WYDATKI

wakacje pociąg 400 x 300W tym roku urlop spędzimy w kraju – zadeklarowało tak 87 proc. osób zapytanych przez Polską Organizację Turystyczną. Jednak nie tradycyjnie: pociąg lub samolot będą głównym środkiem lokomocji, na który zdecydujemy się w wakacje 2020.

auto wynajem 400 x 300Wynajmując samochód na wakacje w czasie epidemii, warto zwrócić uwagę na jego dezynfekcję. Co jeszcze powinniśmy sprawdzić, by uniknąć stresu podczas urlopu?

wyprz po koronie 2020 4x3Gorące Towary to nowa akcja promocyjna, którą Ceneo.pl przygotowało dla swoich użytkowników. Łowcy Okazji na głównej stronie będą mogli ustrzelić produkty tańsze nawet o 70 procent!

Drzwi polisa 2020 4x3Aplikacje porównujące ceny ubezpieczeń komunikacyjnych wykazały jednoznacznie, że rozpiętość cen w ofertach firm ubezpieczeniowych jest ogromna. Nie inaczej jest z polisami dotyczącymi nieruchomości, co na podstawie analizy ofert pokazuje multiagencja ubezpieczeniowa.

wyprzedaż 400 x 300Wyprzedaże - w tym roku wystartowały wcześniej, niż zwykle. Jak będą wyglądały te sezonowe i jakich przecen możemy się spodziewać?

kino 400 x 300Koronawirus wpędził nas w home office, a przy okazji wiele osób odkrywa na nowo uroki życia domowego, w tym także potencjał tkwiący we własnych ścianach. Nie trzeba biec do restauracji na doskonały posiłek, nie trzeba znosić uciążliwych współwidzów w kinie. Kino można mieć w domu!

Mskie gadety na dzien Ojca 2020 4x3 WWWDzień Ojca zbliża się wielkimi krokami. To doskonała okazja, by sprawić każdemu tacie radość, wręczając mu wyjątkowy prezent. Dokonaliśmy przeglądu męskich gadżetów, które przypadną do gustu każdemu ojcu, niezależnie od wieku.

dzien ojca lidl 400 x 300Dyskonty, w których zazwyczaj robimy duże zakupy w tym roku chcą nam też pomóc w nabyciu prezentów na Dzień Ojca. Niedawno było o ofercie Rossmanna, teraz o propozycji Lidla.

sushi 400 x 30018 czerwca to Międzynarodowy Dzień Sushi. Chyba nawet Lech Wałęsa kandydując na prezydenta ćwierć wieku temu i zapowiadając, że Polska będzie drugą Japonią nie dzisiejszą zawrotną karierę japońskiej kuchni miał na myśli.

Kosmetyki na dzie ojca 4x3Mamy i dzieci miały już swoje święto więc teraz czas na Dzień Ojca. Tatusiowie świętują 23 czerwca. Co im kupić? Jaką niespodziankę sprawić?

Panele 2020 po koronie BielskPodlaski 4x3Nareszcie wymiana kopciuchów na ekologiczne piece oraz instalowanie paneli słonecznych zastępujących prąd z węglowych elektrowni nabiera w Polsce właściwego tempa. Pompy ciepła oraz instalacje fotowoltaiczne zyskują nabywców w niespotykanych wcześniej ilościach.

lidl 400 x 300Od poniedziałku, 8 czerwca, we wszystkich sklepach Lidl oraz na lidl-sklep.pl można kupić kolekcję marki Esmara wykonaną w pełni z lyocellu – ubrania wprost idealne na lato!

Domek z ogrdkiem 2020 4x3Jeżeli kryzys związany z epidemią koronawirusa nie wpłynął na naszą sytuację finansową i przewidujemy, że tak się nie stanie również w przyszłości, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby złożyć wniosek o kredyt. W wyniku niedawnych obniżek stóp procentowych, kredyt będzie wyjątkowo tani.

osiedle 400 x 300Problemów z uzyskaniem kredytu hipotecznego, nawet w trakcie pandemii, nie powinny mieć osoby otrzymujące wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę. Banki w czasach pandemii nie wymagają osobistych wizyt, a pośrednicy kredytowi uruchamiają do kontaktu kanały online, co wpływa na wygodę i bezpieczeństwo klientów.

zakupy 1 czerw 400 x 300Przy wyborze prezentu dla najmłodszych członków rodziny najważniejsze jest, aby trafić w ich gusta i potrzeby, mając jednocześnie na uwadze, aby upominek był funkcjonalny oraz służył dziecku przez lata.

domek ogrodek 2020 korona 4x3Dwumiesięczna izolacja i zamknięcie w mieszkaniach sprawiły, że przekonaliśmy się, jak ważna jest dla nas przestrzeń i przebywanie choćby w niewielkim otoczeniu zieleni.

