Restauracje po koronie NeoBHP CH 2020 4x3Jeśli ktoś z przebywania w restauracji czerpie/czerpał przyjemności typowe dla biesiadowania, by się nie rozczarować – a tym bardziej nie sprofanować dobrych wspomnień – powinien na razie z wizytą w restauracji się wstrzymać. Reżimy sanitarne zabiją mu wszelkie przyjemności.

Appka Monite SAMOCHody korona 2020 4x3To zdarza się nawet w nowiusieńkich autach: niedziałające hamulce, brak poduszki powietrznej pasażera, usterki układu kierowniczego – przed tymi wszystkimi niebezpieczeństwami pomoże uchronić się aplikacja Monite, zbierająca w jednym miejscu wszystkie komunikaty o wadliwych produktach.

Dug Komornik Upado konsumencka w koronie 2020 4x3Potężne uderzenie w firmy, które rozpoczęło się już w marcu, odbiło się bardzo mocno na sytuacji pracowników (redukcje etatów, zmniejszanie czasu pracy i wynagrodzeń). Dlatego nie powinna nas zmylić skromna liczba upadłości konsumenckich ogłoszonych w kwietniu br. - 295. Niestety, to klasyczna cisza przed burzą.

Dzie bez miecenia 2020 korona 4x3Dzień bez śmiecenia to inicjatywa stworzona dwanaście lat temu z troski o nasze otoczenie. To również idealny moment, by poznać lub przypomnieć sobie zasady segregacji odpadów.

dlaczego i jak odswiezyc auto korona 2020 4x3Mimo pandemii, wielu z nas potrzebuje przemieszczać się do pracy, czy po zakupy dla starszych rodziców. Pojawia się pytanie, jaki środek transportu wybrać?

Felieton rozmraanie ETAP II szkoa 2020 korona 4x3Odmrażania gospodarki Etap II -- dzień 6 maja, środa. Dzień radości rodziców. Po dwóch miesiącach w domu, e-e-learningu, najmłodsze dzieci wracają do ,,instytucji” czyli żłobków i przedszkoli. Teoretycznie.

Zdalna Polisa na życie pytania 2020 4x3Ile zarabiasz? Czy masz rodzinę? Jak spędzasz czas wolny – to tylko niektóre z pytań, jakie możesz usłyszeć od doradcy ubezpieczeniowego, kiedy zdecydujesz się na zakup polisy mającej zabezpieczyć Twoje życie i zdrowie.

renault puuste drogi 400 x 300Według GDDKiA w ostatnich tygodniach spadek ruchu na drogach krajowych na koniec marca wyniósł nawet 61 proc. Niektórych kierowców opustoszałe drogi zachęcają niestety do jazdy z wyższą prędkością, co może potęgować niebezpieczne sytuacje. A skutki wypadków przy dużych prędkościach są najbardziej dramatyczne.

Kupno domu w koronawirus kryzys 2020 4x3Kredyt hipoteczny to powszechny sposób na sfinansowanie zakupu własnego mieszkania. jednocześnie jednak kredyt zupełnie inny od pozostałych. Nie tylko dlatego, że zadłużamy się często na niemal pół życia. Nim więc pójdziemy do banku, warto poczynić przygotowania, które ułatwią nam i pożyczenie oczekiwanej kwoty, i skrócą czas oczekiwania na sfinalizowanie przedsięzięcia.

Pomoc od PZU 2020 4x3Postojowe dla zleceniobiorców i samozatrudnionych, zwolnienie z ZUS tych drugich i zatrudnionych w mikrofirmach - to wiadomo, ale wiadomo też, że diabeł tkwi w szczegółach, a już prawo tworzone w pośpiechu takich meandrów ma wiele. A kto w potrzebie z powodu kryzysu, ten z pewnością i ma ograniczone środki na odpłatną pomoc adwokata czy radcy prawnego, więc...

Spirala dugw 2020 II 4x3Kłopoty finansowe mogą przydarzyć się każdemu z nas. Wystarczy nieopłacona rata czy rachunek za media lub usługi telekomunikacyjne. W większości przypadków nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia i nie trzeba sięgać od razu po ostateczne rozwiązanie - ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

termometr 2020 4x3Sytuacja związana z koronawirusem nie pozostaje bez wpływu na rynek pracy. Niektóre firmy już zdecydowały się na pracę zdalną, inne obejmują kwarantanną osoby wracające z zagranicy i zaopatrują biuro w środki do dezynfekcji. Taka sytuacja budzi wiele pytań, zarówno wśród pracowników, jak i pracodawców.

pandemia finanse 400 x 300Pandemia to stan, na który nie mamy wpływu, jednak gospodarowanie pieniędzmi to coś, co zależy wyłącznie od nas. Podczas narastających spekulacji, „dobrych rad” gdzie i w co inwestować w czasie kryzysu oraz szerzących się plotek podpowiadamy, co warto zrobić, by zadbać o finanse osobiste.

