Drukuj

Smartfon w rku dziecka Korzystania uczy raczej nie trzeba ale zasad bezpieczestwa warto 2021 4x3Wręczając najmłodszym smartfona, raczej nie trzeba martwić się, czy będą wiedzieli, jak z niego korzystać, a bardziej o to, czy będą robić to bezpiecznie.

 

Otrzymanie własnego smartfona to ważny moment w życiu każdego dziecka. Rodzice decydują się na ten krok najczęściej w momencie, gdy ich pociechy rozpoczynają naukę w szkole, czyli między 7. a 10. rokiem życia. Jak pokazują badania UKE, dzieci używają telefonu przede wszystkim do kontaktu z rodzicami (97%). Komórka bardzo często służy im też do pisania i odbierania SMS-ów (84%) oraz rozmów ze znajomymi (83%). Trzy czwarte młodych użytkowników gra w gry na telefonie, a co drugi badany korzysta z aplikacji, przeglądarek i komunikatorów internetowych[1]. Nieograniczony dostęp do sieci to właśnie jedna z tych funkcji smartfonu, która powinna być szczególnie nadzorowana przez dorosłych. Pomagają w tym funkcje kontroli rodzicielskiej, umożliwiające opiekunom monitorowanie aktywności młodego użytkownika, śledzenie lokalizacji czy ograniczanie dostępu do wybranych aplikacji.

Kontrola rodzicielska

Odpowiednie zabezpieczenie smartfona, z którego będzie korzystało dziecko, nie wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które pozwalają weryfikować oglądane treści, kontrolować czas spędzony przed ekranem, ograniczać dostęp do wybranych funkcji czy sprawdzać lokalizację na mapie. Każdy smartfon z systemem Android umożliwia aktywowanie kontroli rodzicielskiej już na etapie konfigurowania urządzenia. Zgodnie z polityką Google, dzieci poniżej 13. roku życia nie mogą utworzyć własnego konta użytkownika, ale mogą być członkiem grupy rodzinnej, której administratorem jest osoba dorosła. Ponadto rodzic może zdalnie zarządzać ustawieniami nadzoru rodzicielskiego w smartfonie dziecka z poziomu własnego telefonu. Służy do tego aplikacja Family Link. Wystarczy zainstalować na każdym z urządzeń odpowiednią wersję aplikacji. Dzięki temu rodzic zyskuje możliwość m.in. zatwierdzania pobieranych przez dziecko plików i aplikacji, zmieniania ustawień widoczności treści w sklepie Google Play na podstawie klasyfikacji wiekowej, konfigurowania limitów czasu, definiowania pory snu czy lokalizacji urządzenia.

Pokazuj i wyjaśniaj

- Troska o bezpieczeństwo dzieci korzystających ze smartfonów nie powinna ograniczać się do zainstalowania odpowiedniego oprogramowania. W przypadku najmłodszych użytkowników od samego początku potrzebna jest edukacja i kształtowanie dobrych nawyków, które pomogą uniknąć wielu problemów w przyszłości. Nie bez znaczenia jest też wybór odpowiedniego modelu telefonu. Warto znaleźć taki, który jest dodatkowo wyposażony w tryb ochrony wzroku redukujący szkodliwe dla oczu światło niebieskie, jak np. nowy TCL 20 SE – powiedział Michał Chojnacki, specjalista ds. sprzedaży internetowej sklepu Diliho.

Smartfon dla dziecka

Pierwszy smartfon dla dziecka nie musi być od razu z najwyższej półki. Na rynku bez problemu można znaleźć urządzenia w rozsądnej cenie, które parametrami dorównują topowym modelom. Przed zakupem warto upewnić się, że wybrany smartfon ma dobry wyświetlacz, porządną baterię, mocny procesor, a także najnowsze oprogramowanie. Jako smartfon dla dziecka dobrze sprawdzi się TCL 20 SE, który za niecałe 600 złotych oferuje panoramiczny ekran 6,82” z opatentowaną technologią optymalizacji wyświetlania NXTVISION zapewniający wysoką jakość obrazu, szeroką paletę kolorów i dobrą widoczność wyświetlanych treści nawet w mocnym słońcu oraz pod każdym kątem. Sercem tego modelu jest ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 460 wspierany przez 4 GB RAM i aż 64 GB szybkiej pamięci eMCP na pliki oraz aplikacje. Taka specyfikacja w połączeniu z najnowszym oprogramowaniem Android 11 oraz baterią o pojemności 5000 mAh gwarantuje płynną, nieprzerwaną pracę urządzenia, zarówno podczas nauki, jak i oglądania bajek, czy grania w najnowsze gry. Dużą zaletą tego modelu jest też łatwy dostęp do Asystenta Google, który np. pomoże dziecku szybko połączyć się z wybraną osobą. Wystarczy hasło „Hej, Google” lub przyciśnięcie specjalnego przycisku na obudowie, a Asystent będzie gotowy na głosowe polecenia.
W ostatnim czasie przekonaliśmy się, że smartfony mogą służyć dzieciom nie tylko do kontaktu z rodzicami czy rozrywki, ale też nauki zdalnej. Powszechnie dostępne oprogramowanie i aplikacje dają szerokie możliwości kontrolowania tego, w jaki sposób najmłodsi korzystają z urządzeń mobilnych. Odpowiednio dobrany i przygotowany smartfon pozwoli dziecku bezpiecznie odkrywać świat cyfrowy.

OLGA DANIELEWICZ