Urlop 2020 po koronie 4x3Wiadomo już, że tegoroczne wakacje trzeba spędzić raczej w kraju. Gdy tylko odmrożono turystykę, zaczął się wyścig po co atrakcyjniejsze miejscówki. Najpierw w innych regionach Polski niż zwykle, ale teraz wszystko zdaje się wracać do normy.

wie Tortugas 2020 korona 4x3Odmrożone sklepy i lokale piszą do swoich klientów, by przypomnieć o swoim istnieniu. Wiele internetowych sklepów, zwłaszcza spożywczych, czeka za to szok. Gdy tygodniowe kolejki oczekujących na dostawę się skończyły, jak na dłoni wyjdą ich wszystkie błędy marketingowe.

master c 400 x 300Mastercard udostępnił KiedyDoSklepu.pl – narzędzie, które na podstawie analizy trendów zakupowych pozwala określić, jaki ruch panuje w sklepach spożywczych na terenie Polski w różnych porach dnia i tygodnia.W ten sposób Mastercard pomaga konsumentom zrobić niezbędne, codzienne zakupy w bezpieczniejszy i wygodny dla użytkownika sposób.

Developerzy korona 2020 nowa sprzeda 4x3Wiele osób, które planowało zakup mieszkania zastanawia się, jak ten proces wygląda przy obowiązujących obostrzeniach. Jak radzą sobie w tej sytuacji agenci i klienci biur pośrednictwa?

kawa na wynos SB 2020 korona 4x3Miłośnicy Starbucks w Polsce mają powód do radości – po kilkutygodniowej przerwie mogą znów cieszyć się ulubioną kawą.

Powstrzymujemy si od remontw i AGD korona 2020 4x3Prawie połowa Polaków z powodu koronawirusa odłożyła już swoje plany wakacyjne, a co trzeci rezygnuje na razie z krótszych wyjazdów weekendowych takich jak majówka czy Boże Ciało i przekłada je na drugą połowę roku. Co czwarty Polak odłożył też na później plany związane z remontem.

Koronawirus inaczej yjemy oszczdzamy i nerwy mamy mniej umiechu 2020 4x3Konieczność długotrwałego przebywania w zamknięciu oraz perspektywa dostosowania się do zmienionego świata po kwarantannie wpływają na nasze nawyki i zachowania. A to nie pozostaje bez znaczenia dla całokształtu kondycji ekonomicznej.

ludzie maj 400 300Oprócz 1 proc. popularną wśród Polaków formą pomocy są również duże akcje charytatywne (niemal 37 proc. wskazań) i wrzucanie pieniędzy do puszek wolontariuszy (34,5 proc.). 10 proc. z nas nie pomaga wcale.

zakupy spoywcze 400 x 300Realizacja zamówień mogłaby być tańsza i szybsza za pośrednictwem merchandiserów, pracowników sklepów i wolontariuszy. Takie rozwiązanie zmniejszyłoby też liczbę osób w sklepach i kolejki.

Zimwki na letnie 4x3 2020Aby wymiana opon w dobie koronawirusa odbyła się bezpiecznie, należy odpowiednio wcześniej umówić się na wizytę w warsztacie. Jeśli zakładasz je samodzielnie, pamiętaj o sprawdzeniu stanu opon i właściwym momencie obrotowym przy dokręcaniu śrub lub nakrętek.

Urządzamy wiosną mieszkanie 400 x 300W stylu glamour czy boho, korzystając z najnowszych technologii czy wyłącznie ze sprawdzonych rozwiązań – bez względu na to, który ze sposobów remontowania jest nam bliższy, uwielbiamy remontować! I to wiosna sprzyja wprowadzaniu zmian w naszych wnętrzach.

żywność 400 x 300Naukowcy i lekarze podkreślają, że koronawirus może się utrzymywać na różnych powierzchniach nawet od kilku do kilkudziesięciu godzin. Dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednich zasad związanych z przechowywaniem żywności. Jakie to zasady?

handel online 400 x 300Akcja #ZostańwDomu, która ma ograniczać ryzyko zarażania się koronawirusem COVID-19, szybko zmieniła zwyczaje zakupowe Polaków. Obecna sytuacja zmusza do planowania zakupów niezbędnych do dłuższego pobytu w domu.

lidl wio 400 x 300Jako społeczeństwo stoimy aktualnie przed wieloma wyzwaniami związanymi z naszym codziennym funkcjonowaniem. Dla części z nas, szczególnie seniorów 65+, wykonywanie podstawowych czynności jak np. wyjście po leki do apteki czy kupienie żywności wiąże się z ryzykiem, na które często nie chcą się narażać.

