premier2 400 300Poza lokalami gastronomicznymi największe sankcje dotknęły sklepów znajdujących się w galeriach i dużych centrach handlowych. Co jest zamknięte, co czynne od soboty 14 marca aż do odwołania, a co najmniej przez 10 najbliższych dni?

 

"Ograniczamy funkcjonowanie centrów i galerii handlowych. Jednak wszystkie sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie będą czynne – Polacy bez przeszkód kupią jedzenie, lekarstwa i środki czystości. Inaczej działać będą także restauracje, kawiarnie i bary. Tutaj zamówienie złożycie na wynos lub z dowozem" - czytamy na stronie gov.pl.

"Nie chcemy dopuścić do sytuacji, w której osoby przebywające w domu z powodu zawieszenia zajęć w szkołach i uczelniach czy pracy zdalnej przebywają w dużych skupiskach ludzkich".

Dlatego też zdecydowano się na ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych (apteki, sklepy spożywcze i drogerie działają wszędzie – również w galeriach i centrach handlowych!) orazzakaz zgromadzeń powyżej 50 osób o charakterze publicznym, państwowym i religijnym. Dotyczy to zarówno spotkań w budynkach, jak i na świeżym powietrzu.

Wszystkie sklepy spożywcze, banki, apteki, drogerie otwarte

Wszystkie sklepy oferujące sprzedaż ubrań, biżuterii, kosmetyków, narzędzi i wszelkich innych towarów pozostają otwarte. Ograniczenie dotyka jedynie tych punktów, które znajdują się w centrach lub galeriach handlowych.

 

aguz konferencja03132020 002 750 x 500

 

Galeria handlowe

Nie zamyknięto całkiem galerii handlowych, ale ograniczono jedynie ich funkcjonowanie, dzięki czemu zmniejszone zostaną duże skupiska ludzi, a co za tym idzie szanse na rozprzestrzenianie się wirusa.
Zamknięte będą sklepy z:
1) wyrobami tekstylnymi,
2) wyrobami odzieżowymi,
3) obuwiem i wyrobami skórzanymi,
4) meblami i sprzętem oświetleniowym,
5) sprzętem radiowo-telewizyjnym i ze sprzętem gospodarstwa domowego,
6) artykułami piśmiennymi i księgarskimi;
7) oraz wszystkie punkty prowadzące działalność rozrywkową i gastronomiczną.
W galeriach mogą działać sklepy spożywcze, drogerie, pralnie, apteki oraz banki.

W galeriach i centrach handlowych zaś otwarte będą wszystkie:
1) sklepy spożywcze,
2) apteki,
3) drogerie,
4) pralnie.

Banki i placówki finansowe działają normalnie

Gastronomia

Restauracje tylko z jedzeniem na wynos lub z dowozem
Restauracje, kawiarnie czy bary nadal będą mogły sprzedawać jedzenie. Ograniczeniu podlega jedynie spożywanie posiłków na miejscu. Zamówienia będzie można brać na wynos lub też z dostawą do drzwi.

Inne ograniczenia na najbliższy czas

"Najbliższe dwa tygodnie to czas szeroko zakrojonych działań, które mają zapobiec szybkiemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce. Działamy prewencyjnie. Ponieważ duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa, zdecydowaliśmy się:

zamknąć siłownie, baseny, klub taneczne, kluby fitness, muzea, biblioteki, kina.
Wcześniej zawiesiliśmy już zajęcia w szkołach, przedszkolach, żłobkach, a także na uczelniach. Wszystkie powyższe działania są możliwe dzięki tzw. specustawie – ustawie dotyczącej szczególnych rozwiązań w walce z epidemią koronawirusa".
Wszystkie niezbędne i bieżące informacje można znaleźć na: gov.pl/koronawirus.

RENATA KŁOSIŃSKA

Fot. Adam Guz KPRM

Praktyczne wiadomości i rady z życia osobistego, rodzinnego, zawodowego i towarzyskiego. Od finansów przez prawo po nowe technologie, Na co dzień i od święta. Poznaj, zastosuj, podziel się swoimi sposobami na zaradność! Kliknij w link, znajdziesz się na naszej stronie Zaradni żyją lepiej na Facebooku; jeśli ją polubisz – wystarczy kliknięcie, znaczek jest u góry tej strony – to od tej chwili zajawki wszystkich ważnych dla Ciebie artykułów, zaraz po ich publikacji w tym portalu, pojawią się na twojej facebook’owej osi czasu!