Urlopy 2022 Turcja ulubiona zagraniczna destynacja Polakw 4x3Turcja - Türkiye to idealne miejsce na urlop. Od lat znajduje się wśród najczęściej wybieranych kierunków wakacyjnych. To także jedna z ulubionych destynacji urlopowych Polaków. W tym roku jeszcze przed wakacjami przywitała już ponad 16 milionów turystów, z czego aż 363 tysiące przyjechało z Polski.

 

Położenie na styku dwóch kontynentów, zróżnicowanie terenu i ciepły klimat są tak atrakcyjne, że turyści przybywają do Türkiye (Turcji) przez cały rok. Piękne plaże, lazurowa woda i idealna, słoneczna pogoda przyciągają miliony turystów, którzy uwielbiają wypoczynek w komfortowych hotelach z bogatą ofertą atrakcji i rozległymi kompleksami basenowymi. Türkiye (Turcję) odwiedzają też miłośnicy historii i kultury.

 

turcja1

Fot. materiały prasowe Ambasady Turcji w Polsce

 

Tętniące życiem tureckie miasta z niepowtarzalną architekturą i sztuką oraz niesamowite doznania kulinarne niezmiennie od lat fascynują podróżnych, którzy odwiedzają ten kraj.

Powroty po pandemii

Tylko w tym roku, przez pierwsze sześć miesięcy Türkiye (Turcję) odwiedziło 16,3 milionów turystów. Co oznacza, że kraj ten osiągnął najszybszy powrót do normalności po okresie pandemii.

 

turcja2

Fot. materiały prasowe Ambasady Turcji w Polsce

 

W bieżącym roku 4. miejsce wśród krajów europejskich, z których przybyło najwięcej turystów do Türkiye (Turcji), zajmuje Polska (za Niemcami, Wielką Brytanią i Bułgarią).

Polaków jeszcze więcej

Do czerwca Türkiye (Turcję) odwiedziło 363 895 Polaków, czyli o 176,7% więcej niż w tym samym okresie w ubiegłym roku, podczas pandemii, a także o 12,9% więcej niż w 2019 roku, który został uznany za rekordowy. Tylko w czerwcu do Türkiye (Turcji) na urlop przybyło 189 074 obywateli polskich. Co oznacza, że liczba turystów z Polski wzrosła o 35,9% względem tego samego miesiąca w 2019 roku, czyli w ostatnim roku przed pandemią. Ponadto jest to o aż 141,7% więcej odwiedzających z Polski niż w czerwcu 2021 roku.

 

turcja3Fot. materiały prasowe Ambasady Turcji w Polsce


Te liczby znajdują potwierdzenie w licznych polskich sondażach, które wskazują Türkiye (Turcję) jako ulubiony kierunek Polaków na wakacje. Według danych portalu wakacje.pl i Travelplanet to najpopularniejsza destynacja klientów biur podróży. Wpływ na to na pewno miało zniesienie wymogu paszportowego w kwietniu i umożliwienie Polakom wjazdu do Türkiye (Turcji) na podstawie dowodu osobistego.

MICHALINA WDOWIŃSKA