Domek z ogrdkiem 2020 4x3Polacy budują domy, ponieważ chcą mieć więcej przestrzeni, marzą o ogrodzie i uważają, że to bardziej opłacalne niż zakup mieszkania. Najczęściej budujemy się na wsiach i w niedużych miastach. Inwestycję rozpoczynamy między 30 a 40 rokiem życia.

zapasy zywKupujemy więcej żywności: nawet jeśli nie boimy się, że jej zabraknie, sądzimy, że przez kolejne ograniczenia urzędowe trudniej będzie uzupełnić zapasy. Niestety, ograniczanie naszej aktywności - inna sprawa, czy zasadne aż w takim zakresie i na obowiązujących zasadach - utwierdza nas w tych ostatnich obawach. I jeszcze jedno: wyraźniej niż wcześniej preferujemy polskie produkty.

wielkanoc pieczywo 400 300Z reguły wiemy jak zachowują się rodacy, w tym jak robią zakupy przed świętami; mając taką wiedzę sami możemy zaplanować swoje wizyty w sklepach pod własne preferencje. Ale w czasach zarazy, gdy świat stanął na głowie – czy raczej: został w domach – ta wiedza jest wiedzą historyczną. Proponuję więc skorzystać z badań – na szczęście takowe zostały przeprowadzone a ich wyniki są dostępne. Podpowiedzą one nam jak przygotować zaopatrzenie na świąteczny stół, nie mnożąc ryzyka.

masterleas 400 300Jazda samochodem zamiast publicznym transportem minimalizuje ryzyko zarażenia się koronawirusem. Coraz więcej miast zawiesza opłaty za parkowanie i apeluje o rezygnację z komunikacji miejskiej. Kierowcy bez własnego samochodu mogą go od ręki wynająć w ramach najmu długoterminowego - nawet wyłącznie na czas kwarantanny i zwrócić je w dowolnym momencie bez konsekwencji finansowych.

innogygo2 400 x 300innogy go! na czas epidemii wprowadza alternatywę dla komunikacji miejskiej w Warszawie. W cenie biletu 20-minutowego będzie można wykupić subskrypcję na 14 dni o wartości 210 zł.

zostanwodmu 400 x300#Zostajęwdomu to aktualnie jedyna słuszna opcja, ale czas spędzony w domowym zaciszu wcale nie musi być nudny. Zastanawiasz się, jak wykorzystać go pożytecznie i kreatywnie?

platnosci 400 x 300Być może przekonaliście się o tym już w ten weekend płacąc kza zakupy. Do tej pory jeśli rachunek przekraczał 50 złotych, samo żbliżenie do terminala nie wystarczyło - by płatność została zaakceptowana, trzeba było wpisać na klawiaturze kod PIN. Teraz ten obowiązek dotyczy wydatków przekraczających 100 złotych.

łosoś na talerzu 400 x 300Mimo kwarantanny domowej części pracowników w Norwegii i zamknięcia granic w sklepach nie powinno zabraknąć pochodzących z tego kraju łososi oraz innych ryb i owoców morza.

Chata za pół bańki 2020 400 x 300W rok przeciętny koszt budowy domu urósł o 15 procent. Najdrożej, poza Mazowszem buduje się w woj. podlaskim - najtaniej w woj. podkarpackim. A trzeba mieć na względzie, że budowane domy są coraz mniejsze, między innymi właśnie przez tę drożyznę.

warzywa na grillu 400 x 300O diecie wegańskiej i wegetariańskiej słyszy się coraz więcej. Jeden z głównych trendów kulinarnych 2019 roku, w 2020 będzie rozwijał się jeszcze bardziej! Okazuje się, że przygotowanie dań roślinnych nie musi być trudne, a ich smak potrafi pozytywnie zaskoczyć.

zakupy 400 x 300W związku z sytuacją związaną z coraz większą liczbą zakażeń koronawirusem, Szopi.pl rozpocznie darmowe dostarczanie zakupów spożywczych osobom z grupy wiekowej powyżej 60 roku życia. Z racji obniżonej odporności są one bardziej narażone na powikłania w przypadku zachorowania na COVID 19. Rozpoczęta 11 marca akcja potrwa dwa tygodnie.

wynajem długoterminowy samochodów 400 x 300Już dwóch na trzech Polaków jest gotowych zrezygnować z posiadania samochodu na rzecz wynajmu długoterminowego. Zbliża się zmierzch tradycyjnego kupowania nowych samochodów na własność także w Polsce?

Zima Okna Dom 4x3Zima w tym roku jest wyjątkowo łagodna a na dodatek dobiega już końca, ale właśnie teraz dostajemy pierwsze wysokie rachunki za ogrzewanie. Mimo wszystko więc chyba jest to dobry czas, by uświadomić sobie jak bardzo ważne jest to, ile na ogrzewanie domu wydajemy. Przede wszystkim zaś, to dobra pora na uświadomienie sobie, że nie musi tak być, a na termomodernizację możemy zasilić się z publicznych pieniędzy. No i jest dostatecznie dużo czasu by takie przedsięwzięcie w całości zrealizować przed nowym sezonem grzewczym.

rowery wlasne 400 x 300Co piąty mieszkaniec dużego miasta mający dostęp do publicznych rowerów miejskich w ubiegłym roku choć raz skorzystał z tej usługi. W ciągu lat zainteresowanie tą formą usług dynamicznie rosło: wkroczyła ona do 100 polskich miast liczących 12 mln mieszkańców. I nagle przyszedł kryzys zainteresowania. Dlaczego i czy jest trwały? Wolimy własne rowery a może pożyczane na minuty pojazdy elektryczne?

