Weekend majowy peen grskich atrakcji Sprawd co ciekawego zaplanoway Polskie Koleje Linowe w orodkach turystycznychJaworzyna Krynicka 2022 4x3

Weekend majowy to już! Dni wolne – które zaczynamy celebrować – warto zaplanować i spędzić aktywnie w bliskości z naturą.

 

Jeśli jeszcze nie macie pomysłu, jak ciekawie wykorzystać majówkę, Polskie Koleje Linowe w swoich górskich ośrodkach przygotowały propozycje, które nie tylko umilą czas wolny, ale także pozwolą skorzystać z wielu atrakcji, wśród których z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

 

jaw2Fot. materiały prasowe PKL


Weekend majowy jest zawsze długo wyczekiwany i stanowi przedsmak letnich wakacji. Te kilka dni wolnych, warto wykorzystać na relaks i krótki odpoczynek poza domem. Jeśli ciągle jeszcze zastanawiacie się, który kierunek wybrać, by w pełni wykorzystać wolny czas – góry są zawsze dobrym pomysłem na urlop o każdej porze roku. To także miejsca, gdzie w bliskim kontakcie z naturą oraz na otwartej przestrzeni można zadbać o dobrą kondycję i pozytywne emocje. Dlatego Polskie Koleje Linowe zapraszają do spędzenia długiego weekendu majowego w swoich ośrodkach by zrelaksować się w kontakcie z przyrodą oraz aktywnie.

Rozpocznij maj z widokiem na Giewont

Turyści wybierający się na długi weekend majowy do Zakopanego na brak atrakcji narzekać nie będą. Wyjeżdżający koleją linowo-terenową na jedną z głównych atrakcji Zakopanego – Gubałówkę, będą mogli podziwiać piękne krajobrazy oraz budzącą się do życia przyrodę Tatr. Osoby odwiedzające Gubałówkę będę również mogły skorzystać z kolei linowej Butorowy Wierch, z której widok na panoramę tatrzańską jest spektakularny i wyjątkowy. Bilet łączony na Gubałówkę i Butorowy Wierch będzie dostępny już od weekendu majowego. Turyści, którzy planują zwiedzić Gubałówkę rowerowo, będą mogli skorzystać z kolei widokowej na Butorowy

Wierch, która umożliwia przewożenie jednośladów.

Spragnieni adrenaliny będą mogli skorzystać ze zjeżdżalni grawitacyjnej, której wózki osiągają prędkość do 25 km/h. Zabawa gwarantowana! Po aktywnie spędzonym czasie zachęcamy do odwiedzenia restauracji Tarasy Gubałówka oraz Widokówka, które serwują wyśmienite przekąski i napoje. PKL rekomendują zakup biletów na wyjazd koleją w sklepie internetowym lub na miejscu w biletomatach i w kasach przy dolnej stacji PKL Gubałówka.

Górska podróż z widokiem na Tatry

Dla turystów wybierających się do Zakopanego majówka będzie doskonałą okazją, by wyjechać wagonikiem na szczyt Kasprowego Wierchu i podziwiać tatrzańskie krajobrazy jeszcze w zimowej scenerii.
Na szczycie Kasprowego Wierchu dostępne jest najwyżej położone w kraju centrum testowe nart. Miłośnicy narciarstwa mają możliwość wypróbowania nowoczesnych i różnorodnych modeli nart na jedynym w Polsce wysokogórskim terenie zjazdowym o charakterze alpejskim. Na miejscu znajduje się także najwyżej położony sklep z pamiątkami sygnowanymi znakiem Kasprowy Wierch, Restauracja Poziom 1959 oraz najwyżej w Polsce położone obserwatorium meteorologiczne IMGW.
Podczas weekendu majowego do dyspozycji osób odwiedzających ośrodek PKL Kasprowy Wierch, będą mobilniinformatorzy, którzy chętnie udzielą informacji oraz w razie konieczności posłużą pomocą. Informatorzy będą do dyspozycji turystów na Kasprowym Wierchu przy górnej stacji kolei linowej PKL.

Trasa w Dolinie Gąsienicowej wciąż dostępna dla narciarzy

Wszyscy amatorzy sportów zimowych szukający jeszcze możliwości, by wolny czas spędzić na nartach w pięknych górskich okolicznościach, będą mieć ku temu świetną okazję. W ośrodku PKL na Kasprowym Wierchu czynna jest kolej krzesełkowa wraz z trasą narciarską w Dolinie Gąsienicowej, gdzie ciągle jeszcze utrzymują się bardzo dobre warunki. Dlatego jeśli chcielibyście spędzić czas na nartach, weekend majowy będzie wyjątkową okazją na zakończenie sezonu zimowego właśnie na Kasprowym Wierchu.
Z uwagi na fakt, iż sezon powoli dobiega końca, a ze snu zimowego budzą się niedźwiedzie i górska przyroda PKL wspólnie z TPN podjęły decyzję o czasowym zamknięciu kolei krzesełkowej i trasy narciarskiej w Dolinie Goryczkowej.