Monite 400 x 300By uniknąć zarażenia koronawirusem zakupy robimy rzadziej, staramy się również kupować większą ilość produktów, by ograniczyć konieczność wychodzenia z domów. Szczególną uwagę należy zwrócić na kupowaną żywność.

powierniczy rachunek developerski 2020 4x3Teoretycznie osoba kupująca mieszkanie u dewelopera na etapie dopiero rozpoczynanej inwestycji jest zabezpieczona, bo do czasu sfinalizowania budowy pieniądze są na specjalnym rachunku w banku. Nie zdarzy się więc, jak zdarzało lata temu, że nieuczciwy przedsiębiorca zbierze pieniądze za dziurę w ziemi i zniknie. Ale przyszły właściciel mieszkania nie jest chroniony w przypadku bankructwa firmy deweloperskiej. Mają to zmienić, zapewniając konsumentom pełne bezpieczeństwo, zmieniane przepisy prawa.

Znajomo praw konsumenta 2020 4x315 marca to Dzień Konsumenta. Mało świątecznie w tym roku - nawet gdyby nie było pandemii koronawirusa, to i tak niedziela z zakazem handlu. Konsument może więc świętować wszędzie, ale nie w sklepie, a nawet nie w zamkniętych na ostatni skobel restauracjach. Zostaje refleksja, a ta optymizmem też niestety nie napawa!

premier2 400 300Poza lokalami gastronomicznymi największe sankcje dotknęły sklepów znajdujących się w galeriach i dużych centrach handlowych. Co jest zamknięte, co czynne od soboty 14 marca aż do odwołania, a co najmniej przez 10 najbliższych dni?

segregowanie mieci 5frakcji 2020 4x3Obowiązujące od początku roku nowe przepisy ustawy śmieciowej sprawiłły, że niemal wszyscy w Polsce starają się dzielić odpady na pięć grup i wrzucać do odpowiednich kontenerów, choć jest to kłopotliwe. Dlatego w większości domów i mieszkań mamy średnio po trzy pojemniki na śmieci. Znacznie mniej zapały i pomysłów mamy natomiast w odniesieniu do walgi ze smogiem, choć kogo stać ten kupuje oczyszczacz powietrza.

lekiBłyskawicznie zamknięte szkoły i przedszkola, odwołane imprezy masowe. Tak się dzieje w Polsce choć skala zachorowań na koronawirusa jest nieporównywalnie mniejsza niż np. we Włoszech. Czy to nie przesada – zastanawia się wiele osób. Przesada? Zobaczcie sami.

zabawki kontrola Monite 2 400 x 300Wycofywane z obrotu serie leków to już niemal codzienność. A przecież zdarzają się też niebezpieczne dla dzieci zabawki, skażone salmonellą jaja czy nawet słodycze zanieczyszczone niebezpieczną substancją. Bezpieczeństwo nasze i rodziny często zależy od tego jak szybko uzyskamy informację o zagrożeniu. Tym cenniejszy może być system monitoringu wysyłający odpowiednie komunikaty na nasze smartfony, tablety czy komputery.

dworzec pkp 400 x 300Kampania Kolejowe ABC startuje w kolejnej, nowej odsłonie. Ruszyła emisja spotów z głównym bohaterem akcji – nosorożcem Rogatkiem. Już niebawem ukażą się nowe odcinki programu „Twoja Kolej” w TVP ABC oraz animacji „Myszka w Paski i podróże koleją” w Mini Mini+. Do współpracy zaproszono także nowych vlogerów, którzy opowiedzą o bezpiecznym zachowaniu na obszarach kolejowych.

koronawirus 400 x 300Koronawirus czyni szkody nie tylko w świecie fizycznym, ale i w tym wirtualnym. Postępujący strach przed szerzącą się epidemią wykorzystują skutecznie oszuści działający w sieci. Oferują oni „szczepionki” przeciw wirusowi bądź maski ochronne w fałszywych sklepach internetowych. Widoczne są też próby wyłudzania danych bądź pieniędzy w ramach phishingu, a także masowe udostępnianie fake newsów. Jak chronić się przed aktywnością cyberprzestępców?

Wsplne wydatki konto 2020 4x3Wspólna kasa, dwa odmienne konta? Kredyty oddzielnie a może jeden duży razem? Dwa banki czy jeden? Gdy miłość przechodzi na etap partnerstwa warto jasno rozstrzygnąć wszystkie te dylematy, ustalić zasady i ich się trzymać. Nie tylko by unikać poważnych konfliktów w związku, ale mieć z wybranych rozwiązań wymierne korzyści. Obecnie jest to tym łatwiejsze, że na codzień można się wesprzeć także w finansach osobistych nowymi technologiami.