szklarnia lidl 400 x 300Własna uprawa roślin na użytek domowy to życzenie wielu z nas. Aby udało się jednak spełnić je z powodzeniem przydadzą się do tego odpowiednie akcesoria. Sieć Lidl wprowadza do swoich sklepów miniszklarnie, inspekty oraz tunele do uprawy sadzonek. Oferta będzie dostępna we wszystkich sklepach Lidl Polska od czwartku, 5 marca do wyczerpania zapasów.

budowa 400 x 300Po dużych metropoliach ceny mieszkań poszybowały także w miastach średniej wielkości. Rekordy biją Radom i Toruń, gdzie w ubiegłym roku ceny metra kwadratowego wzrosły niemal o 30 procent! Drożyzna sprawia, że na kredyty hipoteczne stać głównie Polaków z pokolenia czterdziestolatków.

kosmetyki 400 x 300Kosmetyki to temat rzeka. Cena, marka czy naturalny skład kosmetyków? Do makijażu, pielęgnacji ciała, twarzy. Naturalne, wegańskie, zapachowe. Jest w czym wybierać. Gdzie w takim razie szukamy informacji o interesujących nas artykułach? Gdzie najchętniej wybieramy się na zakupowe szaleństwo artykułów z branży beauty?

Niekontrolowane wydatki 2020 4x3Ponad 20 proc. Polaków nie monitoruje swoich finansów i wydatków. Z kolei blisko co trzeci z nas robi to codziennie – najczęściej są to osoby, których dochód netto na gospodarstwo domowe wynosi powyżej 5 tys. złotych.

cien czlowieka 400 na 300Mamy ogromne zaufanie do agentów ubezpieczeniowych. Jednocześnie zbyt często, nie mając świadomości jak to ważne przy dopasowaniu polisy do naszych potrzeb, jest przekazanie agentowi pełnej wiedzy o swojej sytuacji rodzinnej i jej uwarunkowaniach.

droga zima 400 x 300Mio MiVue C560 to kamera samochodowa dla tych, którzy szukają jakości premium wśród produktów z tak zwanej średniej półki. Dzięki matrycy Sony StarvisTM CMOS nagrywany obraz posiada doskonały kontrast, jasną i bogatą kolorystykę niezależnie od panujących warunków atmosferycznych i pory dnia.

smartfony sprzedaż 400 x 300Kiedyś telefon komórkowy "za darmo" czyli spłacany w ratach jako część abonamentu, teraz własny smartfon "bez łaski" telekomu. A skoro wypasiony, to musi być drogi. By taka odrobina luksusu nie odbijała się na portfelu standardowych wydatków, kupując smartfon chętnie korzystamy z oferty sprzedaży ratalnej. No i cała tajemnica rozwikłana!

zubr 4x3FlixBus otwiera kalendarz rezerwacyjny po 2 kwietnia, dzięki czemu pasażerowie mogą planować podróże aż do 2 listopada. Do oferty ponad 90 linii FlixBus Polska dołączyło 8 nowych połączeń, w tym Białystok – Lille, Szczecin – Białowieża i Karpacz – Olsztyn.

mięso ceny 400 x 300To odwrotnie niż jeszcze rok temu gdy absolutną palmę pierwszeństwa wśród powodów do frustracji stanowiły zarobki. Co jeszcze nas martwi? Kolejny powód do zgryzoty to perspektywa niskiej emerytury i złe wiadomości płynące z mediów. Dopiero w następnej kolejności martwimy się o stan swojego zdrowia.

Kredyt hipoteczny 2020 4x3Banki zwiększają rygory kredytowania co przekłada się między innymi na niższą zdolność kredytową przy takich samych dochodach. Jednocześnie rosną ceny mieszkań. W tych warunkach coraz częściej przez młode osoby rozważana jest opcja wzięcia kredytu hipotecznego wspólnie z rodzicami. Czy jest to skuteczny sposób na duży kredyt hipoteczny?

elektrycznoscSpółka TAURON nie ustaje w promowaniu fotowoltaiki wśród konsumentów posiadających warunki do zainstalowania paneli słonecznych. Daje nie tylko gwarancję przyłączenia nowej instalacji elektrycznej do sieci, ale wspiera cały projekt, łącznie z udzieleniem nieoprocentowanego kredytu na zrealizowanie przedsięwzięcia.

oczyszczacz powietrza samsung 400 x 300Dla alergików, zwłaszcza nieodpornych na kurz i inne zanieczyszczenia we wnętrzach, oczyszczacz powietrza to niemała ulga. Co prawda duży wydatek, bo średniej klasy urządzenie kosztuje niemal tyle co minimalne wynagrodzenie, ale na pewno jego posiadanie jest zbawienne dla ich zdrowia. W czasach smogu i rosnącej zamożności takie urządzenia stają się coraz popularniejszym elementem wyposażenia domu czy mieszkania.

narty 400 x 300Tegoroczna zima nie rozpieszcza amatorów białego szaleństwa. Mimo to aby poszaleć na stoku, wcale nie trzeba jechać za granicę! Który ośrodek w Polsce sprawdzi się jako przyjazne miejsce dla początkujących narciarzy? Gdzie znajduje się białe eldorado z 40 kilometrami tras dla doświadczonych zjazdowców, a na jakim stoku najlepiej odnajdą się amatorzy zimowego freestyle’u na desce?

