marnowanie 400 xx 300Gospodarstwa domowe odpowiadają za niemal połowę wyrzucanego pożywienia. Stosując się do idei no waste, wprowadzając kilka prostych zasad do naszego postępowania, możemy osiągnąć wielkie efekty.

 

W Polsce szacunkowo wyrzuca się ok. 9 mln ton żywności rocznie, a swój pewny udział w tym tonażu mają produkty i potrawy pozostające w gospodarstwach domowych po Świętach. Są jednak sposoby na to, aby uniknąć nadmiernych zakupów lub w przypadku, kiedy już się przydarzą, nie zmarnować tego co pozostanie.

Kupujemy za dużo pieczywa i owoców

Według badania przeprowadzonego przez Federację Polskich Banków Żywności oraz PBS pt. „Czy jesteśmy gotowi na uratowanie ziemi?” (wrzesień 2021), wśród najczęściej wyrzucanych produktów spożywczych znajdują się: pieczywo (32%), owoce (30%), warzywa (24%) oraz wędliny (20%). 63% respondentów źle ocenia obecny stan środowiska. Natomiast badani w różnych obszarach deklarują otwartość na zmiany. Warto także podkreślić, że ponad 1/3 badanych (37%) deklaruje, że nie marnuje jedzenia.

 

lidl marnoFot. materiały prasowe Lidl Polska


Lidl Polska od lat przeciwdziała marnowaniu żywności, rozpoczynając zmiany już na poziomie łańcucha dostaw, a także podpowiada i edukuje w jaki sposób działać zgodnie z ideą no waste, wprowadzając kilka prostych zasad, które mogą zaowocować wielkimi zmianami.

Jak robić zakupy i nie marnować jedzenia?

W pierwszej kolejności należy zaplanować jakie posiłki przygotujemy w najbliższym czasie oraz jakich składników chcemy użyć.
Następnie konieczny jest przegląd produktów, które już znajdują się w kuchennych szafkach i spiżarniach. Często okazuje się, że część z nich konsumenci już posiadają. Należy zatem skorzystać z zapasów ze zbliżającym się terminem przydatności do spożycia.
Istotnym elementem przygotowań jest stworzenie listy zakupów, która powinna zawierać tzw. „suche artykuły”, które mogą być długo przechowywane oraz świeże owoce, warzywa i mięso, które planujemy spożyć w krótkim czasie. W ten sposób zapewnimy sobie różnorodne i pełnowartościowe posiłki.
Co więcej, gromadząc produkty, które nadają się do długoterminowego przechowywania zawsze możemy przygotować z nich posiłek, nie wychodząc z domu. Należą do nich m.in. makaron, kasza i ryż, przetwory, płatki owsiane, mrożonki, bakalie oraz mąka. Pamiętajmy jednak o tym, żeby regularnie weryfikować ich daty przydatności do spożycia.
Konserwowanie to z kolei sposób na to, aby świeże produkty, jeżeli nie spożyjemy ich od razu, zostały z nami na dłużej. Do najbardziej popularnych metod konserwowania należą – mrożenie oraz suszenie, kiszenie, które ma zastosowanie dla wielu warzyw i owoców, marynowanie oraz peklowanie.
Kreatywność w kuchni również jest bardzo cenna. Zanim wyrzucimy jakikolwiek składnik lub resztki produktu zastanówmy się, czy jednak można go jeszcze przetworzyć, jak np. przyrządzić chipsy z obierek po ziemniakach według prostego przepisu.
Lidl Polska zachęca wszystkich klientów do uprawiania sztuki kulinarnej w rytmie zero waste, udostępniając specjalny e-book z przepisami na dania przygotowane z resztek i bez resztek.

Lidl przeciwko marnotrawstwu

Przeciwdziałanie marnotrawieniu żywności do dla sieci Lidl Polska jeden z najistotnieszych obszarów działania w zakresie CSR. Co więcej każda aktywność podejmowana w tym zakresie przekłada się na wypełnianie 12. celu zrównoważonego rozwoju ONZ, którym jest „odpowiedzialna produkcja i konsumpcja”.
Pod hasłem „Sztuka niemarnowania” w ramach ostatniej kampanii edukacyjnej firma przypominała jakie działania mogą podjąć konsumenci, aby włączyć się do walki z marnotrawieniem oraz co sama robi w tym zakresie. W ramach całego łańcucha dostaw Lidl optymalizuje zamówienia produktów w taki sposób, aby ograniczyć marnowanie żywności niemal do „0”. Od początku działania sieć współpracuje z Federacją Polskich Banków Żywności oraz Caritas Polska, z którymi dwa razy w roku realizuje zbiórki żywności dla osób potrzebujących oraz liczne działania edukacyjne. Ostatnie zbiórki przeprowadzone w listopadzie br. przyniosły kolejnych prawie 100 ton produktów. Firma prowadzi również swój autorski projekt „Kupuję, nie marnuję”, w ramach którego w niższej cenie oferuje produkty o krótkim terminie przydatności, jednak w pełni wartościowe. Przecena tych artykułów sięga nawet -70%. W obniżonych cenach Lidl oferuje także „nieperfekcyjne” warzywa i owoce. Zainteresowaniem klientów cieszą się niewymiarowe jabłka sprzedawane prosto ze skrzyń, „krzywe” buraki, marchewki oraz ziemniaki, które obrodziły w nadmiarze. Wprowadzając je do oferty, detalista przeciwdziała ich zmarnowaniu, jednocześnie wspierając polskich dostawców w sprzedaży tych produktów.
Warto także podkreślić, że owoce, warzywa oraz pieczywo, które stracą świeżość, są przekazywane przez Lidla do dalszej przeróbki na biogaz. Zatem wszystkie działania sieci Lidl Polska dążą do możliwie najlepszych rozwiązań wokół niemarnowania żywności.

OLGA DANIELEWICZ

 Analizujemy wszystko co ważne dla Twojego portfela oraz praw i obowiązków. Jeśli polubisz nas na Facebooku, każdy nowy artykuł wyświetli się na Twojej stronie zaraz po publikacji; w ten sposób nic ważnego nie umknie Twojej uwadze. Kliknij więc w ten tekst, zznajdziesz się na taszym fanpage i u gór zostanie Ci do kliknięcia boksik "polub"!