 

PrawoPracy2020 zmiany 4x3Kampania prezydencka zahamowała upublicznianie projektowanych zmian w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. Przynajmniej tych, które budzą największe kontrowersje, ale gdy tylko przeminą wybory, zmiany w prawie ruszą pełną parą, bo korzyści dla budżetu zostały w ustawie budżetowej zaksięgowane po stronie przychodów. Jakie rewolucje nas czekają?

renault 1 chrap 400 x 300Chrapanie podczas snu może być uciążliwe dla osoby chrapiącej i jej otoczenia, ale to wcale nie największy problem związany z tą dolegliwością. Z pozoru nieszkodliwe chrapanie może być objawem bezdechu sennego. Choroba prowadzi do braku koncentracji i senności, co może skutkować nawet zaśnięciem za kierownicą.

banknoty 400 x 300Ustawowy termin zwrotu podatku z PIT to 3 miesiące od daty poprawnego złożenia deklaracji w tradycyjnej, papierowej formie lub 45 dni liczonych od dnia 15 lutego w przypadku rozliczeń elektronicznych. Jednak jak pokazała praktyka ubiegłego roku gdy po raz pierwszy fiskus wypełnił sam roczne deklaracje za podatników na platformie Twój e-PIT, zwrot podatku osobom, które zaakceptowały to rozliczenie następował znacznie szybciej, czasami nawet i po kilku dniach.

pieniądze 400 x 300Większość Polaków nie raz i nie dwa zawierało umowę o kredyt lub pożyczkę. Niestety nawet ci, którzy pożyczyli pieniądze a potem spłacali je niemal na lichwiarskich warunkach, nie wyciągają z tej nauki wniosków. Nadal przy wyborze interesuje nas jak najniższe oprocentowanie, mało kto pyta i analizuje dodatkowe koszty, a umowę podpisujemy nie czytając nawet tego co duzym drukiem, o małym druczku nie wspominając.

RODO na Walentynki 4x3Powszechny dostęp do mediów społecznościowych sprawia, że łatwo i szybko można udostępnić zdjęcie w mediach społecznościowych, natomiast zdecydowanie trudniej trwale usunąć stamtąd zdjęcie. W konsekwencji, zanim zdecydujesz się opublikować miłosne zdjęcie na portalu społecznościowym, warto zapytać partnera/partnerkę o zgodę, ponieważ zgodnie z sentencją Heraklita z Efezu - panta rhei; wszystko jest zmienne, uczucia czasem też.

renault 22 400 x 300Gdy zapali się żółte światło, niektórzy kierowcy zamiast zatrzymać się przed skrzyżowaniem dodają gazu, by zdążyć jeszcze przejechać. Jazda na tzw. późnym zielonym grozi jednak kolizją. Policja może również ukarać nas za to mandatem oraz punktami karnymi. Jednak mandat 500 zł i 6 punktów karnych to za mało, by powstrzymać drogowych chuliganów.

renault 400 x 300Nawet trzech na czterech polskich kierowców przekracza dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym. W ten sposób narażają na niebezpieczeństwo siebie i innych uczestników ruchu. Dlaczego w mieście lepiej jechać wolniej, ale płynnie.

Przejcie z auta 2020 4x3Zatrzymywanie prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h także poza obszarem zabudowanym, ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia oraz zwiększenie zakresu ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych przewiduje projekt ustawy wprowadzający rozwiązania mające na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Kiedy nowe normy staną się obowiązującym prawem?

lot 400 na 300O północy z piątku na sobotę Wielka Brytania opuści Unię Europejską. jednak do końca 2020 roku w kwestii podróżowania do i z Wielkiej Brytanii dla obywateli Unii Europejskiej nic się nie zmieni.

Bezpieczne transakcje 4x3Nowe technologie sprawiły, że za zakupy płacimy łatwo i szybko, nie sięgając do portfela po gotówkę i unikając kłopotów z wydawaniem reszty. Nie inaczej jest z przelewami - zamiast stać w kolejce do okienka w banku czy na poczcie, przelewy robimy jadąc autobusem czy stojąc w kolejce do kasy w markecie. Jednak, jak zwykle, coś za coś - pojawia się więc problem bezpieczeństwa. Hakerzy, którzy zastąpili kieszonkowców i innych pospolitych złodziei także bowiem korzystają z nowych technologii.

przed wyjazdem na ferie PZPO 400 x 300Opony z homologacją zimową, prawidłowe ciśnienie, łańcuchy – miłośnicy śnieżnego szaleństwa szykują się do zimowych wypraw samochodem nie tylko na polskie, ale także zagraniczne stoki. Auto jest bardzo wygodnym środkiem transportu, szczególnie jeśli wieziemy ze sobą narty czy snowboard. Aby dotrzeć do celu naszej podróży musimy jednak odpowiednio przygotować swój samochód.

fajerwerki 400 x 300Fajerwerki są zastępowane przez lasery i drony, mimo to w trakcie imprez sylwestrowych może dojść do obrażeń wskutek odpalenia sztucznych ogni czy petard. Organizatorzy imprez miejskich odpowiadają za bezpieczeństwo uczestników, niezależnie od zaangażowania dodatkowych służb.

droga zima 400 x 300W okresie Świąt Bożego Narodzenia jak zwykle na pewno wystąpi wzmożone natężenie ruchu na drogach krajowych. Zwiększonego ruchu możemy spodziewać się przede wszystkim na niektórych odcinkach autostrad i w punktach poboru opłat. Weszły też w życie nowe przepisy. O tym wszystkim trzeba pamiętać ruszając w drogę.