Bio food 2020 4x3Już nie wiadomo: kupujemy produkty BIO, bo handlowcy mamią nas agresywnymi promocjami czy odwrotnie - ponieważ lawinowo rośnie popyt na produkty BIO, handlowcy wykorzystują je coraz intensywniej w promocjach, by skuteczniej przyciągać do swoich sklepów kupujących.

Costa Uber 400 x 300Brytyjska sieć kawiarni Costa Coffee rozpoczęła w Warszawie współpracę z Uber Eats, czyli platformą do zamawiania jedzenia z dowozem. Warszawscy miłośnicy kawy mogą się cieszyć. Od dziś mogą za pośrednictwem strony internetowej lub aplikacji zamówić ulubioną kawę lub wybrane produkty z oferty Costa Coffee z dostawą do domu czy biura. Przez najbliższe dwa tygodnie dostawa jest bezpłatna.

media markt 400 x 300Polacy nadal chętnie kupują płyty z dobrym filmem. W zestawieniu najlepiej sprzedających się tytułów filmowych na DVD i Blu-Ray w 2019 roku większość pozycji zajmują zagraniczne produkcje. Na pierwszym miejscu znalazł się polski głośny film „Kler”.

słodycze 400 x 300Jak się okazuje, 14. lutego swoje święto obchodzą nie tylko wszyscy zakochani. W walentynki przypada także Światowy Dzień Słodyczy! Jak wskazują badania, większość z nas, czyli nawet 71 proc. lubi codziennie sięgnąć po słodką przekąskę. Czy to przejaw niezdrowego łakomstwa? Dietetycy przekonują, że odpowiednio zbilansowana porcja łakoci jest wręcz zbawienna dla naszego zdrowia!

zakup 26 400 x 300Tak, dziś jest niedziela bez zakazu handlu, dzień zupełnie wyjątkowo w tym roku, bo takich niedziel w sumie jest 7, w pozostałe 45 o zakupach zapomnijcie!. Gdzie dziś warto się wybrać? Kto lubi i ma w pobliżu na pewno do galerii handlowej albo centrum handlowego bo tam poza zakupami można spędzić atrakcyjnie nawet całą niedzielę. Kto chce zakupy tanie, najlepiej w sklepie sieci dyskontowej typu Biedronka czy Lidl.

smart 400 x 300Smartfona posiada w Polsce prawie 80 proc. osób, a niemal co trzeci użytkownik na co dzień korzysta z co najmniej dwóch takich urządzeń. Polacy są też coraz bardziej na czasie - w większości korzystają z telefonów, które są nie starsze niż dwa lata. Co ciekawe, średnio Polak chowa w szufladzie dwa nieużywane smartfony, głównie jako sprzęt zapasowy lub bez konkretnego celu.

dziadek i babcia dugi 2020 4x3Dzień Babci i zaraz potem Dzień Dziadka to okazja, by zajrzeć do portfeli seniorów. Jak się okazuje, są oni grupą, która najbardziej cierpi wskutek wpisu do rejestru niesolidnych dłużników. Być może dlatego seniorzy spłącają ujawnione tam długi najszybciej jak to możliwe, nawet kosztem innych zobowiązań.

zakupPusto w lodówce i w spiżarni, potrzebne duże zakupy? Wstawaj, szkoda dnia! Dnia handlowego jakim jest sobota, w przeciwieństwie do niedzieli, w której im handlować zakazano! Nieczynne w niedzielę 19 stycznia z powodu zakazu handlu sklepy chcą straty w obrotach powetować sobie w inne dni tygodnia, a najlepszym ku temu terminem są soboty. Nic więc dziwnego, że na ten dzień sklepy mają specjalne promocje.

Revolut Australia 400 x 300Klienci Revoluta mogą teraz łatwo i szybko, nawet nie ciążącymi na codziennych wydatkach kwotami wesprzeć ofiary australijskich pożarów. Mogą bowiem przekazać mikro-donacje na rzecz działań Czerwonego Krzyża i WWF poprzez funkcję darowizn w aplikacji (Donations). Pozwala ona zaokrąglać końcówki z codziennych wydatków, by zasiliły one wybraną organizację dobroczynną. Klienci mogą też przekazać za jej pośrednictwem jednorazowy datek lub wsparcie cykliczne w stałej określonej kwocie.

