Ruch drogowy 2020 wito Zmarych alert w pobliu cmentarzy II Fala 4x3W tym roku tradycyjne wizyty na grobach bliskich muszą rozłożyć się na wiele dni po sobocie i niedzieli 31 października i 1 listopada, kiedy to decyzją rządu cmentarze zostały zamknięte. Kierowcy powinni więc w najbliższym czasie być przygotowani na zwiększony ruch w pobliżu cmentarzy, co może trwać nawet cały listopad,

 

Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault mówią, w jaki sposób możemy zwiększyć nasze bezpieczeństwo w takich dniach i w okresach wzmożonego ruchu pieszych, nie tylko zresztą w pobliży cmentarzy

Kierowcychcąc zachować szczególną ostrożność w pobliżu takich miejsc powinni mieć na względzie przynajmniej kilka elementarnych zasad. Oto one.

 

renault cmentarz 750 x 499

Fot. materiały prasowe Renault

 

Uwaga na pieszych!

Przejeżdżając w pobliżu cmentarzy czy innych miejsc, do których zdążają duże grupy pieszych, należy zwrócić uwagę zwłaszcza na pieszych. Mogą oni znienacka wyjść na jezdnię zza zaparkowanego samochodu. Niestety wiele osób poruszających się poboczem po zmroku nie dba też w wystarczającym stopniu o to, by być widoczne dla kierowców np. dzięki odblaskowym elementom odzieży. Z tego powodu w okolicy cmentarzy najlepiej znacznie zredukować prędkość i uważnie obserwować drogę oraz chodnik i pobocze – mówi Krzysztof Peła, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

 

renault cmentarz 2 750 x500

Fot. materiały prasowe Renault

 

Zaparkuj dalej, ale zgodnie z przepisami.

Nieprawidłowe parkowanie to  częste zjawisko w pobliżu cmentarzy. Zatłoczone parkingi nie usprawiedliwiają jednak pozostawiania samochodu w miejscu, gdzie może on stwarzać zagrożenie dla innych (np. zmuszając pieszych do zejścia na jezdnię) lub utrudniać wyjazd. W miarę możliwości lepiej zatrzymać się nieco dalej i przespacerować się na cmentarz, co pozwoli uniknąć niepotrzebnego stresu i niebezpiecznych sytuacji.

Tylko spokojnie!

Pośpiech i zdenerwowanie mają negatywny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Dlatego kluczowe jest zaplanowanie wizyty na cmentarzu w taki sposób, by odbyła się ona na spokojnie i bez stresu. Jeżeli mamy potrzebę odwiedzenia wielu, oddalonych od siebie miejsc, przeznaczmy na to odpowiednią ilość czasu, na przykład kilka dni.

STEFAN LEWANDOWSKI

Analizujemy wszystko co ważne dla Twojego portfela oraz praw i obowiązków. Jeśli polubisz nas na Facebooku, każdy nowy artykuł wyświetli się na Twojej stronie zaraz po publikacji; w ten sposób nic ważnego nie umknie Twojej uwadze. Kliknij więc w ten tekst, zznajdziesz się na taszym fanpage i u gór zostanie Ci do kliknięcia boksik "polub"!