Sylwester fajerwerki 4x3Nowy rok zbliża się wielkimi krokami. Tradycyjnie w Polsce, jak i na świecie zostanie on przywitany niebem rozświetlonym przez pokazy sztucznych ogni. Niemniej, jest kilka zasad, których trzeba przestrzegać by zabawa była udana, a rozpoczęcie kolejnego roku szczęśliwe i bezpieczne.

renault park2 400 x 300W grudniu tłok na parkingach przy centrach handlowych i supermarketach to częste zjawisko. Kolizja tuż przed świętami jest jednak ostatnią rzeczą, której potrzebujemy. Jak bezpiecznie poruszać się po parkingu?

komputer praca 400x300Klienci i sprzedawcy nie są jedynymi, którzy przygotowują się do największego sezonu zakupowego w ciągu roku. Przedświąteczna gorączka to także duże wydarzenie dla cyberprzestępców. Za każdym razem w trakcie jej trwania analitycy bezpieczeństwa odnotowują gwałtowne wzrosty aktywności kryminalnej w Internecie: od oszustw phishingowych i pojawiania się fałszywych witryn sklepów internetowych, przez oprogramowanie do wykradania danych kart kredytowych, po złośliwe aplikacje publikowane w wirtualnych sklepach dostępnych w telefonach komórkowych.

umowa podpisanie 400 x 300Biorąc kredyt, zwróć baczną uwagę na ubezpieczenie kredytu oferowane przez bank. Bądź świadomym konsumentem, który dopytuje się i czyta zapisy umowy przed jej podpisaniem. To najlepszy sposób na to, by nie stać się ofiarą nadużyć ze strony banków. Wykorzystują one niewiedzę kredytobiorców w zakresie ubezpieczeń kredytowych i nawet skłaniają ich do wykupu takich polis w sytuacji gdy jest to niepotrzebne. Lista nadużyć jest zresztą długa. Jakie sztuczki w tym zakresie stosują banki i jak się przed nimi bronić?

Zapsuty sprzt 4x3Odkurzacz, żelazko czy suszarka do włosów – to urządzenia, które polscy konsumenci są zmuszeni wymieniać najczęściej. 2/3 ankietowanych konsumentów uważa, że sprzęt elektroniczny i artykuły gospodarstwa domowego psują się zaraz po zakończeniu okresu gwarancyjnego. Aż 69 proc. badanych twierdzi, że producenci celowo skracają czas sprawności ich produktów. Niemal wszyscy chętnie dalej korzystaliby ze sprzętów gdyby te miały dłuższą żywotność.

renault korek 400 x 300W piątek 6 grudnia weszły w życie przepisy nakazujące polskim kierowcom, poza jazdą w korkach na suwak, tworzenie tzw. korytarza życia, czyli wolnej przestrzeni do przejazdu służb ratunkowych. Na razie to ledwie krok we właściwą stronę, wkrótce być może doczekamy się, wzorem innych krajów, kolejnych rozwiązań dyscyplinujących kierowców w tym względzie.

droga zima 400 x 300Według badań i obserwacji warsztatowych wynika, że aż 35 proc. kierowców jeździ zimą na oponach letnich. To paradoks – bo aż 90 proc. deklaruje, że zmienia opony na zimowe jeszcze przed pierwszymi opadami śniegu. Tymczasem w krajach, w których wprowadzono obowiązek jazdy zimą na dostosowanych do aury oponach liczba wypadków spadła nawet o połowę.

droga pasa swiatlo 400 x 300Jeśli sprawca stłuczki lub wypadku nie posiada uprawnień do prowadzenia pojazdu, grozi mu nie tylko mandat. Zgodnie z prawem ubezpieczyciel może zażądać od niego zwrotu odszkodowania, które wypłacił z polisy OC osobom poszkodowanym w zdarzeniu. A to mogą być setki tysięcy złotych.