Droyzna 2020 4x3Kto jeszcze nie zauważył tego robiąc zakupy, ten niech zerknie w liczby - i to nie byle jakie, ale oficjalne dane rządowego urzędu jakim jest Główny urząd Statystyczny i zada sobie pytanie: dokąd zmierzamy? bać się czy nie bać wzrostu inflacji, zwłaszcza gdy po podwyżkach opłat za wywóz śmieci nadciągają podwyżki prądu dla gospodarstw domowych, akcyzy, nowe podatki jak np. cukrowy. I nie wiadomo co jeszcze. Gdzie znajdziemy się na koniec 2020 roku z naszymi wydatkami?

500 Ferie 4x3Co trzeci rodzic uważa, że koszty związane z wyjazdami na ferie i typu zielona czy biała szkoła stanowią największe obciążenie domowego budżetu w trakcie całego roku szkolnego. Niestety, aż 28 proc. badanych rezygnuje z wysyłania swoich dzieci na zimowy wypoczynek, właśnie ze względu na ograniczenia finansowe.

tesco 400 x 300Sezon zakupów świątecznych i wyprzedaży to doskonały czas na zrobienie zapasów, zakup upragnionych produktów lub prezentów dla bliskich. Jednak warto pogodzić się z faktem, że nie zawsze są to trafione wybory. Coraz więcej sklepów oferuje swoim klientom łatwą procedurę zwrotu produktów, które nie noszą śladów użytkowania.

półki sklepowe z cenami 400 x 300Początek nowego roku to dobry moment, by zacząć skrupulatnie prowadzić budżet domowy. Pomoże on ustalić, jakich niepotrzebnych wydatków dokonujemy na co dzień, a także zaoszczędzić większe sumy pieniędzy. Od czego należy zacząć?

mieszkanie wnetrze 400 x 300Polacy kochają remonty. Obojętnie czy nowe mieszkanie od dewelopera - tak czy owak wymagające prac wykończeniowych, czy kupione na rynku wtórnym. Nawet jeśli poprzedni właściciel przed sprzedażą dokonał kapitalnego remontu, i tak pierwsza do wnętrza wkroczy ekipa remontowa. Coraz częściej pracę wykona według projektu przygotowanego przez architekta wnętrz. Najczęściej zlecamy mu przygotowanie projektu całego lokalu. Nie widzimy kłopotu w tym, że praca wykonana zostanie zdalnie.

Sylwester 4x3W ostatnią noc 2019 roku większość z nas planuje dobrze się bawić. Ta przyjemność jednak kosztuje niemało, bo ponad 300 zł. Dwie trzecie Polaków planuje spędzić Sylwestra na domówkach i na balach, dlatego najwięcej wydamy na wystawny stół i odpowiedni strój.

Play Chili 1 400 x 300Dla wszystkich fanów kina Play przygotował świąteczną niespodziankę – do pakietu Zakupów Mobilnych dodana została platforma CHILI. Dzięki temu klienci Play zyskali prosty dostęp do hitów filmowych prosto z kina, płacąc za nie w ramach rachunku za telefon lub Internet.

karp NIE 4x3Karp na wigilijnym stole to tradycja, poza wszelką dyskusją. Jednak pod względem smaku jest nie wszystkim odpowiada. Im więc młodsi Polacy tym większy odsetek zwolenników innej ryby na wigilijnym stole. Wśród rybnych dysydentów niekwestionowanym królem jest łosoś. Co ważne, filety pakowane próżniowo można kupić nawet na tydzień przed podaniem na stół.

zakupy galeria choinka 4x3Polacy kupują produkty spożywcze i prezenty stojąc w korkach, kolejkach i w tłoku. Do tego dochodzi nadszarpnięcie domowego budżetu, któremu mogą towarzyszyć negatywne emocje i niepokój. Na szczęście coraz więcej sprzedawców oferuje odroczenie płatności na „po świętach”. Jakie jeszcze triki są przydatne podczas świątecznej, zakupowej gorączki?

bank kredyty 400 xx 300Zarobki większości Polaków idą ciągle w górę, ale reguła - zastaw się w postaw się, wciąż obowiązuje. Dlatego nie brakuje wciąż chętnych na kredyty konsumpcyjne zaciągane w celu sfinansowania Bożego Narodzenia. Jedni pożyczają by na Święta wyjechać w góry lub w inne atrakcyjne miejsce, inni by podjąć gości zgodnie ze staropolskim obyczajem.

