pirat 400 x 300Dowiedziono, że pojazdy, do których numerów rejestracyjnych można przypisać wiele mandatów (9 lub więcej w ciągu roku), statystycznie częściej uczestniczą w kolizjach drogowych.

 

Ryzykowne zachowania użytkowników dróg mają negatywny wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego i powodują wypadki ze skutkiem śmiertelnym. Jednak wciąż się zdarzają, często świadomie popełniane wielokrotnie.
W Polsce od września drogowi recydywiści otrzymają podwójne mandaty.

Wykroczenie popełniane więcej niż raz

Szczególną formą ryzykownych zachowań za kierownicą jest między innymi wielokrotne popełnianie wykroczeń drogowych przez „drogowych recydywistów” (ang. repeat offenders). To tacy kierowcy, którzy w ciągu dwóch lat popełniają więcej niż raz te same wykroczenia drogowe.

 

 pirat1

Fot. materiały prasowe Renault


Okazuje się, że z punktu widzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego istotne jest nawet popełnianie wielu drobnych wykroczeń drogowych. Istnieje zależność między otrzymywaniem znacznej liczby mandatów w ciągu roku i wypadkami drogowymi, w których uczestniczył pojazd. Z analizy przeprowadzonej w Holandii wynika, że pojazdy, których kierowcy otrzymali 9 lub więcej mandatów w ciągu roku, odpowiadają mniej niż 0,5% populacji sprawców wykroczeń drogowych, ale jednocześnie stanowią aż 6% pojazdów uczestniczących w kolizjach drogowych*.

Sprawdź czy nie jesteś wśród nich

Najbardziej ryzykowne zachowania kierowców, mogące skutkować wypadkiem drogowym, w którym zginą ludzie, to jazda pod wpływem alkoholu, narkotyków lub leków, nadmierna czy niedostosowana do panujących warunków prędkość, w tym nagłe zmiany prędkości, oraz jazda w stanie rozproszenia uwagi lub zmęczenia.
Do bardzo niebezpiecznych zachowań za kierownicą należą nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu i nieprawidłowe wyprzedzanie, związane ze zbyt krótkim czasem, jaki kierowcy przeznaczają na ten manewr.

 pirat2

Fot. materiały prasowe Renault

 

Pamiętajmy też, że nawet największy pośpiech czy zapominalstwo nie mogą być usprawiedliwieniem dla łamania przepisów i ignorowania czerwonego światła albo nieużywania pasów bezpieczeństwa – mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Recydywiści karani podwójnie

Osoby popełniające wciąż te same błędy za kierownicą mają być wkrótce karane surowiej. Zgodnie
z przepisami, które będą obowiązywać od września br., jeśli w ciągu dwóch lat ponownie zostaniemy przyłapani na tym samym wykroczeniu, zapłacimy podwójny mandat. Biorąc pod uwagę niedawne podwyższenie mandatów za wiele wykroczeń, pomnożenie wysokości otrzymanej grzywny możemy dotkliwie odczuć. Nawet 30 tysięcy złotych mogą zapłacić kierowcy, którzy ryzykują między innymi prowadzenie pojazdu bez uprawnień czy niezastosowanie się do zakazu wyprzedzania. Wyższe kary wprowadzono między innymi za przekroczenie dopuszczalnej prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, jazdę autostradą lub drogą szybkiego ruchu w kierunku przeciwnym, parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych czy korzystanie w czasie jazdy z telefonu trzymanego w ręce.

Od 17 września zmianie ulegnie także taryfikator punktów karnych. Niemożliwe będzie zmniejszenie liczby tych punktów poprzez uczestniczenie w szkoleniu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, co do ubiegłego roku powodowało odjęcie sześciu punktów. Dodatkowo otrzymane punkty karne będą mogły zostać anulowane dopiero po dwóch latach od ich nałożenia, a nie jak dotychczas po roku, warunkiem będzie także uregulowanie mandatu.

STEFAN LEWANDOWSKI

Analizujemy wszystko co ważne dla Twojego portfela oraz praw i obowiązków. Jeśli polubisz nas na Facebooku, każdy nowy artykuł wyświetli się na Twojej stronie zaraz po publikacji; w ten sposób nic ważnego nie umknie Twojej uwadze. Kliknij więc w ten tekst, zznajdziesz się na taszym fanpage i u gór zostanie Ci do kliknięcia boksik "polub"!