4x3 Damski styl i modaW Black Friday Polacy wydają w e-sklepach o blisko 176 proc. więcej, niż miesiąc wcześniej. Ale to dopiero początek gorączki przedświątecznych zakupów. Część z kupionych pod jej wpływem rzeczy okaże się jednak nietrafiona lub w natłoku zamówień przyjdzie do nas uszkodzona. Wśród niezadowolonych klientów wciąż spora grupa będzie miała problem z dokonaniem zwrotu lub reklamacji.

bank 400 x 300Polacy, którzy posiadają konto w banku, odpowiedzieli prawidłowo na 60 proc. pytań więcej niż nieubankowieni w teście wiedzy finansowej. Osoby, które korzystają z bardziej skomplikowanych produktów finansowych niż konto bankowe i mają potrzebę douczenia się na ich temat, uzyskują jeszcze wyższe noty.

samochód korek 400 na 300Jazda na suwak oraz tak zwany korytarz życia mają rozładować korki na drogach i poprawić bezpieczeństwo podróżujących samochodami po polskich drogach. Tego typu rozwiązania stosowane są od dawna w wielu europejskich krajach i wszędzie gdzie je wdrożono i przestrzega się ich stosowania przyniosły oczekiwane skutki. Nowe przepisy zaczną obowiązywać za niespełna trzy tygodnie.

lotnisko rękaw 400 na 300Stało się. Od poniedziałku 11 listopada można polecieć do Stanów Zjednoczonych bez odwiedzania wcześniej placówki wizowej. Brak wiz nie oznacza bynajmniej, że chętni na podróż do USA mogą po prostu wsiąść w samolot i wylądować w Nowym Jorku czy Los Angeles. Nim więc zaplanujesz podróż i kupisz bilet, sprawdź jak się do takiej podróży trzeba przygotować.

50 oszczdza w bankachMimo że o Pracowniczych Planach Kapitałowych mówi się już niemal od roku, wielu Polaków nadal ma mgliste pojęcie na ich temat. Jedynie 40 procent deklaruje, że wie czym są Pracownicze Plany Kapitałowe, kojarząc je przede wszystkim z gromadzeniem dodatkowych środków na emeryturę. Co więcej, tylko co dziesiąty respondent potrafi wskazać na czym dokładnie polega to rozwiązanie.u

Jak si broni przed dziwnymi SMSami 4x3“Uwaga na fałszywe SMS-y” - taki nagłówek co jakiś czas sieje panikę na portalach internetowych. Za każdym razem towarzyszy mu sugestia, że z popularnymi wiadomościami tekstowymi jest coś nie tak. Jednak nie samo narzędzie jest zagrożeniem, lecz pośpiech i brak ostrożności, które może je wywołać.

Jak zabezpieczy nagrobki 4x3Skradzione mosiężne litery czy zdewastowane płyty – z takimi widokami spotykają się niektóre rodziny, które odwiedzają groby swoich bliskich podczas Święta Zmarłych. Z roku na rok można spotkać się z coraz częstszymi aktami wandalizmu na cmentarzach. Czy można coś z tym zrobić?

Marka wasna banku 4x3Dwie trzecie Polaków korzystających z usług bankowych za pośrednictwem Internetu i urządzeń mobilnych przyznaje, że chętnie skorzysta z możliwości, jakie daje otwarta bankowość wprowadzona przez tzw. PSD2. Na rynku utrzymają się jednak tylko takie nowe rozwiązania, które wpasują się w potrzeby i będą łatwe w obsłudze.

Spadki 4x3Spadek często jest formą otarcia łez po śmierci bliskiej osoby. Jednak poza łzami wywołanymi stratą krewnego możemy mieć powód do zgryzoty, bo okazuje się, że długi spadkodawcy znacznie przekraczają jego majątek, o czym nie mieliśmy pojęcia. Na szczęście możemy odmówić spadku i uniknąć spłaty cudzych długów. Trzeba to jednak zrobić szybko i we właściwej formie.

haker2W sieci nie brakuje ciekawych gier i materiałów edukacyjnych dla najmłodszych. Nic dziwnego więc, że Internet odgrywa coraz ważniejszą rolę w ich życiu. Niestety, świadomi są tego również cyberprzestępcy, którzy coraz częściej obierają za cel właśnie młodych użytkowników Internetu.

Poyczka 4x3Każdego dnia banki i instytucje pożyczkowe otrzymują wnioski o kredyt. Część z nich jest składana z użyciem skradzionych danych osobowych. Takie wyłudzenia są możliwe nie tylko wtedy, gdy dojdzie do kradzieży lub zgubienia dokumentów. W erze cyfryzacji do zaciągnięcia takiego zobowiązania wystarczy kradzież tożsamości w Internecie.

Ubezpieczenia padziernik 4x3Przepisy zakazują wjazdu na skrzyżowanie, jeśli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma możliwości kontynuowania jazdy. Wielu kierowców nic sobie jednak z tego nie robi. Z tego powodu w Szczecinie testowane są obecnie tzw. yellow boxy. Rozwiązanie sprawdzone za granicą - wyraźnie poprawiające płynność ruchu na skrzyżowaniach - po testach ma szansę być wprowadzone na stałe do polskich przepisów o ruchu drogowym.

