Nowa normalno Polacy chc si teraz leczy z domu 2021 4x3Ograniczony dostęp do służby zdrowia w pandemii zmienił mentalność Polaków w zakresie korzystania z usług medycznych. E-recepty i e-wizyty zagościły u nas na dobre i Polacy nie chcą z nich rezygnować, pomimo luzowania restrykcji sanitarnych.

 

NFZ potwierdził, że teleporady będą refundowane na tych samych zasadach, co zwykłe wizyty.

Medyczne wotum nieufności

Z badania “Polacy rok po wybuchu pandemii SARS-CoV-2” wynika jednoznacznie, że ponad połowa ankietowanych negatywnie ocenia dostęp do lekarza pierwszego kontaktu w ciągu minionego roku pandemii. 50,8% - niemal ten sam odsetek negatywnie ocenił również dostęp do lekarza specjalisty i specjalistów w ciągu minionego roku. 1/3 ankietowanych wskazała, że utrudniony dostęp do lekarza odbił się negatywnie ich zdrowiu. 64,6% badanych zaczęło korzystać w czasie pandemii z teleporad i e-wizyt.
Ponad 6 na 10 ankietowanych, którzy skorzystali z teleporady lub e-wizyty, pozytywnie oceniło tę formę kontaktu z lekarzem.
Spośród osób, które korzystały z ww. usług, znakomita większość zamierza w przyszłości korzystać drobnych konsultacji lekarskich (77,3%) i e-recept (64,1%).

 

erecepta

Raport "Polacy rok po wybuchu pandemii SARS-CoV-2". Graf. materiały prasowe Fundacji Aflofarm

 

Teleporady i e-wizyty zostaną z nami na zawsze?

Trafność wniosków z badania potwierdza Dominik Swadźba -prezes platformy uPacjenta, umożliwiającej zamawianie usług medycznych z dojazdem do domu lub biura:
Telemedycyna i usługi związane z e-zdrowiem adresują bardzo ważną potrzebę rynku. Polacy, którzy pokochali jedzenie i zakupy z dostawą, zobaczyli, że do domu i biura można też zamówić usługi medyczne. W ciągu ostatniego roku liczba badań i testów wykonanych za pośrednictwem uPacjenta poszybowała w górę prawie 5 - krotnie. Trend “zdrowia z dostawą” dodatkowo  spotęgowała pandemia - trudności w przemieszczaniu i ograniczony dostęp do służby zdrowia. Tylko w marcu b.r. liczba Polaków korzystających wizyt domowych uPacjenta wzrosła blisko 3 -krotnie w porównaniu do czasu z początku pandemii.

Teleporady refundowane

Zmianie właśnie ulegają zasady refundacji teleporad. Co prawda 25 czerwca weszło w życie zarządzenie prezesa NFZ, które przewidywało mniej korzystne wynagrodzenie dla gabinetów Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), które udzielają teleporad. Spotkało się to jednak z ostrym sprzeciwem lekarzy rodzinnych z Porozumienia Zielonogórskiego. 28 czerwca podpisało ono z NFZ umowę, na mocy której Fundusz wycofa się z karania POZ za teleporady i wprowadzi równe wynagrodzenie za teleporady i wizyty stacjonarne.

erecepta 2

Graf. materiały prasowe Fundacji Aflofarm

Ogólnopolskie badania “Polacy rok po wybuchu pandemii SARS-CoV-2” zostały zrealizowane w marcu 2021 roku przez niezalezną agencje badawcza Biostat, na zlecenie Fundacji Aflofarm.

SANDRA WOJNAROWSKA

Analizujemy wszystko co ważne dla Twojego portfela oraz praw i obowiązków. Jeśli polubisz nas na Facebooku, każdy nowy artykuł wyświetli się na Twojej stronie zaraz po publikacji; w ten sposób nic ważnego nie umknie Twojej uwadze. Kliknij więc w ten tekst, zznajdziesz się na taszym fanpage i u gór zostanie Ci do kliknięcia boksik "polub"!