przegld polis wakacje 2020 4x3Już w ubiegłym roku 70 proc. Polaków na wakacje jechała samochodem. Badania pokazały, że w tym roku liczba osób, które zdecydują się wybrać na letni wypoczynek własnymi czterema kółkami będzie jeszcze większa. Przed wyjazdem w podróż, niezależnie czy dłuższą, czy krótszą warto dokładnie sprawdzić wszystkie dokumenty, a szczególnie te związane ubezpieczeniem.

 

Odpowiednio dobrana ochrona ubezpieczeniowa pomoże w każdej nieprzewidzianej sytuacji.
CUK Ubezpieczenia przygotował wakacyjny ubezpieczeniowy poradnik dla kierowców, którzy chcą zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych.

Bez OC nie ruszamy się z domu

Ubezpieczenie OC jest podstawowym ubezpieczeniem, które musi mieć każde auto. Jego brak grozi bardzo wysokimi karami, dlatego każdy kierowca dba o jego ciągłość. Ubezpieczenie OC obejmie szkody, które kierowca wyrządzi innym pojazdom. OC gwarantuje minimalne zabezpieczenie w razie wypadku, dla ochrony kierowcy i pasażera warto zaopatrzyć się w dodatkowe ubezpieczenie.

AC – uzupełnia i chroni

AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym, które Polacy kupują najczęściej. Stanowi ono doskonałe dopełnienie policy OC. Gwarantuje ochronę w razie kradzieży czy uszkodzeń spowodowanych nieprzewidzianymi zjawiskami atmosferycznymi, czy na skutek uszkodzenia karoserii przez wandali. Jeśli zdarzy się wypadek, sprawca może liczyć na wypłatę środków z ubezpieczenia autocasco. Bardzo istotną kwestią przy zakupie AC, zwłaszcza jeśli decydujemy się na nie przed wakacyjnym wyjazdem jest jego zakres. To kierowca decyduje o tym w jakich przypadkach i od jakich zdarzeń AC będzie chroniło samochód. W ramach tego ubezpieczenia kierowca może liczyć na np. wymianę kół, odholowanie auta, a w razie awarii lub kradzieży zapewnienie noclegu lub auta zastępczego. Dobrze skonfigurowany i dostosowany do potrzeb pakiet ubezpieczenia AC pozwoli na komfortową podróż bez obaw przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń.

Assistance -pomocny na drodze

Assistance to kolejne ubezpieczenie dobrowolne, które jest przydatne, zwłaszcza gdy wybieramy się w dłuższą podróż. Zakresy ochrony assistance różni się w towarzystwach ubezpieczeniowych i zależy od rodzaju wybranego pakietu. Najczęstszą oferowaną usługą jest holowanie pojazdu do warsztatu, drobne naprawy na miejscu zdarzenia, wymiana koła i dostarczenie paliwa. Kierowcy często decydują się na pakiet zawierający samochód zastępczy, parking strzeżony, pomoc tłumacza czy ochronę prawną, która zwłaszcza w zagranicznej podróży może okazać się nieoceniona. Warto pamiętać, że Assistance chroni nie tylko pojazd, ale też kierowcę i pasażerów, to ważna wiadomość dla osób, które na wakacyjny wyjazd wybierają się z całą rodziną i chcą uniknąć nieprzewidzianych sytuacji.

NNW – w razie wypadku

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków gwarantuje ochronę kierowcy i pasażera. Wypłata odszkodowania z NNW nastąpi w sytuacji, gdy nagłe zdarzenie ma przyczynę zewnętrzną. Z tytułu polisy NNW każdy poszkodowany otrzyma odszkodowanie także w przypadku szkód powstałych wskutek zdarzeń losowych mających związek z jazdą. Na wypłatę świadczenia możemy również liczyć, jeśli wystąpią szkody w trakcie wsiadania i wysiadania z pojazdu, załadunku lub rozładunku oraz w czasie postoju pojazdu. NNW to ubezpieczenie, które warto mieć wykupione, zwłaszcza w drodze na wakacje. Jego zakres jest szeroki, a cena stosunkowo niewielka, nie warto więc ryzykować.

Ubezpieczenie szyb i opon

Chociaż dla wielu osób ochrona szyb nie jest ubezpieczeniem priorytetowym, przed dłuższą podróżą warto rozważyć jego zakup. Jazda samochodem z pękniętą lub stłuczoną szybą może skończyć się mandatem lub zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Ubezpieczenie szyb zapewnia sprawną pomoc w razie pęknięć, uszkodzeń czy całkowitych stłuczeń. Towarzystwo ubezpieczeniowe naprawi szybę lub wymieni ją na dobrej jakości zamiennik. Po likwidacji szkody nowo zamontowana szyba będzie objęta gwarancją. Jednym z najczęściej spotykanych zdarzeń jest przebicie opony na drodze, Nie zawsze mamy do dyspozycji potrzebny sprzęt, taki jak na przykład lewarek, lub po prostu nie wiemy, jak to zrobić. Warto więc pomyśleć o specjalnym ubezpieczeniu opon. Towarzystwa Ubezpieczeniowe gwarantują nam, że posiadając ubezpieczenie z opcją obejmującą opony otrzymamy niezbędną pomoc bez dodatkowych opłat. Nastąpi to niezależnie od tego czy przebijemy koło na drodze, czy też wymagane będzie holowanie samochodu do warsztatu wulkanizacyjnego, gdyż wymiana lub naprawa na miejscu zdarzenia będzie niemożliwa.

MICHALINA WDOWIŃSKA

 Praktyczne wiadomości i rady z życia osobistego, rodzinnego, zawodowego i towarzyskiego. Od finansów przez prawo po nowe technologie, Na co dzień i od święta. Poznaj, zastosuj, podziel się swoimi sposobami na zaradność! Kliknij w link, znajdziesz się na naszej stronie Zaradni żyją lepiej na Facebooku; jeśli ją polubisz – wystarczy kliknięcie, znaczek jest u góry tej strony – to od tej chwili zajawki wszystkich ważnych dla Ciebie artykułów, zaraz po ich publikacji w tym portalu, pojawią się na twojej facebook’owej osi czasu!