Kupujemy co raz mniejsze mieszkania 4x3To się nazywa iście salomonowy wyrok: frankowicze wygrali w każdym wariancie – podbijają bębenek media. Na warszawskiej giełdzie pikujące od tygodnia kursy akcji banków poszły w górę. Co się dzieje? Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał wyrok, który wszyscy przyjęli z oddechem ulgi?

Rowerzyci 4x3Wypadek rowerowy to nie tylko niemiłe doświadczenie, ale często także kłopot prawny dla biorących w nim udział osób. Sprawca wypadku, niezależnie od tego czy jest nim kierowca samochodu czy rowerzysta, podlega odpowiedzialności zarówno cywilnej, jak i karnej. W odróżnieniu od kierowców aut, od rowerów nie wymaga się posiadania żadnego dodatkowego ubezpieczenia, w tym np. OC lub/i NNW. Na rynku są już tego typu produkty. Nie chronią one jednak przed kosztami prawnymi, które mogą się pojawić w przypadku, gdy jako rowerzysta lub uczestnik wypadku z udziałem roweru, będziemy musieli dochodzić swoich praw lub bronić się w sądzie. Jak sobie z tym poradzić?

Kamera rodo 4x3Dzięki monitoringowi jest bezpieczniej. Według badań, aż 56 proc. Polaków popiera rozbudowywanie sieci monitoringu w przestrzeni publicznej. Niemniej, ze względu na poczucie „bycia obserwowanym” są też pewne wątpliwości. Dotyczą tego, czy skoro jesteśmy monitorowani nasze dane osobowe są bezpieczne? A co z naszą prywatnością, także w pracy gdzie dzięki monitoringowi pracodawca może od strony technicznej kontrolować nas w sposób wręcz nieograniczony?

Komornik 4x3Na etapie postępowania egzekucyjnego nie ma żadnych możliwości, aby wierzyciel wnioskował do komornika o odmowę wydania paszportu. W ustawie oraz w przepisach części egzekucyjnej kodeksu postępowania cywilnego nie ma prawnych przesłanek ku temu. W takiej sytuacji można zastosować, w charakterze środka zapobiegawczego, zakaz opuszczania kraju przez oskarżonego.

Licznik Citroen 4x3Używanie smartfona za kierownicą to dziś powszechny problem. Rocznie policja wystawia ponad 100 tys. mandatów za korzystanie z telefonu w trakcie prowadzenia samochodu. I choć brakuje statystyk na temat liczby wypadków spowodowanych przez to wykroczenie, to tysiące kar pieniężnych powinny dać nam do myślenia. Santander Bank Polska kolejny raz walczy z telefonami za kółkiem.

portfelNajczęściej bankrutują w Polsce osoby w średnim wieku, bliżej czterdziestki niż pięćdziesiątki. Zazwyczaj mają niespłacalne długi u dwóch wierzycieli, z której jednym jest z reguły firma windykacyjna, która wcześniej wykupiła dług niedoszłego bankruta. W porównaniu z innymi krajami bankructw w Polsce nie jest jednak za wiele, choć dynamicznie ich liczba rośnie, głównie z powodu prawa, które ogłoszenie prywatnej upadłości bynajmniej nie ułatwia. Co prawda przepisy zostały zliberalizowane i wkrótce zaczną obowiązywać, ale czy ułatwią konsumentom ogłoszenie bankructwa, pokaże życie.

4x3 IMG 9934 Bankpost ROMW pierwszej chwili odczujesz to jako utrudnienia, jeśli wręcz nie szykanę. Kupujesz tylko chleb albo tanie warzywa, płacisz jak zwykle kartą „dotykowo”, chcesz odchodzić od kasy, a tu każą ci jeszcze wstukać PIN. Logujesz się do banku przez komputer albo smartfona, a tu nie wystarczy wpisać login i hasło, jak do tej pory, trzeba jeszcze podać kod autoryzacyjny…

miastoPo powrocie mieszkańców z wakacji ruch na ulicach miast wrócił do zwiększonego natężenia. To właśnie w terenie zabudowanym dochodzi do większości wypadków z udziałem pieszych czy rowerzystów. Jak zapewnić sobie oraz innym bezpieczną drogę do miejsca pracy czy nauki?

hulajnogaCo roku, podczas pierwszej wywiadówki rodzice otrzymują plan aktywności na cały semestr, a także listę dodatkowych do pokrycia kosztów. Wśród nich znajduje się niewielka opłata za ubezpieczenie. Często rodzice wykupują je bez świadomości jaki zakres oferuje.