Dolina Goryczkowa mniej dostępna

Czasowe wyłączenie z funkcjonowania kolei krzesełkowej i trasy narciarskiej w Dolinie Goryczkowej jest niezbędne ze względu na wybudzenie się niedźwiedzicy gawrującej w rejonie Jaskini Goryczkowej oraz obecność w rejonie dolnej stacji kolei krzesełkowej w Dolinie Goryczkowej jej i młodych niedźwiedzi narodzonych tej zimy. Ruch narciarski i obecność narciarzy korzystających z kolei krzesełkowej, a w szczególności przebywających w otoczeniu dolnej stacji kolei krzesełkowej w Dolinie Goryczkowej, ma wpływ na aktywność i zachowanie niedźwiedziej rodziny oraz możliwość podejmowania skutecznych działań przez służby terenowe i Straż Parku.

 

jaw1Fot. materiały prasowe PKL


Jeśli niedźwiedzie zmienią rejon przebywania to PKL po uzgodnieniu z TPN będą starać się wznowić działalność narciarską w Dolinie Goryczkowej w okresie tzw. długiego weekendu majowego. Na nartostradzie ze względu na zbyt małą ilość pokrywy śnieżnej panują ograniczenia w przejeździe na nartach w ostatnim odcinku dojazdowym do Kuźnic, która jest nieczynna w okresie czasowego wyłączenia z funkcjonowania trasy narciarskiej w Dolinie Goryczkowej.
- Dla PKL bardzo duże znaczenie ma ochrona przyrody oraz dbałość o środowisko zwłaszcza, że niektóre z naszych obiektów, jak chociażby ośrodek na Kasprowym Wierchu, zlokalizowane są na terenach objętych ścisłą ochroną. Dlatego wszystkie nasze działania prowadzimy w poszanowaniu natury i zgodnie z ustaleniami ze służbą ochrony przyrody - mówi Patryk Białokozowicz z zarządu PKL.
Sezon narciarski na Kasprowym Wierchu planowany jest do 7 maja. Termin funkcjonowania trasy w Dolinie Gąsienicowej oraz ewentualnego wznowienia dostępności trasy w Dolinie Goryczkowej uzależniony jest od warunków pogodowych, temperatur w Tatrach oraz uzgodnień z TPN w związku z budzącą się na wiosnę przyrodą.

Szczawnica - spływ Dunajcem

Pieniny i Szczawnica na majówkę to zawsze dobry pomysł. Polecamy ją zarówno miłośnikom dzikiej przyrody szukającym wyciszenia, jak i rodzinom z dziećmi, które chcą aktywnie spędzić swój czas wolny. Turyści szukający atrakcyjnego noclegu w Szczawnicy będą mogli skorzystać z usług Willi Pod Kolejką oraz Restauracji Pod Kolejką, które znajdują się przy stacji dolnej ośrodka PKL Palenica.
Osoby wybierające się na weekend majowy do Szczawnicy, za sprawą atrakcyjnych pakietów łączonych, umożliwiających zarówno posłuchanie opowieści flisaków podczas spływu Dunajcem, jak i wyjazd koleją linową na szczyt Palenicy z której można podziwiać imponujące widoki na panoramę Pienin, Tatr, Szczawnice oraz Beskidów, mogą liczyć na niezapomniane emocje. Z pakietów łączonych turyści będą mogli skorzystać już w weekend majowy.
Świetna zabawa czeka zarówno na osoby dorosłe, jak i najmłodszych majówkowiczów, którzy odwiedzą ośrodek PKL Palenica i skorzystają z letniego toru saneczkowego, popularnej zjeżdżalni grawitacyjnej w Szczawnicy. Trasę zjeżdżalni można pokonać przy użyciu wózków rozwijających prędkość do 23 km/h. Niezapomniane emocje – gwarantowane! Rodziny wraz z „Małymi Zdobywcami Gór” będą mogły udać się na szlak przygody, który rozpoczyna się przy górnej stacji kolei na Palenicę i jest sposobem na poznanie pienińskiej przyrody.

