jarmarki odlot 400 x 300Tradycja bożonarodzeniowych jarmarków sięga XIV wieku i wywodzi się z Niemiec. Dziś ciekawe jarmarki odbywają się na całym świecie i w miejscach najróżniejszych - od pustyni po podziemia, stając się dodatkowo atrakcją turystyczną.

 

Podobno na początku były to jednodniowe wydarzenia, w trakcie których można było nabyć produkty niezbędne do przygotowania świątecznych potraw. Z czasem zaczęły się one nie tylko wydłużać, ale przybierać różne formy, a także oferować ciekawy program i atrakcje dla odwiedzających. Kiwi.com, firma z branży travel-tech, przygotowała zestawienie najbardziej niezwykłych i zaskakujących jarmarków – niektóre z nich odbywają się w podziemnych jaskiniach, na zamku, a także w kręgach kulturowych i szerokościach geograficznych, w których Boże Narodzenie w ogóle nie jest obchodzone. Na liście najciekawszych znalazły się jarmarki w Dubaju, Japonii, Niemczech, Holandii czy USA.

Holandia - jarmark świąteczny w jaskini

Holenderskie jarmarki bożonarodzeniowe, podobnie jak te w Niemczech, słyną z rozmachu i wspaniałej atmosfery. W miejscowości Valkenburg najstarszy i największy jarmark znajduje się w historycznych podziemiach, w jaskiniach pod Caubergiem i jest nazywany Europejskim Miastem Bożego Narodzenia. Wszystko dlatego, że w okresie świąt mieszkańcy przekształcają miasto i podziemie w prawdziwie zimową krainę, pełną ozdób, atrakcji, nastrojowych lampek, które wprawiają w iście świąteczny nastrój. Największą atrakcją są imponujące struktury jaskiń. Na miejscu czeka około 50 straganów, na których można kupić w zasadzie wszystko, co jest związane z Bożym Narodzeniem: pyszne smakołyki, przepiękne i nietuzinkowe ozdoby na choinkę i masę prezentów.
W tym roku jarmark w Valkenburg jest czynny od 12 listopada do 9 stycznia 2022. Można tam dotrzeć komunikacją miejską, co więcej, miejsce jest w pełni przystosowane dla osób niepełnosprawnych ruchowo, w tym przemieszczających się na wózkach inwalidzkich.

Niemcy - Królewski Jarmark Świąteczny

Niemcy to kolebka bożonarodzeniowych jarmarków. Najstarszy w Dreźnie jest organizowany od ponad 600 lat. Będąc w Niemczech w okresie przedświątecznym trudno nie trafić choćby na jeden – są niemal wszędzie. Kiwi.com w szczególności poleca odwiedzić jarmark, którego alternatywna lokalizacja wyróżnia spośród pozostałych. Królewski Jarmark jest organizowany na zamku Hohenzollernów. Imponująca budowla jest bajkowa o każdej porze roku, wielu twierdzi, że stanowiła inspirację dla filmowego zamku Hogwart z Harrego Pottera. W Boże Narodzenie, dzięki zimowej aurze i pięknym ozdobom, prezentuje się on w sposób szczególny. Kramy z atrakcjami znajdują się zarówno na dziedzińcu, jak i we wnętrzach zamku, w tym m.in. w salach reprezentacyjnych. Koniecznie warto się tam wybrać i doświadczyć tej niesamowitej atmosfery.
Zamek mieści się około 70 km od Stuttgartu. W tym roku jarmark będzie trwał od 25 listopada do 9 stycznia.

Świąteczny jarmark na pustyni w Dubaju

Dubaj zaskakuje na każdym kroku. Nie tylko oferuje kryte stoki narciarskie, ale również w okresie świąt organizuje jarmark Bożonarodzeniowy, który odbywa się na pustyni!. Program wydarzenia Bab Al Shams jest bardzo bogaty i oferuje m.in. kolędowanie, muzykę na żywo, 40-metrową choinkę i ponad 50 straganów z lokalnymi specjałami, doskonałymi na świąteczny prezent. Warto wspomnieć, że w grudniu temperatura w Dubaju sięga 27 stopni Celsjusza – a dla spragnionych ciepła i słońca oznacza to pełen relaks pod palmami przy basenie lub na wybrzeżu. W tym roku świąteczny jarmark rozpocznie się 10 grudnia i potrwa do 21 grudnia.

San Francisco - kraina czarów Dickensa

W San Francisco odbywa się jeden z najbardziej unikatowych i alternatywnych jarmarków w całych USA – Charles Dickens Christmas Fair. Sale wystawowe Cow Palace zamieniają się w istną krainę magii, której tematem przewodnim jest twórczość Charlesa Dickensa. Można tu zobaczyć i zasmakować wiktoriańskiego Londynu, improwizowanych pubów, herbaciarni i tętniącego feerią zapachów i kolorów jarmarku bożonarodzeniowego. Wydarzenie zwykle zaczyna się pod koniec listopada i kończy tuż przed świętami. W tym roku, będzie ono miało charakter wirtualny, a to oznacza, że każdy bez względu na położenie geograficzne będzie mógł wziąć w nim udział - zdalnie.

 

jarmark ilustracja Fot. Michalina Wdowińska


San Francisco to jeden z najczęściej wybieranych przez Polaków kierunków podróży do USA. W okresie świątecznym miasto wygląda magicznie. Kiwi.com poleca udać się na Union Square, który oferuje masę atrakcji, od lodowiska po spektakularne iluminacje – w tym roku wystartują one 26 listopada.

Tokio - magiczny pokaz świateł

Obowiązkowym punktem w trakcie zimowej wizyty w Tokio jest fenomenalny pokaz świateł, na który składa się ponad 250 000 świateł LED. Choć nie jest to dosłownie jarmark Bożonarodzeniowy jest on organizowany przez centrum handlowe Caretta Shiodome, w którym można dokonać świątecznych zakupów zupełnie jak na klasycznym jarmarku. Co roku motyw przewodni wydarzenia jest inny, lecz zawsze bajeczny i bajkowy: „Piękna i Bestia”, „Kraina lodu”, „Zaplątani” . Festiwal trwa od połowy listopada do połowy lutego. W okresie świąt ulice i dzielnice Tokio zdobią piękne iluminacje. Kiwi.com poleca udać się na jedną z najbardziej spektakularnych, czyli Tokyo Mega Illumination. To ogromny obszar w rzeczywistości składający się z 15 różnych iluminacji! Wygląda niesamowicie!

MICHALINA WDOWIŃSKA

Analizujemy wszystko co ważne dla Twojego portfela oraz praw i obowiązków. Jeśli polubisz nas na Facebooku, każdy nowy artykuł wyświetli się na Twojej stronie zaraz po publikacji; w ten sposób nic ważnego nie umknie Twojej uwadze. Kliknij więc w ten tekst, zznajdziesz się na taszym fanpage i u gór zostanie Ci do kliknięcia boksik "polub"!