zlotowkiNiespełna 35 procent kierowców ukaranych za brak polisy OC, płaci karę dobrowolnie. Od pozostałych objętych sankcją – Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny dochodzi jej w trybie egzekucyjnym. Najbardziej sumienni w spłacie są tu mieszkańcy województw: podlaskiego i małopolskiego. Z kolei największy odsetek wśród ukaranych, od których sankcje ściągane są w trybie egzekucyjnym mieszka w województwach: dolnośląskim, lubuskim i zachodniopomorskim.

dzieckoSkuteczniejsza niż dotychczas egzekucja, a także wzmożone kontrole. W ten sposób rząd chce walczyć z nieuczciwymi alimenciarzami, pracującymi w branży transportowej, którzy do tej pory uchylali się od płacenia na utrzymanie dzieci. Pomóc mają w tym zmiany w ustawie, która teraz dopuszcza pobranie nawet 50 proc. diety kierowcy na poczet zaległych alimentów, a także surowe kary, które grożą polskim pracodawcom. Nie wiadomo jeszcze, czy nowe zasady przyniosą oczekiwany skutek, natomiast pewne jest, że to kolejne wyzwanie dla rodzimych przedsiębiorców.

naukaKoniec wakacji coraz bliżej, rok szkolny za pasem, przybywa więc ofert dla rodziców kompletujących wyprawki szkolne. W dobrej sytuacji są posiadacze Karty Dużej Rodziny - a warto pamiętać, że mogą ją otrzymać nie tylko obecni rodzice trójki lub więcej dzieci, jak i osoby, które kiedykolwiek w przeszłości wychowywały troje lub więcej dzieci, aktualni więc np. dziadkowie. Jeśli wyrobią oni Kartę Dużej Rodziny, to także z przywilejów zakupowych mogą skorzystać np. ich wnuczki i wnukowie, które aktualnie mają co najwyżej jednego brata/siostrę lub wręcz są jedynakami!

wakacje1Jednym z trików, które stosują biura podróży by obniżyć cenę wyjazdu jest też oferowanie niskiej kategorii pokoi. Choć w katalogu ośrodek wygląda imponująco – na miejscu okazuje się, że wykupiona przez nas opcja obejmuje nocleg w najtańszych pokojach nierzadko z widokiem na kuchnię, szosę szybkiego ruchu, czy nawet śmietnik.

wakacje1Okres wakacyjny to moment, w którym możemy zrealizować wymarzony wyjazd do ciepłego kraju, nad morze czy w góry. Podczas planowania należy zadbać jednak nie tylko o zarezerwowanie hotelu oraz przelot, ale też o to, by urlop nie skończył się dla nas poważnymi kłopotami. Podczas wakacji często tracimy czujność i dajemy hakerom więcej okazji dostępu do naszych danych i pieniędzy. Liczba zagrożeń w sieci rośnie w zastraszającym tempie. Według statystyk Kaspersky Lab do obiegu codziennie wprowadza się ponad 300 tys. złośliwych programów, jak malware, ransomware czy keylogger.

umowaTo się może zdarzyć każdemu. Chwilowa niewypłacalność, nie zapłacone w terminie rachunki lub rata kredytu. Zaniedbanie, by uregulować dług gdy sytuacja finansowa uległa poprawie i… dzwoni windykator. Proponuje rozmowę a potem zawarcie ugody. Warto skorzystać z takiej opcji czy nie? Jakie są inne możliwości.

podatkiPrezydent RP podpisał ustawę, która wprowadza program Bez PIT dla Młodych. Dzięki temu ponad 2 mln osób pracujących poniżej 26. roku życia nie będzie płacić PIT, co pomoże im w starcie na rynku pracy. Nowa ulga wejdzie w życie już 1 sierpnia 2019 r. Jednak by w tym roku nie płacić zaliczek na podatek trzeba jak najszybciej złożyć płatnikowi oświadczenie, że nasz dochód nie przekroczy limitu.

hulajnoga2Ta nowa kategoria to urządzenia transportu osobistego (UTO). Projekt nowych przepisów kodeksu drogowego został już przygotowany i 7 czerwca 2019 r. skierowany do konsultacji. Dopuszczalna prędkość - 25 kilometrów na godzinę.

naprawa samochoduJuż prawie trzy czwarte przypadków braku OC jest wykrywanych samodzielnie przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny dzięki działaniom wirtualnego policjanta. Czy da się uniknąć kary za brak OC? Jakie jeszcze konsekwencje grożą kierowcy jeżdżącemu bez ubezpieczenia?

rodzina1Zostało raptem kilka dni. Już od poniedziałku 1 lipca można będzie złożyć wniosek o 500 plus na pierwsze dziecko bez kryterium dochodowego. Oznacza to, że wszystkie dzieci zostaną objęte programem Rodzina 500+. By mieć spokojne wakacje, warto złożyć wniosek już teraz. Na początek można go złożyć jedynie drogą elektroniczną, do czego potrzebny jest tzw. profil zaufany. Najprościej założyć go korzystając z bankowości elektronicznej. Większość banków, podobnie jak przed rokiem, proponuje klientom skorzystanie z prostej, specjalnie na ten cel przygotowanej aplikacji. 