Pieniny dla wyciszenia

Osoby szukające wyciszenia oraz lubiące kontakt z naturą znajdą w Szczawnicy coś dla siebie. W Pieninach jest dostępnych wiele szlaków i górskich ścieżek, które warto odkryć.
Ale to nie wszystkie atrakcje! Sezon letni się zaczyna, co oznacza, że na wszystkich miłośników jednośladów oraz downhillowej jazdy rowerowej czeka mnóstwo atrakcji przygotowanych przez PKL w ramach projektu PKL Bike Parks. W Palenicy na rowerzystów czekają dwie udostępnione trasy. Ciupaga o długości 1150 metrów, która przeznaczona jest dla zaawansowanych miłośników jazdy downhillowej oraz Rozbójnik o długości 1700 metrów dla średniozaawansowanych oraz zaawansowanych amatorów tego typu sportów.

Góra Żar czeka na turystów

Na weekend majowy warto rozważyć wyjazd w Beskid Mały i na Górę Żar znajdująca się w Międzybrodziu Żywieckim, która fascynuje i stwarza możliwości aktywnego relaksu. Turyści, którzy odwiedzą ośrodek PKL Góra Żar będą mogli podziwiać piękne górskie majowe krajobrazy, jeziora, poczuć wolność i moc płynącą z natury.
Miłośnicy jazdy rowerowej również tu znajdą coś dla siebie. Pasjonaci kolarstwa downhillowego będą mogli skorzystać z udostępnionych przez PKL czterech tras rowerowych, znajdujących się bezpośrednio przy kolei krzesełkowej.

 

jaw3

Fot. materiały prasowe PKL -  Mosorny Groń


Na Górze Żar znajduje się także strefa z serwisem rowerowym oraz wypożyczalnia, w której można przetestować jednoślady. Działa tam także park Żarogang, w którym można szkolić swoje umiejętności ekstremalnej jazdy na rowerze. Przy dolnej stacji na najmłodszych turystów będzie czekać strefa zabaw z różnymi atrakcjami, między innymi: zjeżdżalna pontonowa, huśtawki, dmuchańce.

Aktywna majówka w Zawoi

Trasy downhillowe o różnym stopniu trudności czekają również na rowerzystów odwiedzających Mosorny Groń w Zawoi. Na udających się do ośrodka PKL Mosorny Groń oprócz tras rowerowych czeka podróż koleją linową, którą można wyjechać na szczyt wzniesienia, by podziwiać piękny pejzaż Beskidów. Na szczycie jest dostępna wieża widokowa o wysokości 24,5 metra z tarasem na poziomie 18 metrów, z której panorama na pobliskie szczyty jest wyjątkowym przeżyciem o każdej porze roku. Wyjazd na Mosorny Groń koleją PKL może być znakomitym początkiem podróży i wyprawą, na którą można udać się spacerem z dziećmi po mało obleganych szlakach. W Zawoi można podziwiać wodospad na Mosornym Potoku, Halę Śmietanową, czy Policę. W budynku stacji dolnej kolei linowej PKL dostępne są Pokoje gościnne Mosorny Groń, a także restauracja i bistro. Obiekt jest bardzo dobrą bazą wypadową na pobliskie szlaki.

Rodzinny piknik majowy w Jaworzynie Krynickiej

Na wszystkich odwiedzających Jaworzynę Krynicką w majówkę czekać będzie doskonała rozrywka. Na szczycie Jaworzyny zaplanowano liczne atrakcje dla dzieci takie jak: konkursy i zabawy z animatorami, nauka tańca, mini disco, zumba kids, balonowe zoo, malowanie twarzy, przejazdy kolejką tyrolką, pokazy gigantycznych baniek mydlanych. Czynna będzie zjeżdżalnia Kręcioła na Platformie Widokowej 360. Dorośli również nie będą się nudzić. Przez cały weekend majowy każdy będzie mógł posłuchać na żywo regionalnej muzyki, zaplanowane sa również degustacje regionalnych trunków i wielkie grillowanie. Wszystkie atrakcje odbędą się przy stacji górnej kolej gondolowej PKL pomiędzy kawiarnią Cafe&Bar Widokówka, a Karczmą Krynicka Koliba i będą wspaniałym sposobem na powitanie sezonu letniego. W budynku stacji dolnej dostępny jest także Hotel *** Jaworzyna Krynicka.
Terminy dostępności i funkcjonowania ośrodków dostępne są na stronie internetowej PKL. PKL rekomendują zakup biletów na wybrany dzień i godzinę z wyprzedzeniem w biletomatach lub poprzez sklep internetowy.

MICHALINA WDOWIŃSKA

Analizujemy wszystko co ważne dla Twojego portfela oraz praw i obowiązków. Jeśli polubisz nas na Facebooku, każdy nowy artykuł wyświetli się na Twojej stronie zaraz po publikacji; w ten sposób nic ważnego nie umknie Twojej uwadze. Kliknij więc w ten tekst, zznajdziesz się na taszym fanpage i u gór zostanie Ci do kliknięcia boksik "polub"!