Drukuj

Ruch drogowy 2021 Jak prowadzi auto zim Sprawd co radz eksperci 4x3Mamy prawdziwą zimę. O tej porze roku warunki drogowe mogą się szybko zmieniać, a jazda po śliskich nawierzchniach dla nikogo nie jest przyjemnością. Jak jeździć bezpiecznie i unikać wpadek, które mogą nas kosztować sporo nerwów i nie tylko?

 

Zima to dla kierowców wymagająca pora roku. Mamy dla Was wskazówki jak sobie z nią poradzić, aby minęła nam spokojnie i bezpiecznie.

Oczyść samochód ze śniegu i lodu

Zanim wyruszysz, zmieć śnieg z auta. To bardzo ważny krok w kierunku bezpiecznej jazdy. Śnieg na szybach i lusterkach zasłania widoczność, co może doprowadzić do wypadku. Dlatego, zanim wyruszysz, użyj szczotki i zetrzyj cały śnieg z szyb, lusterek, maski, bagażnika i dachu. Koniecznie pamiętaj o dachu! Gdy podczas jazdy zahamujesz śnieg, który tu zalega, zsunie się na przednią szybę, zasłaniając Ci widoczność, a jeżeli przyspieszysz zasypie jadące za Tobą samochody. Jeśli nie możesz sięgnąć na dach szczotką do śniegu, użyj miotły. Jeśli Twój samochód posiada czujniki cofania lub kamery, usuń śnieg również z nich. Wyczyść światła z przodu i tyłu auta, w tym reflektory, światła hamowania i światła tylne.

 

Jak prowadzić auto zimą 1


Fot. materiały prasowe ITR CEE Sp. z o.o.

 

Jeżeli na szybach jest lód, zeskrob go lub użyj odmrażacza do szyb, który go rozpuści. Oczyść z lodu szyby przednie, tylną i boczne, aby mieć pełną widoczność z każdej strony auta. Nie odrywaj na siłę wycieraczek od szyby, aby ich nie zniszczyć.

Zmniejsz prędkość, aby zatrzymać się na czas

Zaśnieżona i śliska droga to nie miejsce na szybką jazdę. Delikatnie operuj pedałem gazu, gdyż nagłe przyspieszanie może spowodować wpadnięcie w poślizg. Utrzymuj prędkość znacznie poniżej ograniczenia i dostosowuj ją do warunków na drodze. Na śniegu lub oblodzonej nawierzchni najlepiej jest jechać poniżej 50 km/h. Jeżeli czujesz, że auto wciąż się ślizga, zdecydowanie musisz zwolnić jeszcze bardziej.

Jedź płynnie, by nie wpaść w poślizg

Zimą bądź ostrożny i jedź tak płynnie, jak to tylko możliwe. Skoncentruj się na drodze, aby odpowiednio wcześnie zobaczyć przeszkody. Delikatnie naciskaj pedały hamulca i gazu, powoli i płynnie obracaj kierownicą. Jeśli zaczynasz się ślizgać, obniż prędkość. Pedał hamulca naciskaj powoli, aż do całkowitego zatrzymania. Dopóki nie jedziesz za szybko, powinieneś być w stanie utrzymać kontrolę nad autem.

Kontroluj poślizg na mokrej jezdni

Gdy jezdnie są mokre od deszczu, topniejącego śniegu i błota pośniegowego, rośnie ryzyko poślizgu. Gwałtowne ruchy kierownicy, nagłe przyspieszanie czy hamowanie mogą sprawić, że na takiej nawierzchni samochód wymknie się spod kontroli. „Na mokrej drodze może dojść do wytworzenie klina wodnego pomiędzy jezdnią a oponą, po którym auto zacznie się ślizgać i straci przyczepność – to tzw. aquaplanning. Zimowe ogumienie, bez uszkodzeń, o prawidłowym ciśnieniu i odpowiedniej wysokości bieżnika w połączeniu z dostosowanymi do warunków pogodowych stylem i prędkością jazdy zmniejsza ryzyko aquaplaningu i daje kierowcy większą pewność prowadzenia” – mówi Artur Posłuszny reprezentujący markę opon Yokohama w Polsce.

 

Jak prowadzić auto zimą 3 750 482

Fot. materiały prasowe ITR CEE Sp. z o.o.

 

W przypadku większości poślizgów spowodowanych przez aquaplanning wystarczy stopniowo zwalniać pedał gazu, aby opony odzyskały przyczepność. Pamiętaj – nie naciskaj gwałtownie hamulca, gdyż może to spowodować utratę kontroli nad autem!

Zostaw 6 sekund odległości przed innymi pojazdami

"Nawet jeśli jedziesz wolno i masz opony zimowe, zatrzymanie się na śliskiej drodze zajmuje więcej czasu. Dlatego zwiększ odległość od poprzedzającego Cię auta do 6 sekund” – radzi Artur Posłuszny z Yokohamy.

 

jak prowadzić auto zimą 3 750 547

 

Fot. materiały prasowe ITR CEE Sp. z o.o.

 

Jak to sprawdzić? Spójrz na nieruchomy element na poboczu, np. słupek, i zacznij odliczać sekundy w momencie, gdy będzie mijał go samochód przed tobą. Przestań liczyć, gdy sam dojedziesz do słupka. Jeśli nie jesteś w stanie zmierzyć odległości w ten sposób, dobrą ogólną zasadą jest podwojenie odległości, którą zwykle zostawiasz, jadąc za innym samochodem.

Unikaj przyspieszania pod górę

Nie dodawaj gazu wjeżdżając na wzniesienie, gdyż może to spowodować buksowanie kół. Zamiast tego zwiększ nieco prędkość przed dojechaniem do wzgórza, jadąc pod górę, zachowuj stałą prędkość, a zjeżdżając unikaj jechania „na luzie”, a także gwałtownego operowania pedałem gazu. Jeśli to możliwe, nie zatrzymuj się podczas podjazdu. Gdy dotrzesz na szczyt wzgórza, zmniejsz prędkość i powoli zjeżdżaj w dół.

Unikaj używania tempomatu

Niektórzy kierowcy lubią używać tempomatu, aby nieco odpocząć podczas jazdy. Jednak w okresie zimowym nie należy tego robić, gdyż tempomat w pewnym stopniu ogranicza kontrolę nad przyspieszaniem i zwalnianiem. Zimą może okazać się to bardzo niebezpieczne.

Zatrzymaj się, jeśli pogoda się pogorszy

Warunki pogodowe zimą mogą się szybko zmieniać. Jeśli pogoda jest zła, widoczność ograniczona, auto często się ślizga, a ty nie możesz go kontrolować, nadszedł czas, aby się zatrzymać. Znajdź bezpieczne miejsce jak np. parking, motel czy stacja benzynowa. W przypadku złej widoczności spowodowanej np. obfitymi opadami śniegu nie zatrzymuj się na poboczu, gdyż inni kierowcy mogą Cię w takich warunkach nie zobaczyć. Jeśli zostaniesz uwięziony w samochodzie, zostań przy nim, włącz światła awaryjne i wezwij pomoc. Samochód włączaj co godzinę na ok. 10 minut, aby był ogrzewany, a przy okazji sam się ogrzejesz.

Źródło: ITR CEE Sp. z o.o.

STEFAN LEWANDOWSKI