Zakupy allegro i chPolacy coraz chętniej robią zakupy przez Internet. Aplikacje mobilne umożliwiają to w łatwy sposób, a dostawcy starają się wykorzystać dobrą koniunkturę i oferują coraz więcej udogodnień. Przykładem jest choćby chińska platforma sklepów online AliEpress czy polski dostawca przesyłek InPost. Co najchętniej kupujemy w chińskim sklepie?

hotel 400 x 300Stolica Polski wysuwa się na pierwsze miejsce w rankingu popularności miast wybieranych na spędzenie Sylwestra. Króluje pod względem liczby ofert i turystów, a także skrajności cenowych. W stolicy w Sylwestra można bawić się za darmo albo nawet za 2 400 zł za parę!

stacja moya Wawa6 400 x 300W ostatnich tygodniach byliśmy świadkami gwałtownych i znacznych wzrostów cen paliwa LPG na stacjach benzynowych. Kierowcy pojazdów wyposażonych w instalację na propan-butan płacą nawet ponad 20 gr więcej na litrze. Czym jest spowodowana ta podwyżka i co istotniejsze, czy możemy spodziewać się dalszych wzrostów cen?

jakie alko kupujemy nachtniej 4x3Tak jak hitem ubiegłego roku były craftowe piwa bezalkoholowe, tak w tym roku najbardziej modnym napitkiem są wina bezalkoholowe. Z nowości - to proseco w tym roku zdetronizuje szampana i inne wina musujące w Sylwestrową noc. Nie ma natomiast zmany trendów odnośnie alkoholi kupowanych najczęściej jako prezent pod choinkę lub na gwiazdkę - nadal rządzą whisky i brandy oraz szlachetne wina.

dzieciom pod choink 4x3Rodzice nie oszczędzają na swoich pociechach. Jedynie 2 proc. respondentów nie planuje zakupu prezentów, a tylko 3 proc. przeznaczy na jedno dziecko mniej niż 50 zł. Aż 44 proc. ankietowanych deklaruje, że na zakupy świątecznych prezentów dla dzieci - w przeliczeniu na jedno dziecko - przeznaczy w tym roku średnio od 100 do 250 zł.

Sylwester 4x3Niezależnie od tego, czy oglądamy pokaz organizowany przez miasto, czy postanowimy we własnym zakresie ubarwić tę noc fajerwerkami, zawsze należy przypomnieć sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa, aby zapobiec wszelkiego rodzaju przykrym incydentom związanym z nieostrożnym obchodzeniem się z materiałami pirotechnicznymi.

portfel z kasą 400 x 300Duża część Polaków wciąż finansuje święta pożyczką. Co szósty ankietowany był przekonany, że niezależnie od tego jak będzie planował wydatki oraz oszczędzał - i tak popadnie w kłopoty finansowe z powodu bożonarodzeniowych wydatków. Jak pożyczyć mądrze?

pieniądze małe 400 x 300Pełny koszyk jedzenia, ubranie spakowane już w torbę i okazuje się, że nie da się za to zapłacić. Karta zawodzi. Terminal wyświetla odmowę. W głowie gonitwa myśli, wydałam, wydałem już wszystko? Kiedy i jak? Przekroczyłem ustawiony limit? A może to tylko problemy z połączeniem? Czy mam wystarczająco dużo gotówki? Czas mija. Z tyłu kolejka. I tak wtedy pojawia się wstyd...

długi 400 x 300Niezapłacony rachunek za kablówkę, przeterminowany dług za komórkę. Do tego zaległy czynsz i jeszcze mandat za jazdę autobusem bez biletu. Z drobnych kwot robią się miliardy. Co miesiąc do starych długów dopisują nam w skali kraju kolejne pół miliarda złotych.

zakupy paypal 400 300Sprzedaż podczas Black Friday oraz Cyber Monday rośnie nawet dziesięciokrotnie , a co czwarty Polak poluje na okazje już tylko online. Równocześnie liczba oszustw rośnie wówczas nawet o 18 procent – dlatego tym ważniejszy jest wybór sprawdzonej metody płatności.

Zakupy witeczne 4x3Polska rodzina przeznaczy na święta średnio 1 521 zł czyli 5 procent więcej niż przed rokiem. Jednak większość dodatkowych środków w całości pójdzie na jedzenie i prezenty. Oszczędniej wydawać pieniądze będziemy planując podróże i spotkania towarzyskie.

 

Netatmo termostat 400 x 300Wydaje nam się, że inteligentne liczniki czy inne urządzenia z zakresu nowych technologii stosowanych do inteligentnego zarządzania domami czy mieszkaniami są dla nas za drogie, za skomplikowane, ale nie nadają się do mieszkania w bloku z wielkiej płyty. Takie fałszywe przekonanie sprawia, że wciąż wiele osób nie wykorzystuje możliwości zainwestowania w takie rozwiązania, by w dłuższej perspektywie dużo zaoszczędzić na kosztach eksploatacji.

wyprzedaż 400 x 300Sławny promocyjny czarny piątek, podczas którego sklepy biją się wyjątkowymi przecenami o wielkie pieniądze klientów, zbliża się nieuchronnie. W tym roku wypada on 29 listopada. Co zdarzy się tego dnia, łatwo przewidywać, bo sieci handlowe już informują o planowanych hitach sprzedażowych. Ponadto pouczające mogą być dane dotyczące Black Friday w minionych latach.

