Wakacje 2022 Poznaj Tatry nim ruszysz na grskie szlaki albo w trakcie wdrwki 4x3Jeśli chcesz lepiej poznać Tatry, zasady panujące w wysokich górach, a także posłuchać ciekawostek na temat tatrzańskiej przyrody, to #StacjaEdukacja jest właśnie dla Ciebie!

 

Już od 1 czerwca turyści odwiedzający ośrodek PKL Kasprowy Wierch będą mogli wziąć udział w kolejnej edycji wakacyjnej akcji edukacyjnej, której inicjatorami są Polskie Koleje Linowe oraz Tatrzański Park Narodowy.

#StacjaEdukacja w punkt

Ciepłe dni to wręcz wymarzony czas, by wybrać się w góry, rozkoszować ich pięknem oraz niepowtarzalnym krajobrazem. To również odpowiedni moment, by bliżej poznać i lepiej zrozumieć Tatry, a także zasady, które panują na szlakach i na terenie parku narodowego. PKL oraz TPN już po raz kolejny łączą siły i zachęcają turystów do wzięcia udziału w kolejnej edycji akcji edukacyjnej #StacjaEdukacja, która od 1 czerwca rusza na Kasprowym Wierchu.

 

kasprowy Fot. materiały prasowe #StacjaEdukacja


- Ubiegłoroczna edycja projektu #StacjaEdukacja cieszyła się dużym powodzeniem, co dla nas – jako jednego z organizatorów akcji edukacyjnej – było sygnałem, że warto wspólnie przekazywać niezbędną wiedzę o przyrodzie, zachowaniu w górach i odpowiedzialności za naturę. Dlatego po raz kolejny rusza #StacjaEdukacja. Wierzymy, że dzięki tej inicjatywie osoby odwiedzające Tatry będą mogły poznać i zrozumieć je jeszcze bardziej
– mówi Patryk Białokozowicz, z zarządu PKL.

Wykład na Kasprowym Wierchu

W ramach prowadzonej akcji przewodnicy opowiadają o tatrzańskich zwierzętach i roślinności, ochronie przyrody, górskiej topografii, zjawiskach pogodowych i ciekawostkach związanych z koleją linową PKL, która od 1936 roku wozi turystów na szczyt Kasprowego Wierchu.
Tatry kojarzą się nam z malowniczymi szlakami i zachwycającymi widokami. Ale te góry to nie tylko piękne krajobrazy, to także niesamowita historia oraz zróżnicowany świat fauny i flory. Tatry to jedyne w Polsce góry o charakterze i klimacie alpejskim, dlatego warunki panujące w nich są dosyć wymagające – o czym wybierając się na szlak często zapominamy. Ważne jest, by planując wyprawę w góry pamiętać nie tylko o zmienności warunków pogodowych i właściwym ekwipunku, ale również o tym, by z piękna Tatr korzystać w sposób odpowiedzialny z poszanowaniem przyrody, a także respektowaniem zasad obowiązujących na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Dlatego Polskie Koleje Linowe wraz z Tatrzańskim Parkiem Narodowym organizują kolejną edycję akcji edukacyjnej #StacjaEdukacja na Kasprowym Wierchu.

#StacjaEdukacja: Tarty miejsce szczególne

Pasażerowie kolei linowej PKL na Kasprowy Wierch w cenie biletu i bez dodatkowych opłat będą mogli wziąć udział w akcji edukacyjnej. Na szczycie Kasprowego Wierchu codziennie od godziny 9:00 do godziny 15:00 na turystów czekać będą przewodnicy, których znakiem charakterystycznym będzie pomarańczowa koszulka z nazwą akcji #StacjaEdukacja oraz oznaczeniami PKL i TPN.

 

kasprowy2Fot. materiały prasowe #StacjaEdukacja


Turyści podczas spotkań edukacyjnych będą mogli dowiedzieć się między innymi jak powstały Tatry, jaka jest najszybsza odnotowana prędkość wiatru, a nawet jaką największą odległość potrafi skoczyć kozica górska w dal lub wzwyż czy jaką temperaturę ciała mają świstaki.
Prelekcje będą zaczynać się co 15 minut w trzech oznaczonych strzałką punktach, którymi są: Kasprowy Wierch przy stacji górnej kolei linowej PKL, Sucha Przełęcz, Kasprowy (szczyt).

Akcja do końca września.

Terminy dostępności i funkcjonowania ośrodków turystycznych PKL dostępne są na stronie internetowej www.pkl.pl
PKL rekomendują zakup biletów na wybrany dzień i godzinę z wyprzedzeniem w biletomatach lub poprzez sklep internetowy PKL.

 

kasprowy3 Fot. materiały prasowe #StacjaEdukacja


Polskie Koleje Linowe (PKL), których właścicielem jest pośrednio fundusz inwestycji infrastrukturalnych, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR) to firma z ponad 85-letnią tradycją, całoroczny operator turystyczny prowadzący ośrodki w kluczowych lokalizacjach w Polsce w Tatrach, Beskidach i Pieninach: w Zakopanem na Kasprowym Wierchu, Gubałówce i Butorowym Wierchu, w Krynicy Zdrój na Jaworzynie Krynickiej i Górze Parkowej, w Zawoi na Mosornym Groniu, w Szczawnicy na Palenicy oraz na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim. Już wkrótce także w Solinie.

OLGA DANIELEWICZ

Analizujemy wszystko co ważne dla Twojego portfela oraz praw i obowiązków. Jeśli polubisz nas na Facebooku, każdy nowy artykuł wyświetli się na Twojej stronie zaraz po publikacji; w ten sposób nic ważnego nie umknie Twojej uwadze. Kliknij więc w ten tekst, zznajdziesz się na taszym fanpage i u gór zostanie Ci do kliknięcia boksik "polub"!