wakacje2Jeśli wybierasz się z biurem podróży, sprawdź jego wiarygodność. Niby oczywiste, ale mało komu chce się to zrobić. Na tym nie koniec. Zarezerwowanie noclegów, gdy wakacje organizujesz sam, to prawdziwe pole minowe. Równie niebezpieczne jak to, które musisz przebrąć przy zakupie biletów lotniczych, zwłaszcza tanich. Ale nie musisz być saperem, jeśli poznasz „pięć chwytów na gitarę” stosowanych zazwyczaj przez nie do końca uczciwych sprzedawców.

komputerPolska znajduje się wśród czołówki krajów w Europie pod względem zaufania do bezpiecznego przetwarzania danych osobowych w miejscu pracy. Ponad połowa polskich pracowników (59,6 proc.) uważa, że ich dane osobowe w miejscu pracy są bezpieczne. To o 10 proc. więcej niż rok temu.

hulajnogaJazda rowerem w mieście jest niebezpieczna, a co w takim razie powiedzieć o hulajnogach? Światowe statystyki pokazują, że aż 25 razy częściej dochodzi do kolizji z udziałem elektrycznych hulajnóg niż rowerów. W Polsce statystyk jeszcze nie ma, ale jeśli chodzi o drogi, niemal regułą jest, iż są gorsze od światowych. Na razie uczestnicy kolizji mogą korzystać z OC w życiu prywatnym, o ile je posiadają. Niewykluczone jest jednak, że wkrótce na rynku ubezpieczeń pojawią się specjalne polisy dla użytkowników pojazdów na minuty.

oponyZero waste, czyli „brak śmieci” lub „brak marnowania”, to filozofia, zgodnie z którą człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. Wprowadzenie jej zasad do codziennego życia deklarują głównie osoby zamieszkujące miasta powyżej 500 tys. mieszkańców (38 proc.), rzadziej wsie (27 proc.).

podatki2Stało się to na co czekaliśmy latami. Dzięki cyfryzacji skarbówka sama wypełnia za nas roczny PIT i mamy z tym spokój. W tym roku co prawda tylko składających roczny PIT-37 - ten prostszy oraz PIT-38 ("giełdowy"), ale już przy następnym rozliczeniu - także wszystkie pozostałe. Fiskus jednak skorzysta wyłącznie z danych z PIT-11 i im podobnych od płatników. Nie uwzględni ulg i odliczeń. Jeśli nie zrobimy nic, za zaakceptowane uzna nasze zeznanie dopiero 30 kwietnia i od tego dnia liczył będzie czas jaki ma na zwrot nadpłaconego podatku. Dlatego warto wejść na portal podatkowy, obejrzeć "dzieło" skarbówki i zaakceptować je jednym kliknięciem albo - poprawić!

umowaBanki coraz agresywniej ingerują w prywatność swoich klientów. Ledwie pomyślisz o pożyczce, już dzwonią z ofertą. Gdy przelejesz większą kwotę, natychmiast pojawia się agresywny link zachęcający do inwestowania w tym banku, a na smartfona i e-maila przychodzą konkretne oferty. To i tak "bezpieczne" jeszcze przykłady. Gorzej gdy bank danymi o nas dzieli się z innymi firmami. Co z tym zrobić?

 

samochódCieszyć się powinni przede wszystkim nabywcy używanych samochodów sprowadzanych z zagranicy. jest publiczną tajemnica, że praktycznie w każdym z nich sprzedawanych przez pośrednika przebieg pojazdu jest mniej lub bardziej zafałszowany, co wiąże się z takim samym ryzykiem kupującego. „Przekręcone” liczniki to nie jedyny problem importowanych samochodów używanych, bo trudna do zweryfikowania nadal pozostaję historia wypadkowa i faktyczny stan techniczny takich pojazdów, ale na poczatek dobre i tyle.

dzieckoRząd skierował już do Sejmu projekt prawa, które ma ustanowić szybki i uproszczony tryb orzekania alimentów na dzieci – w sytuacji separacji lub rozwodu rodziców. Praktycznie w ciągu kilku dni, po bardzo uproszczonym postępowaniu, sąd podejmie decyzję w tej sprawie.

pieniadzeCudze długi najczęściej musimy spłacać jeśli wystąpiliśmy w roli żyranta przy kredycie lub pozycze a osoba, której udzieliliśmy takiej gwarancji sama długu nie spłaca. Coraz częstszym przypadkiem są jedna też długi odziedziczone po zmarłych krewnych a przyjęte wraz ze spadkiem. Co zrobić, by nie narazić się na takie dolegliwe sankcje jak spłata cudzych zobowiązań?