Sylwester fajerwerki 4x3W 2019 r. zainteresowanie organizowanymi imprezami sylwestrowymi w Polsce wzrosło o 8,5 proc. w porównaniu do ubiegłego roku Polacy nie tylko częściej decydują się na sylwestra poza domem, ale mają też coraz bardziej wygórowane oczekiwania.

galeria handlowa pusta 400 na 300Sobota 16 listopada to dzień, w który możemy zrobić zakupy w en weekend. Handlowy tydzień był krótszy, bo w poniedziałek 11 listopada sklepy były zamknięte ze względu na święto. W tej sytuacji w sobotę należny spodziewać się w sklepach dodatkowych kolejek do kas. Tym bardziej, że wszystkie sieci chcą przyciągnąć 16 listopada do sklepów jak najwięcej klientów i przygotowały super promocje.

kulinariaChili kolendra, awokado, limonka to gwarancja witamin i składników mineralnych, które skutecznie i rozgrzeją, i osłonią nas przed jesiennymi atakami przeziębień. Rośliny strączkowe, które tworzą fundament pod ten zestaw zdrowia, z kolei dostarczą nam kalorii i dadzą siłę do aktywności w okresie gdy dzień przegrywa z nocą.

zlotowkiStarają się, nie wyobrażają sobie, że czegoś można nie zapłacić, rozrzutność zdarza się im sporadycznie, a jednak coś nie wychodzi. W trzy lata liczba niesolidnych dłużników po 64 roku życia wzrosła o prawie jedną trzecią, a ich przeciętne przeterminowane zobowiązanie o połowę.

Poyczka 4x3Polscy wierzyciele nie czekają długo z rozpoczęciem postępowania prowadzącego do odzyskania pieniędzy. Często działania rozpoczynają zaraz po przeterminowaniu płatności, a długi, których dochodzą, nie przekraczają zwykle 10 tysięcy złotych. Częściej niż sprzedaż długu wybierana jest windykacja.

Daleko do emerytury 4x3Nawet jeśli bieżące wydatki spinają się z dochodami i bez trudu dałoby się odłożyć choćby kilkadziesiąt złotych miesięcznie, nie decydujemy się na oszczędzanie, a jeśli już to na większy wydatek w bliskiej przyszłości. Emerytura jest wizją mglistą i najchętniej spychaną na później. Rzecz w tym, że to później albo nigdy nie następuję, albo materializuje się gdy na zabraknie rozsądnej kwoty jest już za późno. Oto pięć mitów, jakimi usprawiedliwiamy takie postępowanie, a które trzeba jak najszybciej obalić.

pieniadzePrawie połowa badanych chce wydać w tym roku na znicze od 30 do 40 zł. Większość planuje kupić cztery lub pięć. Łącznie aż 60 proc. kupujących szuka lampek w promocji. Tymczasem sklepy oferują ich o ponad 80 procent mniej niż w ubiegłym roku. Najmocniej ograniczyły obniżki dyskonty i hipermarkety, w których zakupu dokonać zamierza najwięcej Polaków.

Sylwester w Zakopanem 4x3Duże miasta i góry - te miejscówki Polacy najczęściej wybierają na świętowanie Sylwestra. Ile kosztuje zabawa? Rozpiętość cen potrafi zaskoczyć, ale jeśli nie zarezerwujesz przynajmniej 300 złotych na osobę, to zapomnij o zabawie na topowej imprezie.

PORT 4x3A może połączyć jedno z drugim, jeśli akurat groby bliskich mamy w pobliżu lub - zgodnie z coraz powszechniejszym trendem - odwiedziliśmy je wcześniej? Listopad zbliża się wielkimi krokami. Jest to okres jesiennych słot i długich wieczorów, podczas którego każdy z nas myśli już powoli o zapasach ciepłych swetrów i spodni. Jednak w tym roku, miesiąc ten daje nam szansę na wykorzystanie długiego weekendu. To świetny moment żeby zaplanować wyjazd za miasto z rodziną lub przyjaciółmi.

Margaryna zamiast ryby 4x3Doczekaliśmy się bowiem weekendu handlowego. Jutro ostatnia niedziela października w więc niedziela nie objęta zakazem handlu. Nie musimy się więc dziś spieszyć do sklepu na duże zakupy, możemy je odłożyć na jutro – niedzielę 27 października.

Leczenie zagranic 4x3Długi okres oczekiwania na planowane zabiegi w Polsce motywują Polaków do szukania możliwości leczenia za granicą. Do Narodowego Funduszu Zdrowia wpływają tysiące wniosków o zwrot kosztów leczenia transgranicznego. Leczenie za granicą umożliwiają też dostępne już na polskim rynku specjalistyczne polisy zdrowotne.

Zakupy witeczne CH IV 4x3Październik to czas, kiedy nikt jeszcze nie czuje magii Świąt, ale sieci handlowe, a także mniejsi sprzedawcy starają się usilnie o to, abyśmy już teraz zaczęli wydawać pieniądze. Możemy jednak uniknąć nie tylko finansowego dołka, ale nawet w ogóle korzystania z dodatkowych źródeł finansowania naszych okołoświątecznych wydatków, wdrażając kilka zmian w naszym codziennym podejściu do wydawania pieniędzy.