Smart wiosna i dom i ogrd 2022 4x3Nadejście wiosny to idealny czas na wyjście z domu i skorzystanie z dobrej pogody. Przygotowanie ogrodu do sezonu grillowego, posadzenie nowych roślin czy wznowienie aktywności na świeżym powietrzu jest nieodłącznym elementem tego okresu.

 

Wtedy też, bardziej niż zimą potrzebujemy dostępu do bieżącego monitorowania warunków atmosferycznych. W celu sprawdzenia prognozy pogody najczęściej korzystamy z TV czy aplikacji. Urządzenia smart home mogą ułatwić niektóre z czynności i pomóc w planowaniu treningu, czy prac w ogródku, np. wysyłając powiadomienia o obniżającej się temperaturze lub przybierającym na sile wietrze.

Ochrona ogrodu przed wiatrem i deszczem

Początek wiosny często wiąże się z sadzeniem nowych roślin czy zadbaniem o te, które zaczynają już pączkować. Warto wtedy skorzystać z rozwiązań, dostarczanych przez producentów smart home. Przykładem może być Inteligentna Stacja Pogodowa francuskiej marki Netatmo. Przed powrotem łagodniejszych temperatur spodziewane są przymrozki, więc takie urządzenie może powiadomić użytkownika, gdy temperatura spadnie poniżej 5 stopni. Dzięki temu będzie miał on czas na przykrycie pączkujących sadzonek lub kwitnących kwiatów.
Takie rozwiązanie jest dużo wygodniejsze niż korzystanie z tradycyjnego termometru. Ustawienie alertów daje duży komfort podczas pracy w ogrodzie. Użytkownik ma pewność, że nie przegapi dużych wahań temperatury, nie musi też pamiętać o jej ciągłym sprawdzaniu. Powiadomienia pojawiają się w aplikacji, więc jeśli nikogo nie ma w domu, może poprosić zaprzyjaźnionego sąsiada o zajęcie się ogródkiem.

 

Netatmo Meteo Module Ext WEBFot. materiały prasowe Netatmo


Obfite opady czy porywiste wiatry również dają się we znaki. Kapryśna wiosenna pogoda sprawia, że łatwo nieświadomie przelać rośliny. Nagłe podmuchy powietrza potrafią je też połamać. Czujniki deszczu czy wiatru są użyteczne w takich sytuacjach. Po otrzymaniu alertu o porywistym wietrze, można od razu zareagować i np. osłonić rośliny. Z kolei podczas intensywnych opadów, zebrane informacje pozwalają zadbać o to, żeby rośliny nie zostały przelane.

Klimat pod kontrolą

Nie można zapominać o kontrolowaniu warunków w mieszkaniu. Odpowiednia temperatura, wilgotność powietrza czy nawet stężenie dwutlenku węgla może wpłynąć na rozwój roślin domowych, które często są bardziej wrażliwe na zmiany niż kwiaty ogrodowe. Niektóre stacje pogodowe, posiadają wewnętrzne moduły, pozwalające na sprawdzanie tych parametrów w domu. Popularne hodowle warzyw czy owoców, które uprawiane są w domowych doniczkach, wiosną wymagają szczególnej uwagi. Przy zapewnieniu im optymalnych warunków, szybko można cieszyć się własnoręcznie wyhodowanymi plonami.

Wznowienie aktywności na świeżym powietrzu

Powrót słonecznej pogody i wyższych temperatur oznacza, że ludzie znów zaczynają uprawiać sport na świeżym powietrzu. Biegacze, rolkarze czy rowerzyści często dostosowują swoje plany to warunków atmosferycznych takich jak temperatura, opady czy prędkość wiatru. Wszystkie te czynniki wpływają na możliwość lub komfort uprawiania sportu. Gdy wilgotność jest zbyt wysoka, pot nie spełnia swojej roli, a skóra i ciało nie są w stanie się schłodzić. Z kolei wiatr czołowy o dużej prędkości zmniejsza wydajność biegacza.
Zapoznanie się z pomiarami stacji pogodowej czy wiatromierza pomoże przewidzieć czas trwania i stopień trudności treningu w danym dniu. Sportowcy mogą dostosować trasę lub przełożyć aktywność na inny dzień, w zależności np. od prędkości i kierunku wiatru. Kontrolowanie warunków pogodowych daje wiele możliwości i pozwala w pełni korzystać z wiosny. Wraz z pierwszymi promieniami słońca, warto do domu wpuścić trochę technologii.

MICHALINA WDOWIŃSKA

Analizujemy wszystko co ważne dla Twojego portfela oraz praw i obowiązków. Jeśli polubisz nas na Facebooku, każdy nowy artykuł wyświetli się na Twojej stronie zaraz po publikacji; w ten sposób nic ważnego nie umknie Twojej uwadze. Kliknij więc w ten tekst, zznajdziesz się na taszym fanpage i u gór zostanie Ci do kliknięcia boksik "polub"!