lekiBłyskawicznie zamknięte szkoły i przedszkola, odwołane imprezy masowe. Tak się dzieje w Polsce choć skala zachorowań na koronawirusa jest nieporównywalnie mniejsza niż np. we Włoszech. Czy to nie przesada – zastanawia się wiele osób. Przesada? Zobaczcie sami.

 

Na podstawie poniższego wykresu (liczba zachorowań – COVID19) przedstawiamy strategię walki z koronawirusem przyjętą przez większość państwa na świecie. Wykres z czerwonym wypełnieniem, ze stromym szczytem ilustruje strategię, w której nie uwzględniono specjalnych środków ochronnych. Drugi z wypełnieniem niebieskim przedstawia liczbę zachorowań, do której dochodzi kiedy mamy wprowadzane ostre ograniczenia w przepływie ludzi, zakazy zgromadzeń publicznych, kwarantannę.

koronawirus wykres

Dwa najważniejsze wnioski jakie możemy wyciągnąć z wykresu to: dłuższy przebieg pandemii w przypadku stosowania specjalnych środków ochronnych oraz niewystarczająca przepustowość systemów opieki zdrowotnej gwarantująca pomoc wszystkim chorym kiedy Państwo nie wprowadza dodatkowych restrykcji.

Spłaszczanie krzywej za pomocą środków ochronnych „zmniejsza liczbę aktywnych przypadków w danym momencie, co z kolei daje lekarzom, szpitalom, policji, szkołom i producentom szczepionek czas na przygotowanie się do przyjęcia wszystkich chorych” – dr Drew Harris, Uniwersytet Thomasa Jeffersona w Filadelfii.

źródło: nytimes.com

Praktyczne wiadomości i rady z życia osobistego, rodzinnego, zawodowego i towarzyskiego. Od finansów przez prawo po nowe technologie, Na co dzień i od święta. Poznaj, zastosuj, podziel się swoimi sposobami na zaradność! Kliknij w link, znajdziesz się na naszej stronie Zaradni żyją lepiej na Facebooku; jeśli ją polubisz – wystarczy kliknięcie, znaczek jest u góry tej strony – to od tej chwili zajawki wszystkich ważnych dla Ciebie artykułów, zaraz po ich publikacji w tym portalu, pojawią się na twojej facebook’owej osi czasu!