zabawki kontrola Monite 2 400 x 300Wycofywane z obrotu serie leków to już niemal codzienność. A przecież zdarzają się też niebezpieczne dla dzieci zabawki, skażone salmonellą jaja czy nawet słodycze zanieczyszczone niebezpieczną substancją. Bezpieczeństwo nasze i rodziny często zależy od tego jak szybko uzyskamy informację o zagrożeniu. Tym cenniejszy może być system monitoringu wysyłający odpowiednie komunikaty na nasze smartfony, tablety czy komputery.

 

Toksyczne zabawki, trująca żywność, wybuchająca elektronika czy auta z wadami seryjnymi - każdego roku na rynku pojawiają się tysiące produktów, które mogą stanowić dla nas realne zagrożenie. Z myślą o unikaniu takich towarów i chronieniu siebie i swoich bliskich przed niebezpieczeństwem powstała aplikacja Monite, zbierająca ostrzeżenia o wadliwych produktach.

Coraz więcej alarmów bezpieczeństwa

Tylko w ciągu 2019 roku rządowe instytucje alarmowały o 172 niebezpiecznych produktach. Najwięcej alertów (53) dotyczyło motoryzacji, na drugim miejscu znalazły się natomiast farmaceutyki (41). Do sklepów trafiła również wadliwa żywność (26 przypadków) oraz zabawki mogące stanowić zagrożenie dla zdrowie i życia dzieci (18 produktów). Kawałki szkła w mrożonej pizzy, groźne bakterie w artykułach spożywczych, ubrania wydzielające toksyczne chemikalia, wypadki spowodowane wadami konstrukcyjnymi aut lub porażenia prądem od wadliwego sprzętu elektronicznego – to naprawdę może się zdarzyć każdemu z nas.

 

zabawki kontrola Monite 1 750 x 562


– Powszechna dostępność produktów stanowiących zagrożenie dla naszego zdrowia była dla nas wielkim zaskoczeniem. Jeżeli codziennie jesteśmy narażani na kontakt z niebezpiecznymi towarami, to jak możemy się przed tym chronić? Szukając ostrzeżeń na temat produktów niebezpiecznych lub wycofanych z obrotu zauważyliśmy jak trudny i czasochłonny jest to proces. Pojawia się sporo komunikatów na temat niebezpiecznego asortymentu, ale są one rozproszone i wymagają śledzenia wielu źródeł, m.in. instytucji rządowych, organizacji międzynarodowych oraz komunikatów od producentów i sieci handlowych. Stąd pomysł na stworzenie Monite - aplikacji zbierającej wszystkie ważne komunikaty w jednym miejscu. Za jej pomocą konsument na bieżąco ma dostęp do pełnej informacji o zagrożeniach, otrzymuje też powiadomienia przy każdym nowym ostrzeżeniu. W ten sposób pomagamy użytkownikom chronić siebie i swoich bliskich, budując jednocześnie świadomość na temat wadliwych artykułów i niebezpieczeństw z nimi związanych - mówi Bartłomiej Płodzik, twórca aplikacji Monite, Członek Zarządu Getwise Sp. z o.o.

Leki, żywność i motoryzacja z zagrożeniami

W ciągu zaledwie 2 pierwszych miesięcy 2020 roku odnotowano aż 80 przypadków. Najczęściej zgłaszane kategorie produktów to motoryzacja (39), farmaceutyki (14) oraz żywność (6). Niepokój budzi skala dostępności niebezpiecznych artykułów spożywczych. W ubiegłym roku alerty dotyczyły m.in. groźnych substancji w wędlinach, pałeczek salmonelli w jajkach i przyprawach, toksyn w kaszy gryczanej i jaglanej, czy szkodliwego kadmu. Każdy z tych produktów był szeroko dostępny i zanim wycofano wadliwe partie, zdążyły one trafić do rąk konsumentów.
– Możemy jechać autem i nie zdawać sobie sprawy, że w kluczowym momencie poduszka powietrzna nie zadziała albo uchwyty ISOFIX nie utrzymają fotelika dziecięcego. Z kolei posiadanie w domu zabawek z defektem grozi dziecku kontaktem z niebezpiecznymi chemikaliami, może też prowadzić do zadławienia, poparzenia lub innych urazów. Co warto podkreślić, Monite opiera się wyłącznie na oficjalnych i zaufanych źródłach, dlatego zapewnia rzetelną wiedzą o produktach i daje pewność, że używany przez nas produkt jest bezpieczny - tłumaczy Bartłomiej Płodzik.

W Monite znajdziemy uzupełniane na bieżąco komunikaty najważniejszych instytucji i organizacji, m.in. Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego i Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także międzynarodowych podmiotów.

RENATA KŁOSIŃSKA

Fot. materiały prasowe Monite

Praktyczne wiadomości i rady z życia osobistego, rodzinnego, zawodowego i towarzyskiego. Od finansów przez prawo po nowe technologie, Na co dzień i od święta. Poznaj, zastosuj, podziel się swoimi sposobami na zaradność! Kliknij w link, znajdziesz się na naszej stronie Zaradni żyją lepiej na Facebooku; jeśli ją polubisz – wystarczy kliknięcie, znaczek jest u góry tej strony – to od tej chwili zajawki wszystkich ważnych dla Ciebie artykułów, zaraz po ich publikacji w tym portalu, pojawią się na twojej facebook’owej osi czasu!