2 Wielkanoc 2022 Caa Polska szykuje si na podre w wita i weekendy 2022 4x3Kwiecień powitał nas chłodem, ale Polacy wierzą w poprawę pogody między świętami wielkanocnymi a końcem miesiąca. Największy optymizm dotyczy majówki, a w okresie wakacyjnym - lipca.

 

Portal Noclegowo.pl sprawdził, jak spędzimy Wielkanoc 2022 poza domem, a także co mówią dane o tegorocznych trendach na wakacje.

Wielkanoc 2022 - w rodzinnym gronie czy solo?

Polacy rozpoczęli poszukiwania miejsc w obiektach noclegowych na Wielkanoc 2022 w marcu. Wcześniej niż miesiąc przed świętami wyjazd zaplanowało 37,5% rezerwujących. W ostatnim tygodniu marca na urlop w Wielkanoc zdecydowało się 25% osób. Kolejne 37,5% rezerwacji na okres świąteczny pojawiło się w pierwszym tygodniu kwietnia - mimo powrotu zimowej aury. W miarę potwierdzania się mniej optymistycznych prognoz, większość z nas postanowiła jednak wstrzymać się z decyzją o wyjeździe.

 

Wielkanoc 2022 podróże grafika 1Grafika - Noclegowo.pl


Wśród tych, którzy zabukowali miejsce noclegowe na święta przeważają rodziny z dziećmi (56 %). Wielkanoc na wyjeździe w parze spędzi 22 %, natomiast wyjazd dla co najmniej trzech osób zaplanowało aż 78 % Polaków. Ten wyjątkowy czas - także poza domem - spędzimy więc raczej w większym gronie bliskich.
Najpopularniejsze w ostatnich tygodniach kierunki podróży to: Zakopane, Gdynia, Gdańsk, Kołobrzeg, Świnoujście, Międzyzdroje, Sopot, Kraków, Ustka i Łeba. O ile obiekty na Pomorzu i Pomorzu Zachodnim wciąż plasują się na wysokich pozycjach wyszukiwania, o tyle zainteresowanie noclegami nad morzem z bonem turystycznym spadło (w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku) o 31,8 %.

Majówka 2022 - spodziewane oblężenie noclegów

Serwis Noclegowo.pl odnotował w marcu wzrost zainteresowania atrakcjami w niektórych polskich miastach, w porównaniu do roku ubiegłego. Największy, bo nawet 4-krotny, dotyczy miejscowości na Śląsku (Gliwice, Katowice). W Kielcach czy Władysławowie wzrost osiągnął poziom 260 %. W najbliższym czasie możemy więc spodziewać się także planowania wycieczek jednodniowych, w celu zwiedzania miejskich atrakcji.

 

Majówka 2022 trendy grafika 2Grafika - Noclegowo.pl


Wielkanoc i długi weekend majowy w 2022 roku dzieli zaledwie 12 dni. Ten krótki okres oczekiwania na kolejną możliwość skorzystania z dłuższego urlopu, w połączeniu z chłodniejszym początkiem kwietnia, przyczyniły się do wzmożonej ilości rezerwacji na majówkę. W 2021 roku wyjazdy powstrzymały obostrzenia. Wydaje się, że w tym roku trend majowego odpoczynku w domkach letniskowych nad jeziorem wróci ze zdwojoną siłą. Właśnie takie obiekty są najczęściej poszukiwane w ostatnich tygodniach.
Najpopularniejszy (50 % wszystkich rezerwacji na długi weekend w maju) będzie wypad na 4 dni, w okresie od 30 kwietnia do 3 maja. Na 5 dni wyjedzie ⅓ Polaków, na 3 dni - 12,5 %. Wyjazd na tydzień i dłużej wybiera 4,2 % rezerwujących.

Trendy wakacyjne 2022 - wyjazdy w lipcu najpopularniejsze

W tym roku Polacy z utęsknieniem wyczekują nie tylko majówki. Pierwsze zapytania o terminy wakacyjne pojawiły się bowiem już w Nowy Rok!
- Najwięcej, bo 14 % rezerwacji na wakacje w pierwszym kwartale roku 2022 dotyczyło wyjazdów w lipcu. 5 % osób na urlop wybierze się na przełomie lipca i sierpnia lub w pierwszych dniach sierpnia. Około 4 % rezerwujących planuje natomiast wyjazd tuż po zakończeniu roku szkolnego, a więc 25 czerwca - mówi ekspert Noclegowo.pl, Mateusz Goliat.
Nocleg na długi weekend czerwcowy w I kwartale 2022 r. zabukowało 3,4 % Polaków. 16,7 % z nich rozpocznie w tym czasie dłuższy urlop.
- Jeśli rezerwowanie wakacji już w styczniu wydaje się niektórym zaskakujące, warto wspomnieć także o tym, że w lutym pojawiły się pierwsze zapytania i rezerwacje na terminy… sylwestrowe - dodaje Mateusz Goliat.

Udogodnienia coraz ważniejsze

Dane Noclegowo.pl z pierwszego kwartału 2022 pokazują również, bez jakich udogodnień trudno nam się obejść podczas wyjazdu. Jedną z najważniejszych kwestii jest możliwość dokupienia wyżywienia na miejscu. Polacy chcą wypoczywać w obiektach, które dysponują basenem, parkingiem, jacuzzi, placem zabaw i siłownią. Najbardziej rozchwytywane pokoje to te z balkonem, lodówką i telewizorem. Wszystko wskazuje na to, że - nawet jeśli cenimy sobie ciszę i spokój - nie chcemy w pełni odcinać się od świata podczas urlopu. W TOP10 udogodnień poszukiwanych w obiektach znalazł się również dostęp do internetu. Kluczowa w wyborze noclegu jest natomiast łazienka na wyłączność.
- Jeśli poszukujemy noclegu o konkretnie sprecyzowanych udogodnieniach, warto planować pobyt odpowiednio wcześnie. W przypadku spontanicznych wyjazdów - zwłaszcza weekendowych - należy liczyć się z ograniczoną dostępnością ofert - podsumowuje ekspert Noclegowo.pl.

PATRYCJA MICHALSKA

Analizujemy wszystko co ważne dla Twojego portfela oraz praw i obowiązków. Jeśli polubisz nas na Facebooku, każdy nowy artykuł wyświetli się na Twojej stronie zaraz po publikacji; w ten sposób nic ważnego nie umknie Twojej uwadze. Kliknij więc w ten tekst, zznajdziesz się na taszym fanpage i u gór zostanie Ci do kliknięcia boksik "polub"!